ساز ناکوک بانک ملی در جهانی شدن هگمتانه

ساز ناکوک بانک ملی در جهانی شدن هگمتانه به گزارش کاراموند، همدان در صورتی که طبق گفته مسؤلان، پرونده ثبت جهانی هگمتانه مقرر است طی روزهای آینده به یونسکو ارسال شود چند روز قبل شاهد شاهکاری از بی توجهی در محدوده این پرونده بودیم.


در محدوده ای که مقرر است با عنوان پرونده ثبت جهانی هگمتانه به یونسکو ارسال شود، بناهای بسیاری وجود دارد. اهمیت و جایگاه جهانی شدن هگمتانه از یک سو و موضوعی که حالا به مطالبه ای جدی در همدان تبدیل گشته از طرفی، سبب شده حساسیت هایی در شهر ایجاد شود که باآنکه جای خرسندی دارد اما دقت نظر بیشتر مسؤلان را هم می طلبد.
اگرچه هنوز هم قدیمی ترین پایتخت مادها جهانی نشده و جایگاه خویش را در این عرصه پیدا نکرده اما پرونده ای که در مراحل پایانی آماده سازی است، به قول مسؤلان نمونه بی نظیری از این گونه پرونده هاست و بیشتر از ۲۰۰ اثر واجد ارزش در محدوده پرونده وجود دارد.
پرونده ثبت جهانی هگمتانه موانع بسیاری دارد و یکی از مهم ترین موانع آماده سازی جامعه محلی است البته در این مورد انتظار است که لااقل دستگاه ها و مسؤلان به حساسیت های پرونده آگاه باشند و تنها افراد عادی احتیاج به آگاهی داشته باشند اما بانک ملی شعبه میدان مرکزی همدان طی سالهای اخیر به تنهایی ثابت کرده این تصور اشتباه است و مسؤلان بیشتر از مردم به آگاه شدن نیاز دارند.
روزهای گذشته نصب کرکره برقی بر جداره های بانک ملی شعبه میدان خبرساز شد و بار دیگر صدای فعالان میراث فرهنگی و رسانه ها را درآورد. این بانک که قبلاً هم با رنگ آمیزی غیرمتعارف بر جداره خبرساز شده بود، باردیگر با نصب کرکره برای تأمین امنیت بانک حاشیه ساز شد.
بانک ملی شعبه میدان مرکزی که ۵۹ سال از ساخت آن می گذرد، خود بنای غیرمتعارفی در بین بناهای تاریخی دور میدان است و این بنای نامتعارف هر از چندگاهی ساز ناکوکی بر خلاف پرونده ثبت جهانی هگمتانه هم می زند و این روزها در صورتیکه پرونده تنها تا چند روز دیگر به یونسکو ارسال خواهد شد، با نصب کره کره برقی بر جداره بانک هشداری جدی برای مسؤلان ذیربط به صدا درآورده چونکه اگر مسؤلان بانک واقعاً به حساسیت پرونده و اعمال خودسرانه خودآگاه نیستند چرا تابحال این آگاهی در آنها به وجود نیامده و اگر حساسیت پرونده و ثبت جهانی را می دانند با چه دیدگاه و هدفی هر چند وقت یکبار اقدامی بر خلاف ضوابط بافت تاریخی انجام می دهند.


جدا از این، بانک ملی جزء بناهای ثبت ملی کشور به حساب می آید و این بناها هم قواعد و قوانین خاصی برای مرمت و تعمیر دارند و جالب است که بعد از این همه سال مسؤلان بانک از حداقل های این قضیه آگاه نیستند یا نمی خواهند آگاه شوند. به نظر می آید اهمیت این مورد باید یک مرتبه برای همیشه برای مسؤلان این بنای تاریخی روشن شود تا دست از دخل و تصرف های مخرب بنا بردارند.
چند ساعتی بعد از رسانه ای شدن تخلف بانک ملی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اطلاع داد که نصب کرکره از جانب بانک ملی بر جداره واجد ارزش بانک درحال انجام بود که قرار شده کار متوقف شود.
در این خبر که توسط روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان برای رسانه ها ارسال شد، محسن معصوم علیزاده گفته است برپایه گزارش مأموران یگان حفاظت در خصوص نصب کرکره بر جداره بانک ملی، مقرر شد جلسه ای با حضور کارشناسان میراث فرهنگی و بانک صورت گیرد تا علت انجام این کار و اهمیت بنای بانک مشخص شود که نتیجه هم اعلام خواهد شد.
وی ادامه داد که علاوه بر این که بنای بانک جزء جداره مرکزی شهر همدان بوده و در ثبت جهانی اثرگذار می باشد، خود بنای بانک هم در لیست ملی ثبت است و نباید دخل و تصرفی در این بنا صورت گیرد.
به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، همدان با داشتن سبقه طولانی در تاریخ، همچنان از داشتن یک اثر ثبت جهانی محروم است و با وجود جاذبه های فراوان تاریخی و گردشگری مسؤلان شهر و استان در سالهای متمادی هنوز موفق نشده اند اثری را در لیست جهانی ثبت کنند. وزیر میراث فرهنگی در مسافرت مردادماه خود به همدان اعلام نمود پرونده ثبت جهانی منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان تا پاییز سالجاری به یونسکو ارسال می شود. پس از آن خبر رسید پرونده تا پایان دیماه به یونسکو می رود و حالا تنها چند روز تا پایان دی باقی مانده و باید منتظر باشیم ببینیم پرونده در بازه زمانی وعده داده شده به یونسکو ارسال خواهد شد یا خیر؟

1401/10/24
15:11:02
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری