تجربیات یك ایرانی مقیم ژاپن

پس از سیل و زلزله در ژاپن چه می گذرد

پس از سیل و زلزله در ژاپن چه می گذرد به گزارش كاراموند یك ایرانی مقیم ژاپن در یادداشتی از تجربیاتش بعد از بلایای طبیعی در این كشور نوشته است.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، این هموطن كه در ژاپن زندگی می كند در روزنامه شهروند نوشت: یك جایی خوندم هیچ سرزمینی به اندازه ژاپن به مردم خودش خیانت نكرده و ناسازگار نبوده. من برای مثال یك سال اخیر منطقه خودمون (كانسای) رو می نویسم. سال قبل اوایل خرداد با یك زلزله بسیار مهیب و طولانی بیدار شدیم. اینجا هر هفته زلزله های خفیف هست ولی اون شدید بود؛ بر اثر اون زلزله بیشتر از دو شبانه روز برق و گاز مناطق مختلف كیوتو و اوساكا قطع بود. قطارها همه متوقف شدند و شهر اساسی به هم ریخت. یك ماه نگذشته، سیل صورت گرفت و یك هفته تمام بارون بارید. ما در شمال كیوتو زندگی می كردیم و چند قدمی یه رودخونه. خیابون ها به شكل محسوس خلوت شد و هیچ كس بیرون نمیومد. شاهد تخریب ساختمان های كنار رودخونه بودم اما خرابی اصلی در مناطق پایین دست و اوساكا صورت گرفت. خاك ژاپن حاصلخیز نیست و مردم اونجا مجبورن د همه چیز رو در گلخونه پرورش بِدن. این سیل خیلی از گلخانه ها رو از بین برد و قیمت میوه و سبزیجات جهش عجیبی داشت. دوباره به فاصله دو سه هفته، شدیدترین طوفان سال رخ داد و خرابی ها رو چند برابر كرد. بخش های مختلف فرودگاه بین المللی كانسای بین یك هفته تا دو ماه تعطیل شدند. سرعت بازسازی خیابون ها، اتوبان ها و تسهیلات عمومی در ژاپن بسیار بالاست اما این اصلاً در مورد خانه ها و مناطق خصوصی صدق نمی كنه. صاحبان املاك خصوصی گاهی باید چند ماه تا دو سال توی نوبت بمونن تا تسهیلات بازسازی دریافت كنن.
خودم در اوساكا دیدم خونه هایی رو كه اول قربانی زلزله و بعد سیل و طوفان شده بودن، ۶ ماه بعد هنوز سقفشون پلاستیك كشیده بود و آماده سكونت نبود. ژاپن كارگر شهرداری و رفتگر نداره و اگر محل شما بر اثر سیل و زلزله و طوفان و… كثیف بشه یا باید خودتون تمیز كنید یا توی نوبت باشین تا از شهرداری بیان؛ مثلاً مجتمع ما یك ماه و نیم توی نوبت بود تا بیان و درخت ها رو جمع كنن. نكته اصلی صبر و رفتار منطقی ژاپنی هاست. اینجا از انتقاد و هیاهو خبری نیست، بلایای طبیعی رو كاملاً طبیعی میدونن و تلاش می كنن مدیریتش كنن. اینجا هم بلای طبیعی كشته و خسارت ایجاد می كنه ولی رفتار مردم در مقابل محیط زیست، كاملاً احترام آمیزه. مردم ژاپن هیچگاه تصاویر كشته ها و خرابی ها رو منتشر نمی كنن؛ حتی بدون حضور نیروهای كمكی و دولتی، در همون لحظات اولیه، نظم و مدیریت بین خود مردم ایجاد میشه و همه صبورانه و به دور از هیجان منتظر آرام شدن اوضاع باقی میمونن؛ اینها چیزهایی بود كه خودم شاهدش بودم.1398/01/11
15:25:47
5.0 / 5
5053
تگهای مطلب: زندگی , مد , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری