از رادیو صبا روی آنتن می رود؛

ماجرای شنیدن با دندان در سالروز درگذشت باغچه بان

ماجرای شنیدن با دندان در سالروز درگذشت باغچه بان به گزارش کاراموند، برنامه مستند ماجرا به مناسبت سالروز درگذشت باغچه بان با مبحث اختراع تلفن گنگ برای ناشنوایان راهی آنتن می شود.به گزارش کاراموند به نقل از روابط عمومی رادیو صبا، «ماجرا» عنوان یکی از برنامه های مستند این شبکه رادیویی است، که در چارچوب گزارش به بررسی علل شهرت افراد و ماجرا های معروف می پردازد.
این برنامه روز جمعه چهارم آذر به مناسبت سالروز درگذشت جبار باغچه بان راهی آنتن می شود و به معرفی این بزرگ مرد آذربایجان، معلم دنیای سکوت؛ جبار باغچه بان می پردازد و در رابطه با خدمت های وی به دانش آموزان ناشنوا می گوید.
درتوضیح این برنامه آمده است: یکی از اختراعات جبار باغچه بان ساختن وسیله ای است که از راه استخوان های فک و دندان صداها را به مغز منتقل می کرد.
باغچه بان روزی با یادآوری خاطره ای ساعت مچی خویش را باز می کند و در دهان و میان دندان های شاگرد ناشنوا می گذارد و می بیند که می شنود و باغچه بان از آنجا به فکر ساختن گوشی استخوانی می افتد. بی داشتن اطلاعات فنی و فقط از طریق نتیجه گیری های طبیعی و خراب کردن یک دستگاه تلفن و رادیو سرانجام موفق می شود که با کوشش بسیار طرح اختراع خویش را تکمیل کند و آنرا در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۱۴ به ثبت برساند. بعد از آن با همکاری دوستی یک دستگاه از آنرا می سازد و در تعلیم کودکان از آن استفاده می نماید. طرز کار این دستگاه به این گونه بود که شاگردان ناشنوا که تمرین تربیت شنوایی کرده بودند می توانستند با استفاده از دستگاه تلفن گنگ که در اتاق دیگری بود جمله هایی را که آموزگار می گفت تشخیص دهند.
مستند «ماجرا» به دنبال این سوال که چرا باغچه بان نتوانست چنانکه خواست او بود این دستگاه را با یارمندی علاقمندان و متخصصان کامل کند و مورد استفاده عام قرار دهد. چه قدر مایه خشنودی و افتخار او می شد که اگر زنده می ماند و خبری را که در یکی از روزنامه های پایتخت در آذرماه سال ۱۳۵۰ چاپ شده بود می خواند: «اکنون می توانید با دندان های خود بشنوید.»
دستگاهی اخیرا برای ناشنوایان اختراع کرده اند که شخص از طریق دندان های خود چه طبیعی و چه مصنوعی می تواند بشنود. این دستگاه را پزشکان دانشگاه کالیفرنیا در «لوس آنجلس» اختراع کرده اند.
مستند «ماجرا» به تهیه کنندگی انسیه شمس اللهی روز جمعه چهارم آبان ساعت ۱۲: ۳۰ تقدیم مخاطبان می شود.


منبع:

1401/09/03
16:39:41
5.0 / 5
229
تگهای مطلب: تخصص , دانشگاه , دستگاه , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری