مخالفت وزارت گردشگری با فروش بلیت هواپیما به دلار:

پیگیریم

پیگیریم کاراموند: معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری از مخالفت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با دریافت نرخ دلاری بلیت هواپیما از مسافران خارجی و پیگیری جدی این مساله آگاهی داد.


اسماعیل برات در گفت و گو ایسنا درباره اقدام برخی از شرکت های هواپیمایی برای محاسبه نرخ بلیت پروازهای داخلی به دلار برای اتباع غیرایرانی، اظهار نمود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شدت با این مساله مخالف است و مراتب را مورد پیگیری قرار خواهد داد؛ برای اینکه به زیان صنعت گردشگری است.
او اشاره کرد: برمبنای قوانین و مقررات ناظر بر صنعت توریسم، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان دستگاه متولی قانونی امر گردشگری سیاستگذاری، برنامه ریزی و توسعه این صنعت در کشور را برعهده داشته و برمبنای مفاد بند ۴ سند استراتژیک توسعه گردشگری، وزارت راه و شهرسازی(سازمان هواپیمایی کشوری) موظف است سیاست های حمایتی را در زمینه قیمت گذاریِ حمل و نقل هوایی برای توسعه مقاصد گردشگری به عمل آورده و زیرساخت های حمل و نقل مسافری خودرا با لحاظ سیاست های توسعه صنعت گردشگری تعیین و اجرا نماید.
معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری همین طور اظهار داشت: برمبنای مقررات، دریافت وجوه از توریستهای داخلی و خارجی باید برمبنای واحد پول ملی (ریال) باشد. دریافت دلار از گردشگران، نه فقط مبنای حقوقی نداشته، بلکه با اصول حقوق توریست و کد جهانی اخلاق همچون «عدم تبعیض» در تعارض است.
برات با اشاره به لزوم پشتیبانی از بخش خصوصی و مخالفت قاطع تشکل های گردشگری با این موضوع، اظهار نمود: دو نرخی شدن به لحاظ تخصصی نیز توجیه ندارد و به زیان صنعت گردشگری است؛ چونکه اولاً، توریست خارجی این تبعیض را به آسانی متوجه می شود و نارضایتی به همراه دارد و مطمئنا مقصدش را به کشور دیگری تغییر می دهد. ثانیاً، هزینه حمل و نقل داخلی برمبنای قیمت های جهانی نیست که بخواهند هزینه حمل و نقل توریست خارجی را جهانی حساب کنند، قیمت سوخت، نیروی انسانی و مواد غذایی، بااینکه افزایش داشته و نرخ آنها بالاست و تورم وجود دارد، اما به نرخ جهانی نیست، بلکه برمبنای نرخ واحد پول ملی محاسبه می شود. ثالثاً، دو نرخی شدن حمل و نقل هوایی، سبب ‌پریشانی و درخواست مشابه سایر کسب وکارها می شود و تصور کنید فروشنده حمل و نقل عمومی زمینی، تأسیسات خدمات دهنده، صنایع دستی، تاکسی فرودگاه، رستوران و سفره خانه سنتی و... بخواهند کالا و خدمات خودرا دو نرخی کرده و از توریست خارجی دلار یا یورو دریافت کنند!
انجمن شرکت های هواپیمایی در آذرماه سال در بخشنامه ای به ایرلاین ها، نرخ بلیت در مسیرهای داخلی را برای مسافر غیرایرانی متفاوت اعلام نمود. بر این اساس، سقف نرخ پروازهای داخلی زیر یک ساعت ۱۰۰ دلار و از یک ساعت بیشتر ۱۵۰ دلار تعیین شده است که حالا برخی از شرکت های هواپیمایی از اجرای آن با شروع تابستان آگاهی داده اند.
مقصود اسعدی سامانی ـ دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ـ نیز اجرای این تصمیم را قانونی دانسته و گفته است: دولت جمهوری اسلامی ایران ملزم به دادن یارانه به شهروندان خودش است نه اتباع خارجی و در هیچ کشوری یارانه ای به مسافران خارجی نمی دهند ما نمی توانیم به عنوان یک بنگاه اقتصادی مدافع منافع اتباع خارجی باشیم و باید حافظ منافع بنگاه خودمان باشیم و آنرا سر پا نگه داریم.
دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی مطابق معمول این نکته را یادآوری کرد که ایرلاین ها تحت فشار هستند و شرکت های هواپیمایی ایرانی خدماتی که از دولت دریافت می کنند با نرخ دلاری است و می توان به هزینه نشست و برخاست، لندینگ، پارکینگ و... اشاره نمود.
منبع:

1401/04/05
11:56:06
5.0 / 5
181
تگهای مطلب: تخصص , خدمات , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری