ساج در خطر است

ساج در خطر است مهارت سنتی ساخت «ساج»، در لیست میراث در خطر قرار گرفته و معاون میراث فرهنگی، پاسداری فوری از این میراث را به استاندار کرمانشاه ابلاغ نمود.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، ساج صفحه چدنی یا فلزی دایره ای گود است که معمولاً برای پخت نان سنتی از آن استفاده می شود. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با قرار دادن مهارت ساخت سنتی ساج در لیست میراث در خطر به استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: در اجرای مواد «۱۱ و ۱۲» از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حراست از میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و مواد «۲ و ۳» آیین نامه اجرایی این قانون مصوب ۱۳۸۷ هیأت وزیران و همینطور آئین نامه مشارکت در پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهرها و روستا مصوب ۱۴۰۰ هیأت وزیران، هرگونه اقدام که باعث حراست و پاسداری این میراث شود، مورد تاکید است.
علی دارابی همینطور به بهمن امیری مقدم ـ استاندار کرمانشاه ـ مراتب ثبت ۱۰ میراث ناملموس دیگر را ابلاغ نمود که محافظت از آنها در مسؤولیت این استاندار تعریف شده است، برف اندیل (معادل برف چال) ـ یعنی پوشاندن روی برف با خار و خاشاک و علف و گوَن و حتی نایلون برای پیشگیری از ذوب سریع آن بر اثر تابش آفتاب ـ است که به علت قدمت دیرینه، کاهش صدمه های زیست محیطی بعنوان میراث ناملموس ثبت شده است.


لیست میراث فرهنگی ناملموس که همه آنها در بهمن ماه سال ۱۴۰۰ ثبت ملی شده اند و به استاندار کرمانشاه برای مشارکت در پاسداری و حفاظت ابلاغ گردیده، به این شرح است:
۱- برف اندیل (برفندیل)، برف چال، پرژین ورو (ورف)، ورف چال؛ دانش و فنون سنتی بهره برداری از منابع آب (منطقه ای به پیشنهاد خراسان شمالی)
۲- مهارت سنتی هالوین هیزه؛ بهسازی و مقاوم سازی خیک (منطقه ای به پیشنهاد کرمانشاه)
۳- مهارت تهیه گنم شیر/ بوغدا قورقاسی ـ قوورقا/ گندم برشته/ گنم شیره/ گندم شیر (منطقه ای به پیشنهاد کرمانشاه)
۴- مهارت تهیه شیرینی سنتی شکرلمه (منطقه ای به پیشنهاد کرمانشاه)
۵- مهارت پخت غذای سنتی سوختی
۶- مهارت پخت نان تیری (ارجاع به شماره ثبت ۱۰۶۲.۱۶۰۷)
۷- مهارت پخت نان تفتان
۸- مهارت پخت غذای سنتی کرفیله
۹- مهارت پخت برنج و هلیره
۱۰- فن و مهارت ساخت اوسه سنتی/ جنگر/ شه ن/ اوسین؛ چنگک کشاورزی (منطقه ای به پیشنهاد کهگیلویه و بویراحمد)
لیست در خطر و نیازمند پاسداری فوری:
۱ - مهارت سنتی ساخت ساج


منبع:

1401/04/04
14:03:56
5.0 / 5
187
تگهای مطلب: صنایع دستی , فرهنگ , گردشگری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری