خانه های خلاق شاهد در کلان شهرها تأسیس می شود

خانه های خلاق شاهد در کلان شهرها تأسیس می شود آیین تقدیر از استارتاپ های برتر شاهد و ایثارگر کشور یادواره دانشمند شهید دکتر مصطفی چمران روز یکشنبه 29 خردادماه با حضور معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما اجرا شد.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، دکتر سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این آیین ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدا، اظهار داشت: حضور در جمع سرآمدان ایثار و شهادت افتخار بزرگی است. وجود ۱۰ هزار نخبه شاهد و ایثارگر در جامعه ایثارگری که میان سنی آن ۲۸ سال از میانگین کشور بالاتر است نشان میدهد که تعداد نخبگان ایثارگری به نسبت جمعیت آن زیاد و از عموم جامعه بالاتر است.
معاون رییس جمهور اضافه کرد: ایثارگرانی که پس از حدود یک دهه درگیر جنگ و مجاهدت بودند فرصت حضور در دانشگاه را پیدا کردند و حدود ۱۰ الی ۱۵ سال است که مفهوم دانش بنیان سازی اقتصاد و سایر حوزه ها و توسعه و فناوری مثل خانه خلاق شکل گرفته است.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعلان اینکه ایثارگران تعداد ایثارگران نخبه زیاد و این عزیزان پیشرو هستند، اضافه کرد: ایثارگران با زمانه حرکت می کنند و مسائل زمانی خودرا درک می کنند و در راه و افق آینده گام بر می دارند. برمبنای فرمایش مقام معظم رهبری که ما سربازان ایشان هستیم دانش بنیان سازی امری مهمست و در این میان خانواده ایثارگران که سهم مهمی برای حفظ نظام و انقلاب اسلامی داشته اند نقش مهمی برای خلق قدرت دارند.
دکتر قاضی زاده هاشمی اشاره کرد: دفاع از کشور امروز بوسیله توسعه دانش و فناوری در مرزهای علم و دانش امکان پذیر است و خلق قدرت اگر زمانی دفاع از کشور، خاک و مکتب در جبهه بود امروز همان مفهوم در توسعه دانش و فناوری است. ما در این راه نظام بازدارنده دفاعی برمبنای تکنولوژی موشکی و پهپادی ایجاد کردیم. این تکنولوژی را دیگران به ما نمی دهند و اگر آنرا خلق نکرده بودیم نمی توانستیم در این کشور با آرامش زندگی نماییم.
معاون رییس جمهور با اعلان اینکه امروز کشور ما و کشورهای دیگر در معرض تهدید قرار دارند، اظهار داشت: نمی گویم که ما باید در همه حوزه ها مستقل و تولیدکننده باشیم اما باید دارای دانش باشیم و با فروش دانش و وابسته سازی جهان به فناوری کشورمان می توان خلق دانش کرد و عمق راهبردی کشور را افزایش داشت. امروز کشورهای منطقه خریدار دانش ما هستند. این مساله تهدیدزدایی می کنند و موجب می شود که کشوری که محتاج علم و دانش شده است خودش را در اختیار تهدید دشمن قرار ندهد و در این میان ایثارگران باید پای کار باشند.
وی ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران در این راه نقش یاری گر و تسهیل کننده را دارد و تلاش می کند به عنوان سازمانی در این راه مددکاری کند و پاتوقی را برای ایثارگران بوجود آورد تا آنها همدیگر را پیدا کنند همین طور با سایر وزارت خانه ها دراین زمینه تعامل داشته باشد.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به برنامه های گسترش علم و فناوری اظهار داشت: قدم اول ایجاد برج فناوری و خانه خلاق در زمینه شاهد و ایثارگر بصورت ملی است همین طور می خواهیم که خانه های خلاق شاهد را در کلان شهرها ایجاد نماییم و آنرا با شتاب توسعه دهیم. بخش خصوصی هم باید برای ایجاد بازار ایده کمک نماید تا این اتفاق رخ دهد.
دکتر قاضی زاده هاشمی اشاره کرد: نیروی انسانی در بعضی کشورها ارزان است ولی نیروی انسانی در کشور ما باهوش است و تلاش می کند تا با ارزش افزوده به تولید انبوه برسد. ما باید با تولید فناوری مبتنی بر علم مثل کشورهای پیشرفته سرمایه گذاری نماییم. اگر نسبت جامعه تحصیل کرده در کشور ما حدود ۴۰ درصد باشد این آمار درباب جامعه ایثارگری بالعکس و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد است و درباب استخدام ها این نسبت را شاهد می باشیم اما با کار دولتی نمی توان کار با ارزش تولید انجام داد.
معاون رییس جمهور با اشاره به قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در کشور اظهار داشت: حدود ۶۰ هزار ایثارگر در کشور تبدیل وضعیت شده اند که البته کار ۲۵ هزار نفر آنها نهایی و تکمیل شده است. باید به فکر تولید کار با ارزش باشیم که زندگی خانواده را تامین کند و سرمایه گذاری برای توسعه اشتغال با اولویت اشتغال ایثارگران باید صورت گیرد و ایثارگران نسل به نسل در این راه گام بردارند.
دکتر قاضی زاده هاشمی خطاب به ایثارگران اظهار داشت: افتخار بزرگی بود که امروز در خدمت شما بودم و باید در راه ایثارگران با قوت حرکت کرد و شما هم ما را در این راه یاری کنید که پشتیبان خوبی برای شما باشیم.
عادل مهری ورنیاب، مدیرکل دفتر دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر در این مراسم به بیان توضیحاتی درباب آیین استارتاپ های برتر شاهد و ایثارگر پرداخت.
در این مراسم از تعدادی استارت های برتر شاهد و ایثارگر کشور، «راضیه کمالی اردکانی» از یزد، «میلاد اختراعی» از کرمانشاه، «سیده فاطمه احمدی» از شهرکرد، «طاهره محمودی احمدآبادی» از قم، «حمیدرضا خان احمدی» از تاکستان، «اعظم پرویز» از دلیجان، «محمد فلاح» از یزد، «مقداد عرفانی» از رشت با حضور دکتر سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اهدای تندیس و لوح سپاس تقدیر و تجلیل به عمل آمد و در آخر از تصویر «برج فناوری» و «خانه خلاق» در زمینه شاهد و ایثارگر رونمایی گردید.1401/03/29
16:18:10
5.0 / 5
524
تگهای مطلب: اهدا , دانشگاه , زندگی , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری