فاصله زیاد گردشگری تا رسیدن به شرایط عادی

فاصله زیاد گردشگری تا رسیدن به شرایط عادی صنعت گرشگری در حالی در سال 2021 در مجموع 4 درصد رشد داشته که هنوز در مقایسه با آمار پیش از همه گیری کرونافاصله 72 درصدی دارد.


به گزارش کاراموند به نقل از سایت سازمان جهانی گردشگری، برمبنای گزارشی که بتازگی انتشار یافته گردشگری در سال ۲۰۲۱ با ثبت ۴۱۵ میلیون نفر نسبت به سال ۲۰۲۰ (۴۰۰ میلیون سفر) با ۴ درصد رشد همراه بوده است؛ با این وجود، برمبنای برآوردهای اولیه UNWTO، تعداد گردشگران بین المللی هنوز ۷۲ درصد کمتر از سال پیش از همه گیری ۲۰۱۹ بوده است.
نخستین شماره گزارش آماری سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) نشان میدهد که افزایش نرخ واکسیناسیون، همراه با کاهش محدودیت های سفر به سبب افزایش هماهنگی ها و پروتکلهای فرامرزی، همگی به افزایش نسبی تقاضا برای سفر کمک کرده است.
گردشگری بین المللی در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ رشد متوسطی را تجربه نمود و ورود گردشگران بین المللی سه ماهه سوم و چهارم ۲۰۲۱ نسبت به سطوح پیش از همه گیری ۶۲ درصد کم شد. برمبنای داده های محدود، ورودی های بین المللی در دسامبر ۶۵ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۱۹ بوده است. تأثیر کامل سویه اُمیکرون و افزایش موارد مبتلاشدن به کرونا نیز به زودی در آمارهای گردشگری نمودار خواهد شد.
رشد کُند و نامتوازن
سرعت بهبود شرایط گردشگری در سراسر مناطق جهان به دلیلهای مختلف چون میزان نرخ واکسیناسیون و اعتماد مسافران، متفاوت می باشد اما در سال قبل میلادی اروپا و قاره آمریکا بهترین نتایج را در مقایسه با سال ۲۰۲۰ ثبت کردند و به ترتیب +۱۹٪ و +۱۷٪ در افزایش ورودی گردشگران رشد داشتند اما همچنان آمار هر دو منطقه ۶۳٪ کمتر از سطح پیش از کروناست.
برمبنای زیرمنطقه نیز کارائیب بهترین عملکرد را با رشد ۶۳٪ نسبت به سال ۲۰۲۰ داشته گرچه هنوز آمارش ۳۷٪ کمتر از سال ۲۰۱۹ است اما برخی مناطق در کارائیب به سطح نزدیک به آمارهای قبل از کرونا رسیده اند. اروپای مدیترانه جنوبی (+ ۵۷ درصد) و آمریکای مرکزی (+ ۵۴ درصد) نیز از رشد قابل توجهی برخوردار بودند اما به ترتیب ۵۴ درصد و ۵۶ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۱۹ هستند. گردشگران ورودی به آمریکای شمالی (+۱۷ درصد) و اروپای شرقی مرکزی (+۱۸ درصد) نیز در مقایسه با سال ۲۰۲۰ بالا رفته اند.
از طرف دیگر، آفریقا در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش ۱۲ درصدی در ورودی ها داشته، بااینکه این رقم هنوز ۷۴ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ است. در خاورمیانه، تعداد ورودی گرشگران بین المللی در مقایسه با سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۴ درصد افزایش و نسبت به سال ۲۰۱۹، ۷۹ درصد کاهش داشته است. در آسیا و اقیانوسیه ورود گردشگران بین المللی همچنان ۶۵ درصد پایین تر از سطح ۲۰۲۰ و ۹۴ درصد کمتر در مقایسه با مقادیر پیش از همه گیری است برای اینکه خیلی از مقاصد برای سفرهای غیرضروری در این منطقه بسته باقی مانده است.

افزایش هزینه کرد گردشگران
سهم صنعت گردشگری در اقتصاد سال ۲۰۲۱ (که با تولید ناخالص داخلی مستقیم گردشگری تعیین می شود) ۱.۹ تریلیون دلار تخمین زده شده که بالاتر از ۱.۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۰ است، اما هنوز بسیار کمتر از رقم ۳.۵ تریلیون دلار از پیش از همه گیری است. درآمد صادراتی حاصل از گردشگری بین المللی می تواند در سال ۲۰۲۱ از ۷۰۰ میلیارد دلار فراتر رود، که نسبت به سال ۲۰۲۰ به سبب هزینه های بالاتر در هر سفر، افزایش ناچیزی خواهد بود اما کمتر از نیمی از ۱.۷ تریلیون دلار ثبت شده در سال ۲۰۱۹ است.

چشم انداز سال ۲۰۲۲
طبق آخرین برآورد کارشناسان UNWTO، بیشتر متخصصان گردشگری (۶۱٪) چشم اندازهای بهتری را برای گردشگری سال ۲۰۲۲ متصور هستند در صورتیکه ۵۸٪ پیش بینی می کنند عمدتا در سه ماهه سوم ۲۰۲۲ گردشگری بازگشت خوبی خواهد داشت و ۴۲ درصد نیز این بهبود چشم گیر را تنها در سال ۲۰۲۳ عملی می دانند. بیشتر کارشناسان (۶۴٪) حالا بر این باروند که ورودی بین المللی گردشگران تنها در سال ۲۰۲۴ یا پس از آن به سطح سال ۲۰۱۹ بازمی گردد.1400/10/29
10:02:43
5.0 / 5
300
تگهای مطلب: تخصص , سایت , سفر , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری