یك فعال سینمایی با انتقاد از ناامنی بدلكاری در ایران مطرح كرد:

ارشا اقدسی را خدا تاکنون نگه داشته بود!

ارشا اقدسی را خدا تاکنون نگه داشته بود! به گزارش کاراموند یزدان فتوحی، یکی از دوستان ارشا اقدسی از نبود ایمنی در کار بدلکاری ابراز تاسف می کند و اعتقاد دارد تا وقتی شرایط امنی حکمفرما نشود، سازندگان آثار هنری هم باید از ایده آل های خود کوتاه بیایند واز جان بدلکاران مراقبت کنند.


او که از درگذشت دوست جوان خود بسیار متاثر است، در گفتگو با ایسنا ادامه می دهد: تاکنون هم خدا ارشا را نگه داشته بود چون در کار بدلکاری هیچ امکاناتی برای تأمین امنیت نداریم.
فتوحی می گوید: بدلکاری اصولا خطر آفرین و خطرناکست و بعید است در ایران به این زودی بتوانند امنیتی برای کار بدلکاران ایجاد کنند. هرچند که ارشا در خارج از کشور گرفتار حادثه شد ولی ما بدلکارانی مانند پیمان ابدی و امیرحسین خنجری را در ایران از دست داده ایم.
او که سابقه هفت هشت سال دوستی با ارشا اقدسی دارد، اضافه می کند: تا جایی که شنیده ام ارشا در آخرین پروژه خود ارتفاعش را یک متر بالاتر برده بود ولی اگر شرایط ایمنی وجود داشت، هیچگاه چنین اتفاقی رخ نمی داد چون چپ کردن تخصصش بود. همچنانکه در هالیوود و تا حدودی در بالیوود این همه فیلم اکشن ایجاد می شود ولی این گونه نیست که در هر پروژه ای یک بدلکار جان خویش را از دست بدهد.
فتوحی که سابقه فیلمسازی دارد، ادامه می دهد: قرار بود در یکی از کارهای من صحنه چپ کردن داشته باشیم ولی از آنجائیکه شرایط ایمنی فراهم نبود، از خیر این صحنه گذشتم و فیلمنامه را تغییر دادم چون می ترسیدم که جان کسی را به خطر بیندازم.
او تاکید می کند: جان آدمیزاد با ارزش ترین موهبت است که متاسفانه در کشور ما قدرش بدرستی دانسته نمی گردد. ازاین رو وقتی زیرساخت و امکانات لازم برای تأمین شرایطی امن فراهم نیست، خود ما باید از جان یکدیگر مراقبت نماییم و منِ نوعی بعنوان کارگردان، وقتی نمی توانم امنیت بدلکار را تأمین کنم، باید از یکسری ایده هایم چشم پوشی کنم. من هم دوست دارم صحنه های اکشن در کارم داشته باشم ولی وقتی تهیه کننده حاضر به تأمین امکانات نیست و در شرایط فعلی حتی حاضر به تأمین ماسک و آب معدنی نیست، چگونه می شود این ایده ها را اجرا کرد. به هر حال کسانی مانند ارشا این هیجان و بی قراری را دارند ولی کارگردان باید مراقبت لازم را داشته باشد و فکر کند جان خودش در میان است.
این بازیگر با اعلان اینکه بدلکاری مثل ریاضی و معادله می ماند، ادامه می دهد: باید ببینیم چه چیزی را می خواهیم در چه ظرفی بریزیم و آیا این گنجایش وجود دارد. کسانی مانند ارشا تا به امروز بدون کوچک ترین امکاناتی کار کرده اند و حقیقت این است که تاکنون هم خدا ارشا را نگه داشته بود. خوب به یاد دارم در بعضی پروژه ها حتی پس از چپ کردنش، فقط بچه های گروه بدلکاری، هوایش را داشتند ولی معمولاً سازندگان پروژه ها چنین مراقبتی ندارند. در صورتی که در کشورهای دیگر این مراقبت وجود دارد چون بدلکاران نه تنها صنف مهمی هستند، بلکه از آن بالاتر انسان هستند و مراقبت از جان شان مهم می باشد.


فتوحی با ابراز تاسف از جای خالی بدلکاری در داوری های جشنواره فیلم فجر می افزاید: وقتی شغلت را به رسمیت نمی شناسند، وقتی امنیت شغلی نیست، وضع، همین می شود که هست. ارشا آرزو داشت بدلکاری هم در جشنواره فیلم فجر مورد داوری قرار بگیرد. باز جای شکرش باقی است که زنده یاد علی معلم و خانواده اش در جشن حافظ بخشی را به بدلکاری اختصاص دادند. وقتی شغلی به رسمیت شناخته نشود، معلوم است که امنیتش هم فراهم نمی گردد. گویی بدلکاران قاچاقی به این کار می پردازند.
او در ادامه از تلاشهای ارشا اقدسی برای ارتقای سطح بدلکاری کشورمان یاد می کند و می گوید: واقعا سطح بدلکاری ایران را بالا برد. نوآوری های بسیاری کرد که در سینمای ما بی سابقه بود. باید قدرش را بیشتر از این می دانستند ولی مایه تاسف است که همه پس از مرگ یکدیگر قدر هم را می دانیم.
فتوحی که علاوه بر ارشا اقدسی با علی انصاریان هم دوستی داشته است، از او هم یاد می کند و می افزاید: یک مرتبه بدی از آنان ندیدم و در این سال ها همیشه پشتم به این دو دوستم گرم بود. ارشا کسی بود که ترسم را از ارتفاع ریخت. با او بود که بلندترین ارتفاع زندگی ام را پریدم و آنقدر حواسش به همه چیز بود که قبل از پریدن، سیبی به من داد تا قند خونم را بالا بیاورد. ولی اکنون به هیچ کس دیگری چنین اعتمادی ندارم و دیگر از هیچ ارتفاعی نخواهم پرید.
فتوحی با ستودن اخلاق خوش ارشا اقدسی اضافه می کند: هیچگاه بد کسی را نمی گفت. درددل های بسیاری داشت ولی لب به سخن نمی گشود و اگر کسی پیش او شکایتی می کرد، می کوشید که آرامش کند.
او در انتها تاکید می کند: جان آدم ها با ارزش ترین چیز است. کافی است هرکسی در کار خود احساس مسئولیت کند، خیلی مشکلات حل خواهد شد. ارشا و پیمان ابدی را که از دست دادیم ولی امیدوارم دیگر شاهد این اتفاق های تلخ نباشیم، خودمان به خودمان رحم نماییم و مراقب هم باشیم.
منبع:

1400/05/16
12:28:42
5.0 / 5
243
تگهای مطلب: بازیگر , تخصص , تهیه كننده , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری