، خبرهایی از سینما و تئاتر،

، خبرهایی از سینما و تئاتر، كاراموند: اعلام جزئیات امكانات برگزاری آنلاین جشنواره ها، جزئیات نمایشنامه خوانی دفاع مقدس، بخش ویژه كرونا در جشنواره سینما حقیقت و.... همچون خبرهای سینما و تئاتر است.


مدیرعامل پلت فرم فیلم نت اظهار داشت: ظرفیت برگزاری جشنواره آنلاین در ایران بواسطه پلت فرم هایی که سال هاست فعالیت می نمایند، وجود دارد. وقتی قراراست جشنواره را به صورت آنلاین برگزارکنیم، این امر مستلزم یکسری طراحی است و برمبنای آن، باید یک رابطه بین کاربر و اتفاقاتی که در جشنواره می افتد، داشته باشیم.
«محمد صراف» مدیر پلت فرم فیلم نت درباره برگزاری این دوره جشنواره اظهار داشت: «جشنواره طبعا با جمع شدن افراد در کنارهم و تبادل نظرات تبدیل به یک رویداد می شود که در صورت آنلاین برگزار کردن آن یک سری از بخش ها را نخواهیم داشت، اما باتوجه به شرایط شیوع بیماری کرونا بسیاری از امورات رسانه ای به صورت آنلاین برگزار می گردد.»
او اضافه کرد: «ظرفیت برگزاری جشنواره آنلاین در ایران بواسطه پلت فرم هایی که سال هاست فعالیت می نمایند، وجود دارد. وقتی قراراست جشنواره را به صورت آنلاین برگزارکنیم، مستلزم یکسری طراحی هایی است و برمبنای آن، باید یک رابطه بین کاربر و اتفاقاتی که در جشنواره می افتد داشته باشیم تا کاربر بتواند واکنشی به اتفاقاتی که در این رویداد می افتد، نشان دهد. بطور مثال اگر فردی در اینستاگرام لایو بگذارد، افراد می توانند آنرا لایک کنند و یا نظری راجع به آن بدهند که احساس می کنند یک ارتباط دونفره است.»
رئیس انجمن صنفی شرکت های نمایش آنلاین VOD و IPTV توضیح داد: «از لحاظ فنی، کاملا قابلیت برگزاری این نوع جشنواره را در ایران داریم و پلت فرم هایی که در این راستا فعالیت می نمایند، خوب هستند. از منظر طراحی نیز به یک طرح ویژه تری نیازمند هستیم که کاربر فقط تماشاگر نباشد و بتواند تعامل داشته باشد.»
صراف بیان کرد: «جشنواره یکسری کارگاه دارد که در آن هم کاربرها می توانند یک رابطه دو طرفه ای را تجربه کنند، بدین سبب جشنواره کودک را می توانیم با پیشرفت هایی که در زمینه فناوری اطلاعات داشته ایم، به صورت آنلاین برگزار نماییم. فقط این نکته وجود دارد که چون با رده سنی کودک ونوجوان در ارتباط هستیم، به فضای خلاقانه تری محتاجیم»
مدیر فیلم نت با اشاره به اینکه ۲۸ تا ۳۰ درصد جمعیت کشور را کودکان می سازند، اظهار داشت: «می توانیم بگوییم یک بازار و جامعه هدف بزرگ در این جشنواره وجود دارد. اصولا جشنواره ها تا کنون در یک محل خاص از مخاطبین میزبانی کرده اند و به همین خاطر پذیرای تعدادی محدود از علاقه مندان دراین زمینه بوده اند، اما امسال به خاطر شرایط موجود و آنلاین برگزار کردن جشنواره محدودیتی وجود ندارد و هرتعداد کاربر که بخواهند می توانند در این رویداد حضور داشته باشند. البته این یک امکان است و قرار بر این نیست که لزوما اگر شما جشنواره را آنلاین برگزار کنید، تعداد بیشتری در آن شرکت خواهند کرد.»
او اشاره کرد: «در آمارهایی که ارائه شده است، نزدیک به ۱۰ میلیون کودک در خدمات vod فعال می باشند. زمانی که در فضای آنلاین جشنواره را برگزار می نماییم باید جامعه هدف را مشخص نماییم تا باتوجه به جامعه هدف، سبک برگزاری جشنواره هم مشخص شود. میزان مخاطبان جشنواره به استراتژی برگزارکنندگان بستگی دارد.»
محمد صراف افزود: «طبق آماری که در خدمات VOD وجود دارد حدود ۷۰ درصد از کودکان و نوجوانان بیننده انیمیشن های خارجی هستند. وقتی راجع به دنیای کودک و نوجوان صحبت می نماییم، این تولید محتوا یکسری اقتضائات دارد. اگر بخواهیم این حوزه را تجاری نماییم که انیمیشن های تولیدات داخلی دیده شوند، این پروسه قواعد خاص خودش را دارد. بطور مثال در پروسه تجاری سازی و مرچندایز، بر اساس انیمیشن بن تن، خط کش و خمیردندان در ایران تولید می شود. درست است برای تولید یک محصولی به این کیفیت هزینه بسیاری را باید صرف کرد، اما بعدها خودش بازار سرمایه گذاری را نیز ایجاد خواهدنمود. در کشور ما آن طور که باید به این اتفاق توجه نشده است. در اینجا در نهایت یک «شکرستان» تولید می شود که تولید کننده در نهایت عروسکش را وارد بازار می کند.»
او با تاکید براینکه عرصه کودک و نوجوان، یک صنعت است، بیان کرد: «اگر به این مقوله به چشم یک صنعت نگاه شود، به تک تک جزئیات آن فکر خواهد شد واینجاست که می توانیم آنرا وارد بازار کالاهایمان نماییم. زمانی که نگاه برندینگ به تولیدات انیمیشن نداریم، تولیدات تبدیل به کارهای مقطعی می شوند. زمانی که به انیمیشن های تولید شده در دنیا نگاه می نماییم، متوجه می شویم که استراتژی های بزرگی پشت آنها پنهان است.»
صراف با اشاره به اینکه ما بسترتولیدات بزرگ را در کشور داریم، توضیح داد: «ما دارای محتوی غنی و داستان های اسطوره ای هستیم که می توانیم آنها را به فیلم های بسیار جذاب تبدیل نماییم. باید به این دقت کنیم که همیشه در کنار نگاه فرهنگی، نگاه اقتصادی هم وجود داشته باشد. فیلمی که مخاطب آنرا نبیند، یعنی به هدفش نرسیده است و دیده نشدن یک محصول یعنی عدم جذب سرمایه، چیزی که در این زمان احتیاج داریم، برخورداری از یک سازمان است که با نگاه خلاقانه به تولیدات این حوزه برسد.»
مدیر فیلم نت در ادامه درباره احتمال سرقت آثار حضور یافته در جشنواره در فضای پلت فرم ها، اظهار داشت: «برای تمام این مشکلات یک سری چاره وجود دارد. البته این را هم باید بگویم جلوی سرقت را نمی گردد گرفت. نتفیلیکس هم که یکی از بزرگ ترین خدمات VOD در دنیا است، اعلام نموده که ماهیانه ۲۵ تا ۳۰ درصد از محصولاتی که ارائه می دهم، قاچاق می شود. باید یکسری زیرساخت در کشور به وجود باید که آنها بتوانند جلوی این سرقت ها را بگیرند. به طورمثال اگر من یک فیلم را دانلود کردم، IP من مشخص شود بتوانند من را بازخواست کنند.
اضافه کرد: «این سیستم در کشور ما ضعیف است. بدین سبب باید کاربری که می خواهد در جشنواره حضور پیدا کند باید بوسیله کد ملی ثبت کند تا بتوانیم ازاین طریق پیگیری های لازم صورت گیرد. تمام این فرایندها موجب می شود تا جذب کاربر کمتری را داشته باشیم. البته ناگفته نماند که کشور دراین زمینه پیشرفت هایی مانند سازمان ساترا را داشته است که تمام پخش کننده ها را زیر مجموعه خودش کرده و از این طریق بر آنها نظارت دارد.»
افزود: «برای جلوگیری ازقاچاق می توانیم چند کار را انجام دهیم برای سرویس یوتیوب دوستانی هستند که با مدیران این سرویس در ارتباط اند و تهیه کنندگان می توانند در آن جا ثبت نام کنند و جلوی قاچاق محصول شان از این طریق گرفته شود. برای تلگرام نیز می توانیم ایمیل بزنیم و مبادی انتشار بلاک شوند و اگر در سایت های داخلی بارگذاری شوند، حتما با خاطیان برخورد می شود.»
محمد صراف در پایان توضیح داد: «ما به اینکه حوزه کودک و نوجوان یک بخش بسیار پولسازی است، اعتقاد داریم. برای این حوزه برنامه ریزی هایی نیز داشته ایم و انتظار تسهیل برخی امور توسط سازمان های دولتی را داریم تا بتوانیم آسان تر دراین زمینه قدم برداریم.»

اعلام جزئیات چهارمین جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس
عباد رضا اسلامی کولایی مشاور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس فرهنگسرای نیاوران در نشست خبری چهارمین جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس اظهار داشت: برنامه های بسیاری داریم تا با همکاری و تعامل با انجمن اصناف هنری بتوانیم پاسخگوی نیازهای فرهنگی و هنری جوانان پرشور کشور باشیم.
نشست خبری چهارمین جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس با حضور دکتر میرعلی رضا دریابیگی رئیس انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران و عباد رضا اسلامی کولایی مشاور معاون هنری وزیز فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس فرهنگسرای نیاوران، علیرضا حفیظی مدیر حراست معاونت امور هنری یکشنبه 23 شهریور ماه در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران انجام شد.
در ابتدای این برنامه رئیس فرهنگسرای نیاوران با ذکر این مطلب که رویکرد فرهنگسرای نیاوران باتوجه به سیاست های کلان معاونت هنری برگزاری برنامه های جوان محور و بین المللی است اظهار داشت: بواسطه گسترش بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر و حضور جوانان پرشوری که در این عرصه فعالیت می نمایند برآن شدیم تا با انعقاد تفاهم نامه همچون تفاهم نامه با انجمن صنفی تئاتر تهران در حد توان بتوانیم پاسخگوی نیازهای نسل جوان باشیم.
وی ادامه داد: از دیگر برنامه های ما در فرهنگسرای نیاوران است که از آن جمله می توان به برگزاری رویداد دو سالانه سرامیک پس از ده سال اشاره نمود که سال ها بنا به دلایلی اجرای آن متوقف شده بود.
اسلامی در آخر صحبت هایش با اشاره با تفاهم نامه ای که اخیرا میان فرهنگسرای نیاوران و موسسه فرهنگی اکو منعقد شده است اظهار داشت: ایجاد پایگاهی بین المللی برای معرفی هنرمندان جوان ایرانی به دنیا از اهداف طولانی مدت این مجموعه است. بدین جهت در حال رایزنی با کشور های مختلف هستیم تا بتوانیم برنامه هایی مشترک با آنها برگزار نماییم.
دکتر میرعلی رضا دریا بیگی دبیر جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس نیز در صحبت هایی با ذکر این مطلب که برگزاری جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس همزمان با فرارسیدن چهلمین سالروز آغاز هشت سال دفاع مقدس یکی از وظایف اصلی انجمن صنفی تئاتر تهران است اظهار داشت: امسال دو بخش به جشنواره افزوده شد بخش داستان کوتاه و بخش مطبوعات ورسانه (مصاحبه، مقاله، یادداشت) که داوری و تقدیر این بخش را اداره کل ارشاد استان تهران بر عهده گرفته است.
وی ادامه داد: در این دوره و در حوزه نمایشنامه خوانی با همکاری سازمان بسیج هنرمندان ومعاونت فرهنگی سپاه محمد رسول الله امکاناتی در اختیار گروه ها قرار داده می شود تا فضای جبهه و جنگ برای مخاطب ملموس تر شود.
دریابیگی رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط گروه ها را از مهمترین دغدغه های جشنواره عنوان نمود و اضافه کرد: با صحبت هایی که با چندین مجموعه فرهنگی و هنری همچون فرهنگسرای نیاوران و تماشاخانه ها خصوصی انجام داده ایم، به گروه های برگزیده در این جشنواره نوبت اجرا داده خواهد شد.
علی رضا احمدیان مشاور ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه صنف پوشاک تهران نیز در سخنان کوتاهی با آرزوی همکاری هر چه بیشتر این اتحادیه با چنین جشنواره هایی گفت: باتوجه به عقد تفاهم نامه با انجمن صنفی هنرمندان تئاتر تهران حمایت مادی و معنوی از برگزاری جشنواره و گروه های نمایشی را بمنظور هر چه بهتر برگزاری شدن این برنامه را در دستور کار قرار داده ایم چونکه این اتفاق را افتخاری برای برای خانواده بزرگ پوشاک کشور می دانیم.
شایان ذکر است چهارمین جشنواره ی نمایشنامه خوانی دانشگاهی دفاع مقدس ازشنبه ۲۹شهریور ماه تا ۳پنجشنبه مهرماه در دو نوبت ساعت 17 و 18 در فرهنگسرای نیاوران برگزار می گردد.
در این دوره از چهارمین جشنواره ی نمایشنامه خوانی دانشگاهی دفاع مقدس از میان آثار رسیده به دبیر خانه جشنواره سیزده اثر انتخاب گردید.
نمایشی برای جشنواره یازدهم به کارگردانی گلاره فرشچیان، خرده خاطرات روزهای خونین خارک به کارگردانی رضا بهارلو، بازی به کارگردانی امین اکبری نسب، دریای سرخ آبی به کارگردانی مهدی ملکی، آقا مهدی به کارگردانی مهدی رضوانی، نامه های شرجی به کارگردانی آرش پژمان، در حال کندن پوست پیاز به کارگردانی آرمان طیران، آخرین نامه به کارگردانی علیرضا جعفری مرام، زندگی دیگران به کارگردانی مسعود ملکوتی نیا، تکه های سنگین سرب به کارگردانی سارا مقدم، مونس به کارگردانی دکتر میر علیرضا دریابیگی، درمیان پوستی که در آن نمی گنجیم به کارگردانی ایرج افشاری اصل و شهر سوخته به کارگردانی دکتر فردوس حاجیان همچون نمایشنامه هایی هستند که در این دوره از جشنواره به روی صحنه اجرا خوانی خواهند شد.
چهارمین جشنواره ی نمایشنامه خوانی دانشگاهی دفاع مقدس در فرهنگ سرای نیاوران با تعامل انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، موسسه فرهنگی هنری خانه ی هنر باروک، بنیاد رودکی، فرهنگ سرای نیاوران، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن مرکزی نمایش تهران سازمان بسیج هنرمندان تهران بزرگ، سپاه محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ، بسیج اساتید دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، موسسه فرهنگی هنری پویا و اتحادیه صنف پوشاک تهران باتوجه به دستورالعمل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برگزار خواهد می شود.
بخش ویژه چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت برای کرونا
بخش ویژه چهاردهمین دوره ی جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به موضوع پاندمی کرونا، تاثیرات مختلف این بیماری و تلاش جامعه ی درمانی کشور در مقابله با این ویروس مهلک اختصاص یافته است.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، در این بخش که به شکل رقابتی برگزار می شود، فیلم‎های مستند تولید شده با موضوع همه گیری بیماری کرونا و تأثیرات مختلف آن در زمینه‎های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری انتخاب شده، به نمایش درآمده و مورد داوری قرار می گیرند.
جوایز بخش ویژه کرونا «سینماحقیقت» به این شرح است:
جایزه اول: تندیس، لوح تقدیر و مبلغ 200 میلیون ریال
جایزه دوم: تندیس، لوح تقدیر و مبلغ 180 میلیون ریال
جایزه سوم: تندیس، لوح تقدیر و مبلغ 160 میلیون ریال
جایزه ویژه هیات داوران: تندیس، لوح تقدیر و مبلغ 180 میلیون ریال
متقاضیان حضور در این بخش ویژه ی جشنواره می بایست تا روز 5 مهرماه، فرم شرکت در چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» را روی وب سایت جشنواره به آدرس www.irandocfest.ir و یا مرکز گسترش www.defc.ir بصورت آنلاین تکمیل نموده و نسخه نهایی فیلم خودرا حداکثر تا 15 مهرماه 99 بوسیله لینک یا به شکل فیزیکی به دبیرخانه سینماحقیقت ارائه نمایند.
بخش ویژه «کرونا» جشنواره سینماحقیقت با همکاری رویداد «کرونا- روایت» سازمان نظام پزشکی برگزار می گردد.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و باتوجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهدنمود.

انعقاد تفاهم نامه‌ی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران
تفاهم نامه‌ی همکاری انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ویژه‌ی گرامیداشت چهلمین سال دفاع مقدس منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس طی مراسمی که بامداد امروز در تماشاخانه‌ی سرو و با حضور حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، علیرضا زند وکیلی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، علی عطایی مدیر مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، امیرحسین شفیعی مدیر تماشاخانه‌ی سرو، حسن موذنی کارشناس هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و جواد تمدنی مدیر روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد، طرفین ضمن انعقاد تفاهم نامه بر ضرورت تقویت زمینه های همکاریهای مشترک تاکید نمودند.
برگزاری نمایش های خیابانی در نقاط پرتردد شهر تهران و همین طور تجلیل از چهره های برگزیده‌ی تئاتر مقاومت همچون برنامه های مورد تفاهم در این نشست بود.
همکاریهای مشترک در زمینه‌ی برگزاری هفدهمین جشنواره‌ی تئاتر مقاومت نیز از دیگر مواردی بود که در این مراسم عنوان شد.
منبع:

1399/06/23
22:03:44
5.0 / 5
1546
تگهای مطلب: اهدا , برند , جایزه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری