برگزاری نمایشگاه تذهیب ایرانی در موسسه فرهنگی اكو

برگزاری نمایشگاه تذهیب ایرانی در موسسه فرهنگی اكو كمیسیون ملی یونسكو- ایران با همكاری موسسه فرهنگی اكو، نمایشگاه تذهیب ایرانی شامل 27 اثر تذهیب نفیس از استادان و هنرمندان را به شكل مجازی برگزار می نماید.به گزارش کاراموند به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، نمایشگاه تذهیب ایرانی شامل ۲۷ اثر تذهیب نفیس از استادان و هنرمندان این رشته هنری ایرانی است که به همت کمیسیون ملی یونسکو- ایران و با همکاری مؤسسه فرهنگی اکو به صورت مجازی در گالری دیپلماتیک اکو انجام می شود. این نمایشگاه روز شنبه ۲۲ شهریور ماه ساعت ۲۲ به وقت ایران در گالری مجازی کمیسیون ملی یونسکو- ایران و همزمان در صفحه اینستاگرام این کمیسیون افتتاح می شود.
در این نمایشگاه آثار محسن آقامیری، سیده حمیده آیت اللهی، مهدی ایرانی، روح الله اسحاق زاده، لیلا پورخانی، داریوش جلیلیان، زهرا دوستی، زهره دولیخانی، زینب رهنما، مهین دخت سالک مهدوی، نسیم سوفسطایی، زهرا سیدان، زینب شاهی، فاطمه صفوی، امیر طهماسبی، سعید غلامی، حسن محمدی، محمد کرمی، زینب مسعودی، فاطمه مرادی، محمد مرادی، محسن مرادی، زهرا مختاری جونقانی، بهرام مهربان، علی میرآبادی، محمد نباتی و شهلا یوسفی نیا به معرض نمایش گذاشته می شوند.
تذهیب واژه ای عربی از ریشه ذَهَب (طلا) به مدلول طلاکاری یا زراندود کردن است که به سبب استفاده از طلای واقعی برای تزئین کتب مقدس و اشعار ادبی و گاهی علمی به شاخه ای از کتاب آرایی و نقوش تزئینی اطلاق می شود.
همچنین هنر تذهیب آراستن و زیبا کردن کتب برای ارزش گذاری بیشتر متون به کار رفته در کتاب است و علاوه بر آن می توان گفت از جهت ارزش هنری، خود به تنهایی در چارچوب های (ترنج، شمسه، تاج یا پیشانی، طرح جلد، نشان، کتیبه و…) شخصیت مستقلی دارد و از ارزش هنری خاص خود برخوردارست. در اجرای تذهیب معمولاً از طلای اصل با عیار مختلف و بعضاً نقره و رنگ هایی با پایه آب استفاده می شود و به سبب ماندگاری طلا زمانی که به یک نسخه خطی قدیمی یا یک اثر خوشنویسی نگاهی می اندازیم، درخشش طلا و تلألو آن بعد از گذر سالیان متمادی همچنان چشم گیر و نمایان است. در نقوش تذهیب از نقش های اسلیمی (نقوش انتزاعی برگرفته از گیاهان و حیوانات و…) و ختائی (نقوش گیاهی) استفاده می شود. در روند تاریخی نقوش تزئینی و تذهیب مکاتب مختلفی قبل از اسلام و بعد از آن وجود دارد که می توان بخش هایی از این نقوش تزئینی را در جام های طلا، سفالینه ها، نفش برجسته های حجاری شده و گچ بری شده و علاوه برآن در کتب و نسخه های خطی و آثار خوشنویسی موجود در موزه ها و مجموعه های شخصی مشاهده کرد.
در دوره های مختلف اسلامی می توان تذهیب را به مکاتب سلجوقی، ایلخانی، تیموری، صفوی، زندیه، قاجار و معاصر تقسیم بندی کرد.

1399/06/21
22:25:06
5.0 / 5
1610
تگهای مطلب: تاریخی , طلا , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری