آتشی كه برای دومین بار به جان حسن آباد افتاد

انگار نه انگار كه حسن آباد باز هم آتش گرفت!

انگار نه انگار كه حسن آباد باز هم آتش گرفت! به گزارش كاراموند نه خانی آمده و نه خانی رفته؛ فقط آتشی بوده كه برای بار دوم گریبان میدان تاریخی حسن آباد را در كمتر از دو ماه گرفته، شاید بنابراین هم هست كه دیگر نه خبر از مسوولی است، نه آه و ناله ای و متنی درفضای مجازی انتشار یافته.


برپایه مشاهده خبرنگار ایسنا، این دفعه فقط یك مغازه در ضلع كناریِ فضای آتش گرفته ی قبلی میدان حسن آباد آتش گرفته، آتش سوزی كه هشدارها را پررنگ تر از قبل می كند، پررنگ تر از ۲۷ تیر یعنی بیشتر از دوماه قبل كه همه ی ضلع شمال غربی را درگیر خود كرد، جداره ها و كلاه فرنگی های سوخته شده ی این ضلع هر چند حالا با بنری كه مثلا مقرر است این ضلع را پس از مرمت به درستی نشان دهد پُر شده، اما به جز آواربرداری ها هنوز به نظر نمی رسد كار دیگری برای ان كرده باشند، در كنار همه ی قول و قرارهایی كه می توانستند زودتر از این ها اولین قدم ها برای شان عملی شوند.
حرف هایی كه مسؤلان شهری، شورای شهر و میراثی ها در ساعت های اولیه ی آتش سوزی مطرح نمودند اما حالا كه آب از آسیاب افتاده، با وجود وقوع دومین آتش سوزی با حدود دو ماه فاصله، آنها هم گویا فراموش كرده اند و بنابراین هم آتش سوزی دوم در طول دو ماه، واكنشی را به دنبال نداشت، به جز محسن شیخ الاسلام - معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان تهران -.


او پس از بازدید از مغازه ی آتش گرفته در میدان حسن آباد به خبرنگار ایسنا می گوید: یك مغازه كه در طبقه همكف ضلع شمال شرقی میدان است، احیانا به علت اتصالی برق آتش گرفته، هر چند خوشبختانه آسیبِ چندانی به بنا وارد نكرده است. خود مغازه صدمه دیده كه آن هم به سرعت اطفا شده است.
وی با بیان این كه متاسفانه در اغلب فضای مغازه های قرار گرفته در اطراف این میدان تاریخی، از ابزار و مصالح ام دی اف و ابزار و یراق در داخل مغازه ها استفاده شده است، كه خود بعنوان یك ایراد مطرح است، اضافه می كند: جعبه ی برق مغازه ی آتش گرفته بسیارقدیمی وهمه ی سیم های آن فرسوده بود، به نظر می آید این اتفاق به علتِ بی احتیاطیِ مغازه دار رخ داده باشد. در حد یك متر مربع در بالای قوس ورودی به صورت دودزدگی به جداره ی بنا صدمه وارد شده كه آن هم قابل پاكسازی است.
او با تاكید بر این كه هر كدام از این بناها و اتفاقاتی كه برای آنها رخ داده یك اخطار محسوب می شوند، اظهار می كند: مردم به خودشان هم رحم نمی كنند، بنای تاریخی یك بحث است اما صاحبان این مغازه ها نه رعایت برق را دارند و نه احتیاط مناسب برای كاربری بناهای در اختیار را.


شیخ الاسلام با تاكید بر تعریفِ سه فازِ مرمتی برای احیای ضلع شمال غربی كه بیشتر از دو ماه قبل در میدان حسن آباد آتش گرفته، هم توضیح می دهد: رفع خطر، اقدامات و كارهای اضطراری و احتیاطیِ روی بنایِ آتش گرفته باید در بازه ی زمانی ۶ ماهه انجام شوند، پروژه ای كه متولی آن شهرداری تهران است. حتی مجری طرح را سازمان زیباسازی و شهرداری منطقه ۱۱ انتخاب كردند، با نظارت میراث فرهنگی. طبق قول و قرارهای شهردار تهران هم باید یك كمیته مشترك برای آغاز مطالعه و مرمت تشكیل بدهد اما هنوز احكامی برای اعضای كمیته صادر نشده است.
وی با اشاره به این كه اقداماتی مانند آواربرداری و رفع خطر برای محوطه ی آتش گرفته حسن آباد باید انجام شوند و سپس مواردی مانند بازسازی نخست در كمیته ی بررسی مطرح شوند، اضافه می كند: در مرحله ی نهائی، برای سه ضلع دیگرِ میدان حسن آباد، برنامه ای دراز مدت تعریف شده است، یعنی نخست باید برای این محوطه، یك كار صدمه شناسی انجام و طرحی كه روی ضلع شمال غربی باید اجرائی شود، در مرحله ی نهائی، روی ساختمان های سه ضلع دیگر هم اجرائی می شود.
او با تاكید بر حضور مونسان در زمان آتش سوزی در میدان حسن آباد و قول مساعد او برای ساختمانِ ضلع جنوب شرقی میدان كه در اختیار بانك ملی قرار دارد، هم اظهار می كند: این بانك در دهه ۳۰ – ۴۰ ساخته شده است كه وی اعلام نمود این وزارتخانه (سازمانِ وقت) آمادگی دارد تا برای برداشتن بانك ملی از ضلع جنوب شرقی پیگیری های لازم را انجام دهد و ضلع چهارم هم بازسازی شود.
شیخ الاسلام تاكید می كند: هر چند اتش سوزی رخ داده در صبح امروز – جمعه پنجم مهر – بزرگ نبوده است، اما این اتفاق خود یك اخطار است كه نخست مغازه داران باید نسبت به آن توجه نمایند و سپس دیگر دستگاه های دولتی متولی در این نوع از بناهای تاریخی.
ضلع شمال غربی میدان حسن اباد كه 27 تیر امسال گرفتار اتش سوزی شد

1398/07/05
19:35:55
5.0 / 5
4318
تگهای مطلب: دستگاه , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری