دائمی شدن قراردادهای کار چه مزایایی دارد؟

دائمی شدن قراردادهای کار چه مزایایی دارد؟ به گزارش کاراموند، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، انعقاد قراردادهای دائم در کارهای مستمر را باعث تضمین امنیت شغلی کارگران و پایان دادن به نگرانی های مالی در سازمان تأمین اجتماعی دانست.فتح الله بیات در گفتگو با ایسنا با تکیه بر ساماندهی قراردادهای موقت کار اظهار نمود: مهم ترین بحثی که سالیان سال است پیگیری می نماییم و به دنبال آن هستیم، بحث امنیت شغلی است. به باعث دادنامه ۱۷۹ دیوان عدالت که اشاره دارد درصورتیکه در قراردادهای کار با ماهیت مستمر تاریخ منعقد نشود منعی ایجاد نمی گردد، برخی کارفرمایان مبادرت به انعقاد قرارداد موقت با کارگران کردند و همین مساله سبب شد که تا به امروز بیشتر از ۹۰ درصد کارگران به سمت قراردادهای موقت حرکت کنند.
وی ادامه داد: باوجود آنکه از مجلس ششم پیگیر ساماندهی قراردادهای کار هستیم ولی نتوانسته ایم این مطالبه به حق کارگران را به نتیجه برسانیم و به علل گوناگونی شامل همراه نشدن یا لابیگری برخی کارفرمایان، ساماندهی قراردادهای موقت کار محقق نشده است.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی خاطرنشان کرد: آخرین تلاشی که صورت گرفت، سال ۱۳۹۸ و در زمان وزارت آقای ربیعی بود که مصوبه هیأت وزیران را به دولت بردند و ما درخواستمان برای ساماندهی قرارداد موقت سقف ۳ سال بود که پذیرفته نشد و در نهایت با تعیین سقف ۴ سال نماینده کارگر و کارفرما و دولت پذیرفتند و امضا کردند و هیات وزیران مصوب کرد. این مصوبه متعلق به بهمن ۱۳۹۸ است و بازه زمانی ۴ ساله از آن تاریخ سپری شده و به بهمن ۱۴۰۲ رسیده است؛ بنابراین توقع ما اینست که وزارت کار پیگیر مصوبه باشد تا به آن عمل شود چون مصوبه هیات وزیران است و ۴ سال است که کارگران انتظار می کشند مصوبه قانونی ابلاغ و اجرا شود.
به قول بیات، اگر مصوبه ساماندهی قراردادهای موقت اجرایی شود، اصلاح تبصره یک ماده ۷ قانون کار و تعیین سقف ۴ سال برای کارهای موقت خود به خود عملیاتی می شود و تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار می ماند که باید آئین نامه آن توسط وزارت کار تدوین شود.
این مقام مسئول کارگری افزود: در صورتیکه تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار هم تصویب و قراردادهای با ماهیت دائم اصلاح و ساماندهی شوند، دادنامه ۱۷۹ دیوان که در آن مجوز داده شده در کارهای با ماهیت دائم و مستمر تاریخ قرارداد ذکر شود لغو خواهد شد چونکه وقتی تاریخ در قرارداد کار ذکر می شود حالت موقت و مدت معین پیدا می کند، در حالیکه در کارهای دائم و مستمر بستن قرارداد موقت معنا ندارد بنابر این در صورتیکه تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار اجازه ندهد در کارهای با ماهیت مستمر و دائم دیگر قرارداد موقت منعقد شود، دادنامه ۱۷۹ از حیز انتفاع خارج خواهد شد. اگر هیات دولت این ماده از قانون کار را به تصویب برساند و در مجلس نهایی شود، قراردادهای کار تعیین تکلیف خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه با تصویب تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار امنیت شغلی به کارگر و کارگاه برمی گردد، تصریح کرد: در این صورت کارگر دیگر نگران اخراج و عدم تمدید قرارداد در انتهای سال نخواهد بود و خودش را بخشی از کارگاه و کارفرما و تولید می داند و در جهت ارتقای کیفیت تولید گام بر می دارد.
به قول رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، دائمی شدن قراردادها در کارهای با ماهیت مستمر مزایای بسیاری دارد و از جابجایی نیروی کار ماهر و بی نظمی در پرداخت حق بیمه ها جلوگیری می کند.
وی افزود: جابجایی نیروی کار ماهر یکی از معایب بزرگ قرارداد موقت کار است. کارگر در یک شرکت یا کارگاه سال ها کار می کند و تجربه و مهارت و تخصص به دست می آورد و کارفرما هزینه بسیاری برای او صرف می کند ولی با کوچکترین مبحث یا اختلافی قرارداد وی خاتمه می یابد و کار را ترک می کند و مجبور می شود به کارگاه دیگر برود و مهارت خویش را در جای دیگر به کار گیرد.
بیات افزود: مبحث مهم تر بحث جمع آوری سوابق بیمه کارگر است. در یک کارگاه به جای ۳۰ روز ۲۰ روز حق بیمه برایش واریز شده و در کارگاه دیگر ۱۰ روز رد شده است اما کارگر پس از ۳۰ سال کار کردن وقتی برای بازنشستگی اقدام می کند، متوجه می شود که بیشتر از ۲۰ سال سابقه برای او رد نشده است بنابر این اگر در کارهای با ماهیت مستمر و دائم، ضوابط رعایت و قرارداد دائمی شود، واریز حق بیمه ها هم به درستی صورت می گیرد و کارگر در انتهای کار، سنواتش را می گیرد و پس انداز خوبی برای دوران پس از بازنشستگی او به شمار می آید تا گره ای از مشکلات معیشتی و اقتصادی خود باز کند.
وی یکی دیگر از مزایای انعقاد قراردادهای دائم را پایان دادن به نگرانی های مالی در سازمان تأمین اجتماعی دانست و اظهار داشت: اگر این اصلاحیه در قانون کار صورت گیرد، نگرانی هایی که از لحاظ مالی در سازمان تأمین اجتماعی نسبت به پرداخت حقوق بازنشستگان وجود دارد، برطرف می شود. در صورتیکه قراردادهای موقت به سمت دائمی شدن پیش برود اساسا آورده ای که از محل پرداختی های حق بیمه کارگران به صندوق تأمین اجتماعی واریز می شود بخشی از نگرانی های مالی و اقتصادی صندوق تأمین اجتماعی را مرتفع و صندوق تأمین اجتماعی را از لحاظ مالی و اقتصادی تقویت می کند و نگرانی بابت پرداختی مستمری بازنشستگان کاسته می شود.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی اضافه کرد: ساماندهی قراردادها باعث به حداقل رسیدن شکایات و درگیری هایی می شود که در ادارات کار و هیات های تشخیص و حل اختلاف بین کارگر و کارفرما وجود دارد و بحث ندادن مرخصی و اخراج و ندادن سنوات و عیدی و پاداش تعیین تکلیف می شود.
بیات با اظهار امیدواری از تصویب لایحه امنیت شغلی در هیات دولت، اظهار نمود: با تصویب لایحه آرامش خاطری برای کارگر در محیط کار به وجود می آید و امنیت شغلی او تضمین می شود و بهره وری کارگاه افزایش خواهد یافت.
او در آخر تصریح کرد: امیدواریم بخشی از نمایندگان آتی مجلس شورای اسلامی از جامعه کارگری باشند. معضلات و مطالبات جامعه کارگری را به خوبی احصاء کرده و در مجلس مدافع حقوق کارگران باشند و گره های کوری که تا امروز در حوزه مشکلات جامعه کار و تولید و بازنشستگان باز نشده است را باز کنند.
منبع:

1402/11/22
15:06:09
5.0 / 5
344
تگهای مطلب: تخصص , شركت , كیفیت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری