فرزین:

10 درصد بیش از سال قبل ارز تامین کرده ایم

10 درصد بیش از سال قبل ارز تامین کرده ایم کاراموند: به گزارش کاراموند، رییس ‎کل بانک مرکزی از تامین ارز بیش از 59 میلیارد دلاری از شروع امسال تا حالا آگاهی داد و با تأکید بر این که سیاست بانک مرکزی همچنان پیش بینی پذیر کردن نرخ ارز است اظهار داشت: بازار سلف ارزی بزودی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران راه اندازی می شود.


به گزارش کاراموند به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، محمد رضا فرزین در نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان تهران و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با اعلان اینکه از شروع سال جاری سیاست بانک مرکزی بر سیاست تثبیت متمرکز بوده است اظهار داشت: براین اساس تلاش بر این بوده است که فاکتورهای اقتصادی کلان را به ثبات برسانیم و اقتصاد را برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر نماییم تا تجار و بازرگانان با نوسانات روبرو نشوند؛ چونکه معتقدم ثبات زمینه ساز امنیت اقتصادیست.


وی ادامه داد: در سال قبل با نوساناتی در عرصه ارز مواجه بودیم اما تمام تلاش خودرا برای به ثبات رساندن ارز به کار گرفتیم و مرکز مبادله ایران نیز بر همین مبنا به وجود آمد تا بتوانیم نرخ را به ثبات برسانیم. هم اکنون بخش عمده نیازهای ارزی کشور در مرکز مبادله ارز و طلا به انجام می رسد. تا حالا بیش از ۵۹ میلیارد دلار در این مرکز تامین ارز شده است که ۶۰ درصد بیش از متوسط چهار سال قبل و ۱۰ درصد بیش از دوره مشابه سال قبل است. البته امسال به سبب رکود جهانی و کاهش ارزش صادراتی محصولات، با اینحال تامین ارز گرفتار مشکل نشد و بوسیله منابع آزاد شده مان نیز ارز را تامین کردیم.

رییس کل بانک مرکزی درباره ی نرخ ارز تصریح کرد: درباب نرخ نیز سعی کردیم که بازار غیررسمی علائمی را به بازارهای دارایی ها می دهد، پس سعی کردیم این نرخ را در محدوده ای خاص متوقف نماییم. متأسفانه در چند هفته اخیر به سبب تلاطمات سیاسی افزایش هایی رخ داد و همانطور که پیش تر نیز اشاره شد با فروکش کردن مسائل سیاسی، نرخ ارز نیز کاهش خواهد یافت. همانطور که می بینید طی روزهای اخیر شاهد کاهش نرخ ارز بودیم و به همان نرخ های قبل بازخواهد گشت. تلاش ما این بوده است که نرخ را در بازار غیررسمی در محدوده ای تثبیت نماییم و در بازار رسمی و در مرکز مبادله ایران نیز شناوری نرخ را ایجاد نماییم. هم اکنون بخش عمده ای از ارز پتروشیمی ها، فولادی ها همه در مرکز مبادله ایران عرضه می شود و نیازهای وارداتی کشور نیز از این طریق تامین می شود.

وی افزود: هم اکنون در بازار ارز و در مرکز مبادله ایران به زودی ارز بازار سلف را راه اندازی می نماییم و تلاش می نماییم به این واسطه ارز را پیش فروش نماییم تا اطمینان خاطر را درباب نوسانات نرخ ارز به وجود آوریم. از ابزار سوآپ استفاده خواهیم کرد. اکنون در سامانه نیما ارزی که عرضه می کردیم محدودیت بر روی درهم بود بنا بر این نیز سعی کردیم یوآن و سایر ارزهایمان را سوآپ نماییم و با درهم عرضه نماییم. هم اکنون میزان درهمی که در سامانه نیما عرضه می نماییم، برایش تقاضا وجود ندارد و عرضه بیش از میزان تقاضاست. این امر درباب یورو نیز صادق است.

رییس کل بانک مرکزی در توضیح سیاست های پولی بانک مرکزی عنوان کرد: از جانب دیگر در عرصه سیاست های ما در نظام بانکی طبیعی است که اگر بخواهیم ارز را کنترل نماییم، بایستی ریال را نیز کنترل نماییم. چونکه هرگونه تغییرات در نرخ نقدینگی موجب تغییرات در سایر متغیرهای کلان اقتصادی می شود و در قالب سیاست تثبیت یکی از سیاست های ما این بود که نرخ رشد نقدینگی را به سطح ۲۵ درصد برای سال جاری برسانیم. البته رشد نقدینگی و پایه پولی شدیداً بالا رفته بود و انتظارات فعالان اقتصادی بر تورم های بسیار بالا بود.

وی اشاره کرد: بدین سبب در گام نخست باید رشد پایه پولی و نقدینگی را مهار می کردیم و این کار را با اصلاحاتی که در سیاست های پولی عملیاتی کردیم. خوشبختانه نرخ رشد نقدینگی در دی ماه به ۲۵.۲ درصد و نرخ رشد پایه پولی به ۳۱.۳ درصد رسیده است. همچنان نیز معتقدم که در سال آینده نیز باید این سیاست را ادامه دهیم تا ثبات در اقتصاد کلان ایجاد شود.

عالی ترین مقام بانک مرکزی تصریح کرد: طبیعی بود که اگر بخواهیم نقدینگی را مهار نماییم در ابتدا ممکنست برخی واحدهای تولیدی در تامین نقدینگی گرفتار مشکل شوند، اما چاره ای نداشتیم تا این محدودیت های را بر بانک ها اعمال نماییم چه اط لحاظ مقداری که تحت عنوان کنترل مقداری ترازنامه اعمال می نماییم و چه بوسیله سیاست های عملیات بازار باز اعمال می نماییم تا نقدینگی را در سطح باثباتی حفظ نماییم و خوشبختانه این سیاست تا حالا موفق بوده است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: البته مشکل ما در کشور این است که بار تامین مالی برعهده نظام بانکی است و ۹۰ درصد تامین مالی توسط نظام بانکی به انجام می رسد و به سبب این که روش های دیگر تامین مالی محدود شده است، همه بار تامین مالی بر عهده بانکهاست. طبیعی است که اگر بانک خارج از ظرفیت اقتصاد تامین مالی کند، آثار تورمی خواهد داشت و آنگاه نخواهیم توانست نقدینگی را کنترل نماییم.

فرزین اضافه کرد: بنا بر این اخیراً تصمیم گرفتیم اجازه گواهی سپرده خاص بدهیم و ۲۸۰ همت را در میان بانکهای مختلف تقسیم نماییم که یک هفته به آنها مهلت دادیم. این کار از چهارشنبه شروع شده و الان روز چهارم کاری آنست. امیدواریم با این ۲۸۰ همت خیلی از پروژه هایی را که در تامین مالی گرفتار مشکل شدند و همین طور سرمایه در گردش خیلی از واحدهای تولیدی تامین شود. گواهی سپرده برای پروژه های با بازدهی بالا بسیار مناسب می باشد و تا حالا استقبال بسیار خوبی از آن شده است. برای بازار سرمایه نیز خبرهای خوبی داریم که در آینده اعلام می شود.

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: این هم سیاستی است که ضمن آنکه می تواند به افزایش نقدینگی منجر نشود، هدایت نقدینگی بشمار می رود و عملاً نقدینگی جدید به واحدهای تولیدی منتقل می شود. متعاقباً رشد گرفتار کاهش نمی شود و همچنان واحدهای تولیدی بوسیله نظام بانکی تامین مالی می شوند. بااینکه همچنان معتقدم که باید سراغ متنوع سازی روش های تامین مالی در کشور برویم. اگر می خواهیم رشد اقتصادی همراه با آرامش در بازار و به دور از تورم محقق شود، بایستی از روش های مختلف استفاده نمائیم.

فرزین با اعلان اینکه تمرکز صرف فقط بر نظام بانکی در وضعیت فعلی که خیلی از بانکهای ما مشکل کفایت سرمایه دارند می تواند آثار تورمی داشته باشد، اضافه کرد: البته در ادامه راه در سال آینده سیاست اساسی ما این است که اصلاحات اساسی در نظام بانکی انجام دهیم و ممکنست برخی پر هزینه باشد ولی تا اصلاحات را انجام ندهیم نمی توانیم در یک مسیر با ثبات قرار بگیریم.

وی با اشاره به برنامه انحلال سه موسسه اعتباری در امسال، اظهار داشت: تا حالا دو موسسه منحل شده و یک موسسه دیگر را به زودی منحل می نماییم و برای سال آینده نیز ۸ بانک را در راه اصلاح قرار داده ایم. بانکی که اصلاح نشود، منحل خواهد شد و پس بایستی برنامه اصلاحشان را اجرائی کنند. دائماً این بانک ها را کنترل و ارزیابی می کنیم

فرزین اشاره کرد: باید مسیر اصلاحات این ۸ بانک طی شود و ناترازی شان کم شود بااینکه برخی ناترازی بانکها از ناترازی اقتصاد و ناترازی دولت می باشد ولی در نظام بانکی بدنبال کاهش ناترازی هستیم تا مسیر تورمی را در کشور متعادل نماییم و به نرخ های بلندمدت اقتصاد کلان بازگردیم. خوشبختانه اقداماتی که انجام شده در بانک مرکزی برنامه ریزی های لازم انجام شده و سال آینده این برنامه ها را دنبال خواهیم کرد.

رییس شورای پول و اعتبار اشاره کرد: در مورد بازار ارز سیاست ما همچنان سیاست پیش بینی پذیر کردن نرخ ارز از مسیر مرکز مبادله ایران است و این مرکز نهاد اصلی بانک مرکزی برای تامین نیازهای ارزی کشور است. با عنایت به ذخایر مناسبی که داریم امیدواریم در سال آینده بتوانیم ارز بیشتری را در خدمت تولید کشور قرار دهیم.

وی تصریح کرد: برخی نقل می کنند که تراز گمرکی کشور منفی شده است، البته همانطور که می دانید تراز تجاری را بانک مرکزی منتشر می کند و تراز تجاری کشور مثبت است. اما تراز گمرکی یعنی کالاهای غیرنفتی که صادر می شود، بخشی صادراتش کم شده است اما واردات بالا رفته است.

رییس کل بانک مرکزی در آخر اظهار داشت: دلیل این که کوشیدیم واردات متوقف نشود و ارز در اختیارش قرار دادیم این است که نمی خواستیم رشد گرفتار مشکل شود. برای مثال در ۹ ماهه سال امسال، ۸۷.۷ درصد از کل واردات گمرکی مان به گروه کالاهای واسطه ای و سرمایه ای اختصاص یافته است و در عین حال سعی کردیم سهم کالاهای مصرفی کم شود. بااینکه با ۸ درصد فاصله داریم اما بر طبق نرخ های رشدی که در دهه های گذشته داشتیم، یک نرخ رشد نسبتاً قابل قبولی است البته امیدواریم در سال آینده نرخ رشد بالاتری را محقق نماییم.
منبع:

1402/11/15
22:40:10
5.0 / 5
207
تگهای مطلب: ایران , صادرات , طلا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری