در سفر به تاشكند انجام شد؛

روایت خزاعی از سیاست نگاه به شرق در سینمای ایران

روایت خزاعی از سیاست نگاه به شرق در سینمای ایران کاراموند: کاراموند: محمد خزاعی در دیدار با وزیر فرهنگ ازبکستان از رویکرد نگاه به شرق در حوزه ایجاد همکاریهای بین المللی در سازمان سینمایی ایران آگاهی داد.به گزارش کاراموند به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی به دعوت وزارت فرهنگ ازبکستان، به تاشکند سفر کرد.
ملاقات با وزیر فرهنگ ازبکستان و امضای تفاهم نامه سینمایی از مهم ترین برنامه های این سفر اعلام گردید.
در این سفر، خزاعی در دیداری با وزیر فرهنگ ازبکستان درباره ی گسترش همکاریهای فرهنگی و سینمایی به گفتگو نشست.
آزاد بیک نظر بیک اف وزیر فرهنگ ازبکستان در این جلسه با اظهار خرسندی از حضور هیات ایرانی در ازبکستان عنوان کرد: خوشحالم در خدمت شما هستم، وقتی به عنوان وزیر فرهنگ منصوب شدم دوست داشتم با نمایندگان ایران دیدار داشته باشم.
وی افزود: شکی نیست که ایران و ازبکستان دو پایتخت تمدنی مهم جهان اسلام هستند و تصور جهان اسلام بدون مظاهر تمدنی این دو کشور نا ممکن است.
همکاری در حوزه تولید فیلم های تاریخی
به گفته وی، همکاریهای ۲ کشور در حوزه فرهنگ و بطور ویژه در عرصه سینما بسیار مهم و موثر است، خصوصاً در حوزه فیلم های تاریخی، چونکه شخصیت های مهم و مشترکات تاریخی بسیاری بین دو کشور وجود دارد.
وزیر فرهنگ ازبکستان افزود: آقای خزاعی من با آثار سینمایی شما آشنایی دارم، بنده اگر از ۱۰ سال قبل با شما آشنا می شدم می توانستیم همکاریهای بیشتری داشته باشیم و در موسیقی فیلمی که شما درباره ی داعش تهیه کردید همکاری نماییم. ما خواهان گسترش و افزایش همکاریهای فرهنگی بین ۲ کشور هستیم و در معاهده ای که میان دو وزارت فرهنگ ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران همزمان با حضور رئیس جمهور ایران به امضا رسیده روی محورهای مهم این همکاری تاکید گردیده است.
آزاد بیک نظر بیک اف با اشاره به اینکه باید تولیدات مشترک سینمایی و آثار مستند را طراحی نماییم اظهار داشت: به عنوان مثال می توان درباره ی چهره هایی چون: علی شیر نوایی، جامی، شراف الدین علی یزدی و بسیاری از شخصیت های مشترک تاریخ با مشارکت دو کشور فیلم تهیه کرد. درباره ی خیلی از این شخصیت ها می توان در لوکیشن روایت و تصویربرداری صورت گیرد.
وی با تأکید بر این که مهم ترین هدف و اولویت ما بازسازی تاریخی ازبکستان است، اضافه کرد: در دوران شوروی تاریخ ازبکستان را نابود کردند و ما در صدد بازسازی مکتوب و تصویری این تاریخ هستیم. درباره ی ازبکستان چندین هزار نسخ خطی وجود دارد که چند هزار نسخه آن در ایران قرار دارد.
وزیر فرهنگ ازبکستان با اشاره به اینکه بازسازی تاریخ ازبکستان به زبان تصویر به دور از تحریفات انجام شده در دوره شوروی لازمست، مطرح کرد: سینما می تواند دراین زمینه به حافظه جمعی کمک نماید.
وی اظهار داشت: ایران از ظرفیتهای بزرگ سینمایی برخوردارست و سینما در احیای تاریخ، تبیین ظرفیتهای مشترک فرهنگی و توریستی نقش اساسی دارد.
علاقه وزیر فرهنگ ازبکستان به موسیقی و سینمای ایران
نظر بیک اف با اشاره به این که رونق گردشگری متقابل هم می تواند فرصت شناخت دو ملت را افزایش دهد، افزود: به شخصه خوشحالم روابط فرهنگی دو کشور تجدید و تقویت شده است، من موسیقی و سینمای ایران را دوست دارم، علاقه بسیاری به گسترش همکاری فرهنگی دو کشور دارم.
وزیر فرهنگ ازبکستان با اشاره به اینکه در دنیای جدید و پیچیده ای زندگی می نماییم اظهار داشت: مناسبات سیاسی روابط ملت ها را تحت تاثیر قرار می دهد پس باید سمت خودرا مشخص نماییم، ما هم دوست داریم همکاری خودرا با کشور ایران متمرکز نماییم.
رییس سازمان سینمایی در این جلسه ضمن تشکر از وزارت فرهنگ و سازمان سینمایی ازبکستان به خاطر میزبانی هیات ایرانی اظهار داشت: این سفر بمنظور گسترش و تقویت روابط فرهنگی سینمایی بین ۲ کشور که در عرصه های مختلف دغدغه های مشترک دارند پیش بینی شده است.
وی مطرح کرد: در نقشه جدید سازمان سینمایی توجه ما بیشتر به کشورهای حوزه آسیای مرکزی و نگاه به شرق است.
به گفته وی، در میان کشورهای حوزه فرهنگی - سیاسی آسیای میانه، ازبکستان یکی از مهم ترین کشورهایی است که به علت اشتراکات تاریخی، ریشه های زبانی، فرهنگی و مذهبی برای ما در برنامه ریزی حوزه بین الملل سینما حائز اهمیت بیشتری است.
محمد خزاعی با اشاره به اینکه مشترکات فرهنگی اساسی ترین زمینه تحکیم پیوند میان مردم دو کشور است تصریح کرد: تمدن این دو کشور در هم آمیخته شده است، شهرهای مشهد، سبزوار، اصفهان، ری، تهران، تبریز، شیراز، نیشابور و کرمان ایران برای ساکنان ازبکستان همان قدر شناخته شده و عزیز است که شهرهای سمرقند، بخارا، خیوه (خوارزم)، ترمذ، فرغانه و تاشکند برای ملت و فرهنگ ایران.
رییس سازمان سینمایی با تأکید بر این که رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم توسعه همگرایی فرهنگی بین دو کشور است، عنوان کرد: قطعاً، سینما، مهم ترین عنصر فرهنگی امروز نقش و جایگاه مهمی در این همگرایی ایفا می کند. سینما در زمانه فعلی رسانه برتر است و این پتانسیل را دارد که به نزدیکی بیشتر مردم کشورها به یکدیگر کمک نماید. ما آمادگی همکاری در حوزه برگزاری هفته های فیلم، عرضه متقابل آثار دو کشور، تولیدات مشترک و … داریم.
وی با اشاره به اعتبار جهانی سینمای ایران و ظرفیت نیروی انسانی کیفی و تخصصی در ایران مطرح کرد: بطور قطع همکاری دوجانبه و بهره گیری از نمایش آثار دو کشور در سینماها نه فقط به همگرایی و نزدیکی دو ملت کمک می نماید که موجب رونق اقتصادی فیلم و از رهگذر آن موجب ارتقای مضاعف مقوله گردشگری خواهد شد.
سینما از با اهمیت ترین مولفه های قدرت در دیپلماسی نوین است
خزاعی عنصر سینما را یکی از مهم ترین مولفه های قدرت در دیپلماسی نوین خواند و افزود: سینما به عنوان یکی از دریچه های مهم شناخت یک جامعه و یک ملت به حساب می آید و این هنر برآمده از اندیشه و تفکر هنرمندان و نویسندگان هر کشوری است. امیدوار هستم این ملاقات ها و رفت و آمدها بتواند فضای همکاری جدیدی را میان سینماگران و هنرمندان و شرکت های سینمایی دو کشور فراهم آورد.
وی افزود: جایگاه رفیع سینمای ایران خصوصاً در چهار دهه اخیر- پس از انقلاب اسلامی در جهان ممتاز است. این سینما پس از انقلاب اسلامی با نگاه و محوریت پررنگ مسائل انسانی، مفاهیم خانواده و نگاه شاعرانه شکل گرفته است. سینمای ایران بدون بهره گیری از جذابیت هایی چون ابتذال و خشونت در جهان گفتمان و افق تازه ای را باز کرده است که برای مخاطبان ازبکستانی جذاب خواهد شد.
امیرسعید کرمی رایزن فرهنگی ایران در ازبکستان در این جلسه با اشاره به اینکه طیف گسترده ای از همکاریهای فرهنگی برای ادامه و شروع جدید میان دوک شور وجود دارد عنوان کرد: همکاریهای بین با تشکیل کمیسیون مشترک تعریف شده در توافق رییس جمهور ایران و بر طبق نقشه راه مشخص با حضور نمایندگان می تواند آغازگر کارهای بزرگ باشد.
وی افزود: وارد هر حوزه ای می شویم میدان گسترده ای برای همکاری وجود دارد. سینما، موسیقی، گردشگری، کتاب، صنایع دستی، نسخه های خطی و همکاریهای علمی دانشگاهی و ورزش و همکاریهای دینی و همه این ها دستور کار مفصلی را جلوی ما قرار می دهد.
کرمی اظهار داشت: لازم است همکاریهای بین ریل کمیسیون مشترک و برمبنای نقشه راه مشخص با حضور نمایندگان ۲ کشور در قالب کارگروه دنبال شود.


منبع:

1402/07/09
08:45:14
5.0 / 5
191
تگهای مطلب: ایران , تاریخی , تخصص , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری