به منظور احیای موسیقی بومی مازندران

جشنواره سوچلا در محمودآباد

جشنواره سوچلا در محمودآباد به گزارش کاراموند، مازندران دبیراجرایی اولین جشنواره موسیقی بومی ˮسوچلاˮ اظهار داشت: این جشنواره با هدف احیای موسیقی بومی و محلی مازندران در محمودآباد انجام می شود.ایمان خسروی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به این که سوچلا در فرهنگ تبری روشی از صید مبتنی بر موسیقی گروهی (کارآوا) است، اظهار نمود: صیادان سنتی طبق آئین بسیار کهن، در نیمه های شب سوار برقایق همراه با نواختن تشت های مسی و ایجاد ریتم های متنوع به صید مرغابی های وحشی در آب بندان ها و تالاب های منطقه ی مازندران و تبرستان می پرداختند.

وی با بیان این که این موسیقی گروهی، متشکل از دو ریتم متفاوت بوده است، اضافه کرد: این دو ریتم برحسب نوع صید، اجرا می شد و سوچلا یکی از نخستین کارآواهای گروهی شناخته شده در مازندران است.

خسروی با اشاره به اینکه موسیقی های گروهی و آئینی ما بسیار باارزش است ولی امروزه جایگاه آن در موسیقی مازندران خالی است، خاطرنشان کرد: موسیقی مازندران بیشتر بعد تک نوازی و تک خوانی را دنبال می کند.

او افزود: بصورت کلی، جشنواره های موسیقی بومی ضمن حفظ کرامت هنر موسیقی اقوام و استادان برجسته ی این حوزه، با برقراری اخلاق حرفه ای، اقدام به ایجاد فرصت های برابر برای شکوفایی و پرورش استعداد های موسیقی نواحی کرده است.

این هنرمند برجسته محمودآبادی با اذعان بر این که جشنواره موسیقی بومی مازندران می تواند بستری برای همکاری، هم افزایی، اشاعه ی تفکر هم زیستی میان فرهنگی در استان مازندران باشد، اظهارکرد: این جشنواره ها در تعامل با نهاد های اجرائی کشور می تواند به رسالت ذاتی خود یعنی هم سویی با نیازهای اجتماعی در حوزه های مختلف پاسخ دهد.

دبیر اجرائی اولین جشنواره "سوچلا" از برگزاری این جشنواره در محمودآباد خبرداد و اظهار داشت: این جشنواره به دو بخش کلی گروه نوازی موسیقی مازندران و امیری خوانی است که در بخش گروه نوازی باید تنها از سازهای اصیل استفاده گردد.

وی تصریح کرد: ما این جشنواره را از این وجه که کارآواهای گروهی است و عده ای بصورت گروهی نوازندگی می کنند، به نام سوچلا انتخاب کردیم.

خسروی اضافه کرد: رویکرد این جشنواره کشف استعداد های ناشناخته است ازاین رو لازم است در روستاها و مناطق محروم با تشکیل تیم های پژوهشی برای کشف استعداد های پرداخته شود؛ این مهم با برگزاری چنین جشنواره هایی دست یافتنی خواهد بود چونکه جامعه امروز نیازمند برنامه های فرهنگی فاخر است.

او با تکیه بر این که سوچلا یک آئین موسیقایی است که مبتنی بر معیشت بوده است، بیان نمود: معیشت آن زمان ناگزیر به صید بوده است و ازاین رو باید وجه موسیقایی آن پر رنگ تر شود.

رئیس انجمن موسیقی شهرستان محمودآباد، امیری خوانی را یکی از قدیمی ترین آوازها در مازندران برشمرد و اظهار داشت: این موسیقی یک لحن است که در مناطق شمالی کشور، البرز مرکزی و البرز جنوبی وجود دارد و جزئی از آئین ما است و نباید از بین برود.

او اضافه کرد: در امیری خوانی برای احیاء، اشاعه و تسری دادن آن در میان جوانان، بخش استعدادیابی و معرفی استعداد ها را در دو رده سنی زیر ۱۳ سال و بالای این سن در نظر گرفتیم که در بخش گروهی خوانی محدودیت سنی نخواهیم داشت.خسروی اضافه کرد: زمان اجرای این برنامه در تیرماه است که بامداد آن روز افتتاحیه رسمی با حضور مسئولین و شرکت کنندگان برگزار و اختتامیه آن در همان شب صورت خواهد گرفت.

وی با بیان این که این جشنواره در ۲ مرحله داوری می شود، خاطرنشان کرد: در مرحله نخست، فراخوان و دریافت آثار صورت می گیرد و قسمت گروه نوازی در همان زمان داوری شده و ۳ گروه به عنوان گروه برگزیده انتخاب می شوند و در روز جشنواره این ۳ گروه به عنوان ۳ گروه برتر اجرا خواهند کرد.

دبیر اجرائی این جشنواره تصریح کرد: در مرحله امیری خوانی ابتدا تعدادی از آثار انتخاب و داوری می شود و مرحله نهایی داوری در روز جشنواره خواهد بود و از بین هر رده سنی ۲ نفر انتخاب خواهند شد.

ایمان خسروی ضمن اشاره به این که گروههای موسیقی شهرستان محمودآباد، بدون رقابت، اجازه اجرا در روز جشنواره را دارند و به عنوان گروه بومی تندیس جشنواره را دریافت خواهند کرد، اظهار داشت: روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر محمودآباد بانی این جشنواره شدند و باید این امر الگوسازی شود تا شهرداری ها وظیفه فرهنگی خودرا به بهترین نحو ممکن انجام دهند و هچنین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی محمودآباد هم همکاری بسیار خوبی در برگزاری این جشنواره داشته است.

منبع:

1402/03/06
15:06:13
5.0 / 5
289
تگهای مطلب: جشن , جشنواره , زندگی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری