امیر سیدزاده با كاراموند مطرح كرد؛

می گویند تا فسیل هست کسی فیلم شما را نمی بیند

می گویند تا فسیل هست کسی فیلم شما را نمی بیند کاراموند: امیر سیدزاده تهیه کننده سینما که سه فیلم آماده نمایش در صف اکران سینماها دارد از شرایط حاکم بر چرخه اکران گلایه نمود.امیر سیدزاده تهیه کننده سینما در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ی فیلم های دارای پروانه نمایش خود که هنوز برای اکران آنها اقدامی نکرده است، توضیح داد: واقعیت این است که شرایط اکران در سینماها هنوز هم مساعد نیست. تمام شرکت های پخش کننده فیلم هایی را که نسبت به فروش آنها در گیشه مطمئن نیستند، اساساً اکران نمی کنند و ترجیح می دهند ریسک نکنند.
وی افزود: جنس کارهای من در سینما غالباً از جنس کارهای هنری است و طبیعتاً پخش کننده ها برای قبول مسئولیت توزیع و اکران این آثار، ریسک نمی کنند. «خانه شیشه ای» به کارگردانی امیر پورکیان، «داد» ساخته ابوالفضل جلیلی و «ری ست» به کارگردانی محمدرضا لطفی جزو فیلم هایی هستند که من با پروانه ساخت سینمایی آنها را تهیه کرده ام اما به سبب آن که از نظر گیشه، پخش کننده ها تصور می کنند که این آثار نمی توانند بازگشت سرمایه داشته باشند، ترجیح می دهند نوبت اکران یک فیلم کمدی و بفروش را به این آثار اختصاص ندهند.
سیدزاده اضافه کرد: در این شرایط ما هم درحال حاضر کارهای خودرا مسکوت نگه داشته ایم تا ببینیم در آینده چه اتفاقی رخ می دهد و شرایط سینما به چه سمت و سویی پیش می رود.
این تهیه کننده درباره ی تأثیر مثبت اکران فیلم های پرفروشی مانند «فسیل» بر چرخه استقبال از همه فیلم ها که شامل فیلم های هنری هم می شود، اظهار داشت: این تأثیر مثبت زمانی می توانست مفید باشد که به پشتوانه اکران فیلمی مانند «فسیل» مسیر اکران فیلم های دیگر هم هموار شود. در همان نخستین هفته های فروش بالای این فیلم من همه فیلم هایی که آماده اکران داشتم را به دفاتر پخش ارائه کردم تا بلکه در این شرایط که مخاطبان بیشتری به سینما می آیند، بتوانیم آنها را اکران نماییم، اما بازهم دفاتر پخش ریسک نکردند. توجیه شان هم این بود که وقتی «فسیل» هست مردم آنرا می بینند و کسی فیلم شما را نمی بیند!
وی اضافه کرد: همین نگاه در دفاتر پخش، سبب شده است تا به امروز به جمع بندی برای اکران فیلم های مان نرسیم. درحال حاضر منتظریم تا فهم سینمای اجتماعی در چرخه اکران سینمای ایران مشخص شود. بالاخره باید بدانیم فیلم های اجتماعی و فیلم های هنری مقرر است چه جایگاهی داشته باشند. اگر مقرر است این فیلم ها جایی در اکران نداشته باشند، کاش سیاستی اتخاذ شود که اساساً اجازه ساخت آنها را هم ندهند تا اینطور سرمایه افراد بلاتکلیف نماند.
این تهیه کننده افزود: فیلم «ری ست» مربوط به اواخر سال ۹۸ است. «خانه شیشه ای» در سال ۱۴۰۰ تولید شده و «داد» کارهای نهایی اش همین امسال تمام شده است. تاریخ مناسب اکران این فیلم ها دارد می گذرد و همچنان چرخه اکران سینمای ایران روی خوشی به سینمای اجتماعی نشان نمی دهد!
سیدزاده اظهار داشت: باید منتظر بمانم فیلم های کمدی تمام شوند و بعد نوبت به فیلم هایی مثل آثار ما برسد، چون در آن صورت سینمادارها فیلم دیگری ندارند و ناچارند برای خالی نبودن سانس های شان فیلم های ما را هم اکران کنند.
وی درباره ی کارهای آینده خود هم اظهار داشت: الان کار خاصی در دست ندارم. پیگیر هستم تا اگر در عرصه نمایش خانگی با کار خوبی مواجه شدم آنرا بسازم، وگرنه بعید می دانم با گرانی موجود در عرصه تولید، بتوانم با سرمایه قابل توجیه، اثر قابل دفاعی ساخت.


منبع:

1402/02/31
12:18:00
5.0 / 5
273
تگهای مطلب: ایران , تهیه كننده , سینما , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری