داستان هایی از برندگان ارغوان

داستان هایی از برندگان ارغوان کاراموند: مجموعه داستان «چاه ویل» داستان های برگزیده بخش برنده برندگان پنج دوره جایزه ارغوان منتشر گردید.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، این مجموعه شامل ۱۰ داستان کوتاه، با با گردآوری اوژن حقیقی و مقدمه مژده دقیقی در ۱۳۸ صفحه با شمارگان ۸۰۰ نسخه و با بهای ۸۳۵۰۰ تومان در نشر مرکز انتشار یافته است.
«چاهِ ویل» از فرناز (زینب) قربانی، «حضور و غیاب» نوشته غزل محمدی، «لیس لها ارض او وطن او عنوان» از زهرا گودرزی، «چشم ها» به قلم امیرمحمد محدثی، «نزیسته» از سیدرحیم حسینی نژاد، «گزارشِ افسرِ کشیک» احسان منصف خوش حساب، «جوجه تیغی» از محیا مرادی نسب، «ساکن همیشگی» به قلم منوچهر زارع پور، «فرار کن یحیی» نوشته عباس عظیمی و «تبریزی» ندا جبرئیلی عنوان داستان های این مجموعه هستند.
در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: برخی داستان نویسان منحصرا رمان نویس اند و برخی در نوشتن داستان کوتاه بیشتر تبحر دارند. زیاد نیستند نویسندگانی که در هر دو این قالب ها به یک میزان مهارت داشته باشند. ویلیام فاکنر در گفت وگویی با پاریس ریویو گفته است: «شاید هر رمان نویسی اول می خواهد شعر بگوید، ولی می بیند که نمی تواند. آن وقت به سراغ داستان کوتاه می رود که دشوارترین قالب پس از شعر است. وقتی در آن هم موفق نمی گردد، تصمیم می گیرد رمان بنویسد.» این سخن فاکنر خالی از اغراق نیست، با این وجود تأییدی بر اهمیت داستان کوتاه است. بعید می دانم امروز دیگر خواننده جدی ادبیاتْ داستان کوتاه را رمانِ تکامل نیافته بداند یا داستان نویسی معتقد باشد که با کش آوردن داستان کوتاه می تواند رمان بنویسد. به همان اندازه که جهان داستان کوتاه گسترده و عمیق است، مخاطبانش هم فرهیخته و متفاوتند.
مجموعه داستان های برگزیدگان دوره های پیشین جایزه ارغوان با گردآوری اوژن حقیقی پیشتر با عنوان های «آخرین روزهای سال»، «شب»، «آخرین بار»، «آخرین سال قرن» و «دروغ» در نشر مرکز انتشار یافته است.

منبع:

1401/12/21
10:21:50
5.0 / 5
186
تگهای مطلب: برند , جایزه , شعر , فرهیخته
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری