رئیس سازمان سینمایی:

جبران عقب ماندگی زیرساختی سینما زمان بر است

جبران عقب ماندگی زیرساختی سینما زمان بر است کاراموند: خراسان رضوی نشست رییس سازمان سینمایی کشور با هنرمندان و سینماگران استان خراسان رضوی اجرا شد.


محمد خزاعی در مسافرت خود به استان خراسان رضوی طی گفت وگویی با سینماگران و هنرمندان این استان، ضمن اشاره به نوزدهمین سفر استانی کمیته مدیران سینمایی به اهداف طراحی شده برای این سفرها پرداخت و اظهار داشت: اساسا این سفرها برای هم شنوی، گفت و گو و درد و دل با هنرمندان و پایش ضرورت ها و نیازسنجی تعریف و ترسیم شده است.
وی ادامه داد: با تمام وجود نسبت به دغدغه ها و دردی که شما امروز دارید آشنا هستم چونکه به شخصه این مسیر را طی و مشکلات آنرا لمس کرده ام.
رییس سازمان سینمایی کشور با اشاره به اینکه برای دستیابی به تحلیل دقیقی از نیازها و چالش ها ناگزیر به حضور میدانی در شهرستان ها و استانها هستیم؛ این اقدام را لازمه برنامه های تحولی سینمای استانها دانست و ضمن اشاره به تغییر رویکرد دولت سیزدهم و عزم جدی سازمان سینمایی برای احیای سینمای استانی اظهار داشت: توجه به زیرساخت سینماها در استانها دستاوردهای بسیاری در پی خواهد داشت که افزایش تولیدات، افزایش اشتغال، تامین نیازهای جامعه با سلایق گوناگون، فراهم شدن امکان استفاده از فیلم های خارجی، رونق گیشه و تقویت اقتصاد سینما همچون آنست.
خزاعی با اشاره به اینکه باید زیرساخت ها در مناطق مختلف کشور توسعه پیدا کند، اشاره کرد: در این دوره ۷۰ درصد بودجه انجمن سینمای جوانان و ۳۰ درصد بودجه مرکز گسترش به تولید فیلم توسط فیلمسازان استانی اختصاص داده شد.
وی ضمن اشاره به این که نگاه متفاوت به سینماگران استانی در این دوره کاملا مشهود و محسوس است، اضافه کرد: انتصاب مدیر استانها در فارابی و مرکز گسترش بر طبق این نگاه جدید و تمرکز و توجه هدفمند به کارهای استانها شکل گرفته است.
رییس سازمان سینمایی با تکیه بر منابع و شرایط بسیار عالی موجود در خیلی از استانها عنوان کرد: البته قرار نیست همه عقب ماندگی حوزه فرهنگ و سینما در طول یک سال جبران شود اما نگاه و حرکت در این راه شروع شده است.
خزاعی تصریح کرد: شکل گیری برنامه مهر سینمای ایران و تجلیل از نخبگان و سینماگران استانی، حضور سینماگران شهرستانی در ترکیب هیات های انتخاب و داوری، اهتمام ویژه به استانها و دفاتر سینمای جوان در نخستین مصوبه شورای عالی سینما، اعطاء چهار اعتبارنامه سینمایی در جشنواره فیلم کوتاه تهران به فیلمسازان شهرستانی و حضور میدانی و جهادی برای توسعه سالن های سینما و... همچون اقدامات این دولت در توجه به هنرمندان و سینماگران شهرستانی است. این در شرایطی است که معتقدم باید به ظرفیت های بومی توجه کرد.
وی در واکنش به انتقاد سینماگران شهرستانی از رفتارهای تعدادی از سلبریتی ها اشاره کرد: نقدی که امروز به جریان سلبریتی دارید مستلزم حرکت اجتناب ناپذیر در راه پرورش نسل جدیدی از سینماگران متعهد و متخصص است.
رییس سازمان سینمایی افزود: خلاء رنگین کمان فرهنگ های بومی احساس می شود، مسائل فیلم های ما نباید در حصار تهران باقی بماند و بازتابی از نیازهای استانی و دیگر مناطق در آن وجود داشته باشد.
خزاعی ضمن اشاره به این مساله که قرار نیست هر فیلمی که تولید می شود به چرخه اکران سینماها راه یابد بلکه در زنجیره پیوسته عرضه باید به طریق دیگری ارائه شود، تاکید کرد: این مساله مستلزم کمک و هم افزایی است تا گفتمان سینما با حمایت همه نخبگان و شخصیت های حقیقی و حقوقی مرجع در مقیاس گسترده تری تبیین شود.
وی افزود: شکل گیری شورای هماهنگی استانی سینما امری لازم است و این خلاء در استان خراسان رضوی با ظرفیت های بالقوه و بالفعل خود بیشتر حس می شود.
رییس سازمان سینمایی در پاسخ به درخواست تاسیس شهرک سینمایی در استان اظهار داشت: شهرک های سینمایی با تعریف و کاربردهای گذشته، امروز کارکرد و صرفه ای اقتصادی نداشته و مدل فیلمسازی تغییر کرده است. این در شرایطی است که ما نیازمند سوله های فیلمسازی و شهرک های سینمایی مدرن هستیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، خزاعی اظهار داشت: با اقدام سازمان سینمایی نسبت به سفرهای استانی، خیلی از مسئولان بتازگی متوجه ظرفیت های نهفته استانها شده اند.
وی ضمن تمجید از روحیه مطالبه گری نسبت به عزت کشور و منافع ملی در سینماگران اضافه کرد: یک عده ای که امروز ساز مخالف می زنند و حاکمیت فرهنگی را به چالش می کشند، اغلب از کسانی هستند که بوسیله مجاری مراکز دولتی و موسسات سینمایی و تلویزیون رشد کرده و بیشترین تسهیلات را دریافت کرده اند ولی امروز ژست اپوزیسیون می گیرند.
منبع:

1401/08/26
12:11:22
5.0 / 5
195
تگهای مطلب: اهدا , ایران , تخصص , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری