روزشمار جنگ

روزشمار جنگ کاراموند: گزارش لشکر 92 اهواز حاکیست حدود 200 تانک عراقی از شلمچه عبور کرده، به 6 کیلومتری خرمشهر رسیده اند. شهر زیر آتش شدید قرار دارد، طوری که حدود 100 نفر شهید و مجروح شده اند.به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، در ایام اولین حمله عراق به ایران، در جبهه میانی به گزارش مسئولین شرکت نفت منطقه آمده است: نیروهای عراقی تأسیسات نفتی عین خوش را اشغال کرده اند.

طبق اعلام استاندار ایلام و سپاه غرب: درگیری هایی که از ۶ بامداد در طول مرز از موسیان تا دهلران و مهران آغازشده، ادامه دارد و دشمن با واحدهای زرهی و پشتیبانی هوایی، مواضع خودی را می کوبد.

دشمن با هجوم و فشار خود قصد محاصره سومار را دارد. در ساعت ۷: ۴۵، فرمانده گروهان ژاندارمری سومار، ضمن تماس تلفنی اظهار داشت: کلیه پرسنل سومار شامل ارتشی و ژاندارمری، عقب نشینی کرده اند و الان بخش سومار و گروهان در محاصره نیروهای دشمن است.

چندان طول نمی کشد که سقوط سومار توسط سپاه غرب اعلام می شود و از ساعت ۱۰ به بعد گزارش های رسیده از این محور در تائید این خبر است.

حدود ظهر دشمن کوشش برای دستیابی به نفت شهر را تشدید کرد و در پی آن، ژاندارمری و سپاه در مورد سقوط نفت شهر اعلام خطر کردند. طی امروز تعدادی تانک دشمن مستقر در گمرک نو منهدم شده است.

بنابر گزارش ژاندارمری قصر شیرین: از بامداد امروز حملات دشمن در این منطقه و پاسگاه های آن تشدید شده است.

سپاه غرب اعلام نمود: در پاسگاه پرویز چند تانک دشمن همراه با مهمات به غنیمت برادران پاسدار درآمد. سپاه مذکور در ساعت ۱۱ گزارش داد: شهر قصر شیرین درحال سقوط است و نیروهای عراقی تا پشت پمپ بنزین قصر شیرین پیش آمده اند.

جبهه جنوبی

طی دومین روز حمله، در طول مرز، از خرمشهر تا هویزه، درگیری های شدیدی جریان داشت.

اسکله های آبادان زیر آتش دشمن قرار دارد. قسمت های مختلف پالایشگاه و برخی از مخازن نفت آتش گرفته اند. بین گارد ساحلی آبادان و نیروهای دشمن درگیری شدید وجود دارد.

تلاش دشمن در منطقه هویزه و پیشروی به سمت آن ادامه دارد. نیروهای حاضر در منطقه بارها از احتمال سقوط هویزه اعلام خطر کرده، خبر از پیشروی تانک های دشمن داده اند.

در محور فکه تا بعدازظهر، گزارش ها حاکی از وضعیت نامناسب و وجود آتش شدید دشمن بود ولی در ساعت ۲۰: ۱۵، از سپاه دشت آزادگان، خبر پیروزی های خودی و انهدام تعداد زیادی تانک دشمن دریافت شد.

به گزارش سپاه خرمشهر: پاسگاه های مرزی خرمشهر (شلمچه، حدود، خین و مؤمنی) که گفته می شد به دست دشمن افتاده است، اوایل بامداد مشخص گردید که نیروهای مستقر در آنها، شب گذشته پاسگاه ها را تخلیه کرده اند. برادران پاسدار در این پاسگاه ها مستقر شدند.

در ادامه روز، درگیری در این پاسگاه ها تشدید شد و پاسگاه شلمچه مقاومت بیشتری از خود نشان داد. دشمن تلاش خودرا برای پیشروی به خرمشهر شدت بخشیده است. گزارش لشکر ۹۲ اهواز حاکی است: حدود ۲۰۰ تانک عراقی از شلمچه عبور کرده، به ۶ کیلومتری خرمشهر رسیده اند. شهر زیر آتش شدید قرار دارد، طوری که حدود ۱۰۰ نفر شهید و مجروح شده اند.

نیروهای مقاوم خرمشهر گرفتار کمبود مهمات و امکانات هستند. ارتباط زمینی آبادان و خرمشهر قطع شده است.»

منبع:

مهدی انصاری، حسین یکتا، هجوم سراسری: روزشمار جنگ ایران و عراق (کتاب چهارم)، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ دوم ۱۳۷۵، صفحات ۶۹، ۷۰، ۷۱، ۷۲

منبع:

1401/07/03
14:11:34
5.0 / 5
323
تگهای مطلب: ایران , شركت , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری