مراسم یادبود برگزار شد؛

افتتاح نمایشگاه حبیب الله صادقی

افتتاح نمایشگاه حبیب الله صادقی به گزارش کاراموند کاظم چلیپا هنرمند نقاش و از دوستان حبیب الله صادقی در مراسم یادبودش بیان کرد حبیب جانش را برای نقاشی داد و زحمات بسیاری کشید، هرجا پرچم امام حسین (ع) برپا بود حبیب زیر آن پرچم تلاش می کرد.به گزارش کاراموند به نقل از مهر، مراسم یادبود حبیب الله صادقی هنرمند نقاش متعهد و انقلابی شامگاه دوشنبه ۱۰ مرداد ماه بعد از افتتاح نمایشگاه آثار این هنرمند فقید در گالری عالی و خانه حوزه هنری، در رواق شهادت و محوطه حوزه هنری و همراه با مراسم عزاداری و نوحه خوانی توسط مرشد محسن میرزاعلی برگزار گردید.
نمایشگاه منتخب آثار نقاشی هنرمند فقید حبیب الله صادقی که شامل ۴۰ اثر نقاشی است و همگی در گنجینه مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری موجود هستند، با حضور رئیس حوزه هنری، مدیرکل هنرهای تجسمی حوزه هنری، کاظم چلیپا، عبدالحمید قدیریان و خانواده آن مرحوم در گالری عالی و خانه حوزه هنری افتتاح شد.

پس از گشایش نمایشگاه و بعد از اذان مغرب، مراسم یادبود حبیب الله صادقی شروع شد که در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا سهرابی مدیرکل دفتر تجسمی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، محمدعلی رجبی از اعضای فرهنگستان هنر، همسر، پسر و دختر زنده یاد صادقی، خانواده و آشنایان و تعدادی از هنرمندان، دوستان و شاگردان آن مرحوم همچون عبدالحمید قدیریان، حسام الدین سراج، مرتضی اسدی، کاظم چلیپا، طاهر شیخ الحکمایی، حسن روح الامین و … حضور داشتند.
سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در سخنانی اظهار داشت: همچون خصوصیات اخلاقی زنده یاد صادقی این بود که وقتی حرف شهدا پیش می آمد، بی درنگ اشک روی گونه هایش جاری می شد. این هنرمند فقید در روزهایی چشم از جهان فروبست که متعلق به شهدای کربلا است و همان گونه که همواره خودش به خاندان (ع) ارادت داشت همزمانی این سفر بی حکمت نیست.
وی با اشاره به اینکه صادقی نمی توانست در مورد شهدای کربلا بی احساس باشد و حرف از ایشان را با گریه مطرح می کرد، اظهار نمود: زنده یاد صادقی مرد مهربان و دوست داشتنی و دلربایی بود که همه ما همچون خانواده ایشان به خوبی چنین صفاتی را در زندگی ایشان درک کردیم.

در ادامه کاظم چلیپا هنرمند نقاش و از دوستان قدیمی زنده یاد صادقی پشت تریبون حاضر شد و ضمن عرض تسلیت به خانواده و دوستان مرحوم، اظهار داشت: دوستی من با حبیب به قبل از انقلاب مربوط می شود که او را در هنرستان با دغدغه های اجتماعی و عدالت خواهانه اش دیدم و بعدها هم در دانشگاه دوست بودیم؛ خاطرات بسیاری با حبیب دارم. از خصوصیت های وی ارادت به خاندان علیهم السلام بود و همواره درحال کار، نوحه و مداحی گوش می داد.
وی بیان نمود: در آثار حبیب، عالم عرفانی، صداقت درونی و پاکی در کنار کش و قوس های اجتماعی دیده می شود. حبیب توجه بسیاری به مبحث انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همینطور مواجهه آدم های بی درد و بی دغدغه در مقابل این موضوعات داشت و همیشه تلاش داشت این ۲ را کنار هم به تصویر بکشد.
چلیپا با تکیه بر شناساندن زندگی این هنرمند از نظر زیبایی شناسی، موضوعیت، معرفت و خصوصیت های هنری، اظهار داشت: حبیب بعنوان کسی که با قلم خود در راه انقلاب سخن گفت باید مورد بررسی و تعمق قرار گیرد. امیدوارم نسل جوان با تماشای این همه آثاری که حبیب خلق کرد، قلم او را ادامه دهند. حبیب جانش را برای نقاشی داد و زحمات بسیاری کشید و هرجا پرچم امام حسین (ع) برپا بود حبیب زیر آن پرچم تلاش می کرد. راهش پر رهرو باد.
در ادامه، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری در سخنانی با تسلیت درگذشت حبیب الله صادقی و ایام عزاداری سیدالشهدا ضد السلام اظهار داشت: همه ما داغدار و عزادار درگذشت حبیب الله صادقی هستیم. زنده یاد صادقی نگاه پدرانه و مهربانانه داشت. هرکسی فرصتی برای آشنایی با حبیب الله صادقی داشت خصوصیت های خاص او را درک می کرد. صادقی همیشه حاضر بود؛ یعنی در هر اتفاقی که برای هویت تاریخی کشور مهم بود، حضور داشت و بروز جلوه هنر متعهد به حقیقت داشت.

وی با تکیه بر این که حبیب الله صادقی راوی هنر متعهد به حقیقت بود، بیان نمود: ایران معاصر حقایقی را به خود دیده که باید تا سالهای سال دیده شود و مورد تامل قرار گیرد. ما با آثار استاد صادقی این سالهای مهم ایران را بهتر درک می نماییم. آثار نقاشی زنده یاد صادقی و دوستان وی در نسل اول انقلاب روایت صحیحی از ایران را برای نسل های امروز داشت.
رئیس حوزه هنری اظهار داشت: زنده یاد صادقی معلمی مهربانی بود و با همه پدرانه رفتار می کرد و حتی با ظرافت نکات مورد نظر خود و تذکراتش را با شاگردانش مطرح می کرد و خاطراتی که این روزها از شاگردانش شنیده ایم، بر این امر دلالت داشت. از همین رو شاید باید فکری برای جمع آوری خاطراتی از زنده یاد صادقی نماییم.
وی اضافه کرد: استاد صادقی جان ناآرامی داشت و این را هر کسی که با او مواجه می شد درک می کرد. این ناآرامی به این علت بود که چیزی را که برعهده اش می دید، سنگین می دانست و تکلیفی را به دوشش احساس می کرد.
دادمان در انتها اظهار داشت: زنده یاد صادقی، درّ نابی را فهم کرده و نوشیده بود و برای ثبت و انتقال آن، آرام و قرار نداشت. به گمانم بیراه نیست بگوییم جانش را در این راه گذاشت. امیدوارم که بیشتر از همه و کسانی که مسئولیتی دارند، بتوانیم تلاش نماییم که در امتداد مسیر او گام برداریم. ان شاءالله به برکت حضور او و شاگردانش و روزهایی که همه غمخوار سیدالشهدا و یارانش هستیم، ارباب مظلوم ما، حبیب را در آغوش بگیرد.

سیدحسام الدین سراج از دیگر دوستان زنده یاد صادقی هم در سخنانی کوتاه اظهار داشت: حبیب همواره باعث دلگرمی و همبستگی دوستانش می شد و اگر کوچکترین اختلافی پیش می آمد با مهارتی که داشت آنرا برطرف و دوستان را دور هم جمع و به کار گروهی هدایت می کرد.
سراج در ادامه قطعه ای را به یاد این هنرمند فقید اجرا کرد.
در ادامه عبدالحمید قدیریان هنرمند نقاش و طراح صحنه سینما که از دوستان نزدیک حبیب الله صادقی است، روی صحنه آمد و اظهار داشت: هیچگاه تصور این را نداشتم در مراسمی برای حبیب صحبت کنم. در این چند روز بسیاری از صفات حبیب گفتند و من هم شهادت می دهم همه درست گفتند چونکه با عنایت به تصور خودشان از حبیب، حقیقت را بیان می کردند. به من گفتند صحبت کنم و فکر کردم چه بگویم؛ دیدم چقدر حرف های نگفته داشته و داریم. حبیب همواره باعث دلگرمی و همبستگی دوستانش می شد و اگر کوچکترین اختلافی پیش می آمد با مهارتی که داشت آنرا برطرف و دوستان را دور هم جمع و به کار گروهی هدایت می کرد.
وی با اشاره به اینکه صحبت درباره حبیب بسیار اما باید مراقب باشیم حبیب الله صادقی در خودش محصور و تمام نشود، تصریح کرد: حبیب جوشش بسیاری داشت و دغدغه مند بود. یادمان نرود که تمامی آثار حبیب حاصل فرهنگ و ایمان او است. اگر می خواهیم حبیب را تبیین نماییم روی ایمان و غایت نورانی اش کار نماییم. بی گمان هر کسی این غایت نورانی و الهی را داشته باشد همانند حبیب ناآرام می شود.

قدیریان به آخرین اثر زنده یاد صادقی اشاره نمود و اظهار داشت: تابلوی ۱۰۰ متری که داشت کار می کرد، وقتی داشت درباره اش توضیح می داد تلاش کردم بیشتر به خود حبیب نگاه کنم تا از انرژی که حبیب از نور الهی کسب کرده بود، بهره بگیرم. وقتی به بخش غواص ها و داستان ظلم داعشی ها رسید آنچنان با احساس صحبت می کرد که قابل درک نیست. یک نکته معرفتی این که هنرمند چیزی که می بیند خلق می کند و تا نبینند و نشنوند نمی توانند خلق اثر کند؛ همچنان که همه هستی حبیب عاشورا را درک کرده بود و این درک در آثارش کاملاً دیده می شود. هنرمند چیز پیچیده ای است و در چند کلام توصیف نمی گردد اما نگاه حبیب چنین اعلا بود که عاشورا را چنان می آفرید.
وی اظهار داشت: حبیب صداقت بسیاری داشت و با تمام وجود به خاندان علیهم السلام ارادت داشت و امکان نداشت حرف از عاشورا شود و گریه نکند. غیر ممکن است هنرمندی با تمام وجود مطلبی را حس نکند و به خوبی آنرا اجرا نماید.
قدیریان با تسلیت به خانواده زنده یاد حبیب الله صادقی و دوستانش اظهار داشت: خداوند در سوره نحل آیه ۳۲ می گوید هنگامی که ملائک با مومنین همنشین می شوند می گویند سلام علیکم، بفرمایید وارد بهشت شوید. این آیه هنگامی که به نیت حبیب الله صادقی قرآن را باز کردم آمد.
محمدعلی رجبی هنرمند، استاد دانشگاه و عضو فرهنگستان هنر بیان نمود: خیلی فکر کردم از این همه سخنی که می شود درباره حبیب برادر عزیزم بگویم، چه بگویم! خواستم که بگویم نمی آیم اما از خانواده اش خجالت کشیدم. حبیب الله صادقی حبیب خداست و صادق. همه شما هنرمند هستید و می دانید صداقت شرط اول هنر است بنابراین برای هنر باید غرض ها را کنار بگذارید. فرشته ها برای هنرمند مسلمان آینه گردانی می کنند در این صورت بی گمان نور الهی و حقیقت در آثارش بروز می کند. حال اگر آینه گردان شیطان باشد هنری همچون هنر در غرب را به تصویر می کشد. هنرمندانی همچون حبیب الله صادقی در کدام آینه نگاه کردند که این گونه آثاری را قلم زدند. اساسا در آینه فرشتگان نگاه کردند و قلمشان را حرکت دادند.

وی اضافه کرد: افرادی مثل حبیب صادقی، از یک وجود برآمدند و یک آینه را نگاه کردند. اینها در آینه رحمان نگاه کردند، آینه رحمان در دست فرشته بود؛ مگر پیامبر نفرمودند که این کلمات را فرشته بر کلام شما گذاشتند. فرمودند که ما دیدیم روح القدوس این کلام را بر زبان شما نهاد و واژه هنر قدسی را از اینجا به کار می بریم.
رجبی توضیح داد: هنر قدسی یعنی هنری که روح القدوس در دست و زبان ما بگذارد. هنر چیزی جز تجلی حقیقت نیست پس ما چکاره ایم. کار هنرمند تنها آینه سازی است تا حق در آن تجلی کند. همانند حبیب صادقی که خویش را آینه کند تا تجلی حقیقت را درون آثارش ببینیم.
وی بیان نمود: حبیب هیچ گاه سبک خاصی را در پیش نگرفته و هر تابلو آن یک حال و هوای خاص خودش را دارد. هنرمند بر خلاف فیلسوف متعلق به یک جای خاص نیست و هر لحظه در دنیایی سیر می کند. برخی هنرمندان همانند صادقی اهل صفا می شوند. صفا از آغاز سلک باید آغاز شود و تا آخر ادامه داشته باشد تا خداوند در دست شما جلوه و دلبری کند. تنها وظیفه هنرمند انتقال مفاهیم آینه ای مقابل حق است و در ادامه دلبری آنرا خدا انجام می دهد.
رجبی در انتها اظهار داشت: حبیب از آخرین اثر خود دل نمی کند و هر بار که می گفت به اتمام رسید باردیگر سراغش می رفت. صادقی در اثری که از شهید حاج قاسم سلیمانی می کشید می خواست تا چهره همه انقلاب و دفاع مقدس و شهدای آنرا یک جا نمایان کند و تصویر تمام انقلاب را با تمام فراز و نشیب هایش بکشد.

امیرحسین صادقی فرزند زنده یاد صادقی، حوزه هنری را خانه خود در کودکی دانست و اظهار داشت: خوشحالم که پدرم دوستان خوبی مثل شما دارد تا به یادش باشید. در این مجلس مقابل مادر و خواهرم که همواره در کنار پدرم بودند هیچ جایگاهی ندارم بنابراین از مادرم و خواهرم می خواهم در مورد پدرم حرف بزنند و خودم را از این جایگاه حذف می کنم.
همسر حبیب الله صادقی هم بیان نمود: سفر آسمانی هنرمند بزرگ، هنرمندی که در تاریخ هنر جهان ماندگار خواهد شد ۳ روز پیش شروع شد. او سال ۱۴۰۱ را بدون خلق تابلوی عاشورایی اش به پایان رساند اما در آخرین دقایق زندگی اش، درحال که ۶۴ سال را گذراند، با ذکر یا حسین و بوسه بر انگشتانش امام حسین ضد السلام را یاد کرد و رفت.
وی ضمن اشاره به تابلوی آخر آن مرحوم توضیح داد: حبیب هیچ منیّتی نداشت و لازم است بگویم تابلوی مذکور، ۱۱۰ متری است و به پایان رسیده است.
دختر زنده یاد حبیب الله صادقی در سخنانی با یادی از پدرش از حوزه هنری برای برگزاری این مراسم قدردانی نمود.

در ادامه، از جانب روابط عمومی حوزه هنری تابلویی منقش به تمثال زنده یاد حبیب الله صادقی به خانواده ایشان اهدا شد.
امیرحسین صادقی فرزند زنده یاد صادقی در انتها مراسم با دعوت از حضار، از برگزاری مراسم ترحیم پدرش در روز پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه ساعت ۱۴ تا ۱۵: ۳۰ در مسجد نور اطلاع داد.
در پایان، مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان (ع) با نواختن موسیقی عاشورایی و با مداحی محسن میرزاعلی برگزار شد و حضار به سینه زنی پرداختند.

1401/05/11
11:46:38
5.0 / 5
213
تگهای مطلب: اهدا , تاریخی , جشن , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری