آماده باش نمایشگاه کتاب برای پنجشنبه و جمعه

آماده باش نمایشگاه کتاب برای پنجشنبه و جمعه رییس کمیته اجرائی نمایشگاه کتاب باتوجه به پیش بینی شلوغی در ایام اختتام هفته در نمایشگاه، از آماده باش نیروهای خدماتی و حمل و نقل برای این روزها آگاهی داد


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، علی رمضانی، قائم مقام و سخنگوی سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در هفتمین نشست خبری از نشست های روزانه این رویداد فرهنگی که امروز (چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت ماه) در سالن یاس مصلای تهران برگزار شد، درباره حجم بالای تخفیف های نامتعارف کتاب در نمایشگاه اظهار نمود: به ناشران سفارش می نماییم هیجان زده نشوند و نگران این مساله نباشند که اگر یک روز بخش حضوری نمایشگاه تعطیل شود، آثارشان مورد استقبال قرار نگیرد. از ساعات اولیه جمعیت قابل توجهی در نمایشگاه حضور داشتند، برخلاف گزارش هایی که اظهار می شد نمایشگاه کتاب رونق لازم را نداشته، می بینیم میزان بازدیدکنندگان مانند الگوهای هرساله بوده و الگوی متفاوتی نسبت به سالهای قبل نداریم. شاید تعدادی از رفتارها نشانه نگرانی ناشران از فروش آثارشان باشد.
وی در ادامه اظهار داشت: ناظران سالن ها مستمرا درباره ارائه تخفیف های نامتعارف تذکر می دهند و موضوعات به کمیته های مربوطه برای رسیدگی به تخلف های احتمالی ارجاع می شود اما خود ناشران هم باید فعالانه نسبت به تذکرات عمل کنند. آنچه ناظران سالن ها انجام می دهند، ابتدا گفت و گو و تذکر است اما مجموعه اتحادیه های نشر نسبت به این اتفاق بصورت شفاهی اظهار نظر می کنند و لازم است بصورت جدی تر با مسائل و کج کارکردهای احتمالی در صنعت هم برخورد نماییم.
رمضانی درباره ارسال اشتباه کتاب در نمایشگاه مجازی به خریدار اظهار داشت: مرکز پاسخ گویی ۹۱۰۰۹۸۹۸ یکی از کارهای جدی اش رسیدگی به اشکالاتی است که در خرید مجازی و ارسال آن اتفاق می افتد. خریداران باید شکایت شان را ثبت کنند و همکارانمان آنرا پیگیری می کنند یا پول به خریدار برمی گردد یا اثر درست ارسال می شود.
سخنگوی نمایشگاه درباره کارهای فرهنگی که در این دوره محقق شده است، اظهار نمود: آنچه طراحی شده بود این بود که رنگ متفاوتی در این عرصه در نمایشگاه سی و سوم داشته باشیم؛ این هم در جانمایی سالن ها برای این حوزه در نظر گرفته شده و هم در تنوع برنامه ها و به کارگیری ظرفیت های بیرونی که می توانند ختم به کتاب شوند و نیاز مشتری و خواست مشتری را تامین کنند.
او درباره ارائه کتاب های کپی در نمایشگاه اظهار داشت: این مساله مربوط به نمایشگاه نیست و در ضوابط نشر در اداره کتاب و کتابخوانی است؛ طبیعتا آنها نظارت های لازم مطابق با قانون را انجام می دهند اما با تشکیل هیئت نظارت بر ضوابط نشر امیدواریم برای این حوزه قاعده گذاری خوبی صورت گیرد تا کمتر شاهد تولید ثانویه باشیم و تولید اولیه باشد تا نویسندگان و مترجان واقعی آثارشان را بتوانند عرضه کنند.
علی رمضانی درباره عرضه کتاب های کودک و نوجوان در سالن ناشران عمومی نیز بیان کرد: مطابق بخشنامه عرضه محصولات ناشران باید در بخش مربوطه خود باشد و آثار کودک و نوجوان در بخش کودک و نوجوان نمایش داده شود و به فروش برسد اما اگر ناشرانی هر دو حوزه را کار می کنند و کتاب های عمومی دارند و هم حوزه دانشگاهی کار می کنند یا حوزه کودک و نوجوان کار می کنند، چنانچه پروسه راهنمایی مراجعه کننده را داشته باشند، قاعدتا برای آنها تخلف محسوب نمی گردد.
او افزود: باتوجه به پیش بینی ای که از استقبال مردم در دو روز پایانی هفته داریم از مردم خواهش می کنم گروهی و خانوادگی از بخش های مختلف نمایشگاه بازدید کنند، همین طور از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.
سخنگوی نمایشگاه کتاب همین طور درباره هیئت رسیدگی به تخلفات نیز اظهار نمود: در جلسه اول به ۱۰ ناشر رسیدگی شده بود. در جلسه دوم هم ۴ ناشر خارجی و ۴ ناشر داخلی برایشان احکام اولیه صادر شد که مجموعا تا الان ۱۸ پرونده صدور رأی داشتند و جلسه سوم هیئت تخلفات امروز شروع به کار می کند. تخلفات بیشتر درباره فروش کتاب غیر، تخفیف غیرمتعارف و برخی هم استفاده از دستگاه کارتخوان بدون مجوز در نمایشگاه بوده است.
او آمار فروش نمایشگاه را هم بدین سان اعلام نمود: در آخر روز هفتم نمایشگاه، بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به مردم فروخته شده که این رقم قابل توجهی است. همین طور ۲۰۰ هزار بسته توسط ناشران به پست تحویل داده شده که از این مقدار ۷۵ هزار بسته تا ظهر امروز به دست مخاطبان رسیده است.
وی در ادامه درباره کارهای بخش های مختلف توضیحاتی ارائه داد.
بگفته رمضانی مرکز پاسخگویی و اطلاع رسانی، به ۳۱ هزار تماس پاسخ داده است که از این مقدار بیش از ۲۴ هزار تماس ورودی و بیش از ۶ هزار تماس خروجی بوده است.
در بخش دیگری از نشست حسین صفری، رییس کمیته اجرائی نمایشگاه کتاب با اشاره به اینکه بخش ادبیات و کتاب هر رسانه ای بخش جهادی آنست، اظهار نمود: جمعیت امروز به اندازه پنجشنبه و جمعه نمایشگاه های سالهای قبل است و شلوغی امروز را باتوجه به تعطیلی روز گذشته نمایشگاه پیش بینی می کردیم. این توزیع جمعیت پیک کار را به چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه می رساند. نیروهای ایمنی، امدادی و خدمات رسان و بخش های مختلف مترو، تاکسیرانی و اتوبوسرانی بخش های ویژه پیش بینی شده در نمایشگاه هستند که امروز با تک تک آنها صحبت کردیم. با مجموعه نیروی انتظامی جلسه خوبی داشتیم تا افزایش نیرو و گشت تخصصی بیرون از نمایشگاه داشته باشند و با مجموعه شهربان هم درباره بساط. گستران جلسه ای داشتیم و قرار شد اقدامات ویژه ای برای آن صورت بگیرد.
او اشاره کرد: در ستاد اجرائی نمایشگاه کتاب هم موضوعات مختلف اجرائی شامل تهویه نمایشگاه و مطالبی را که به امکانات رفاهی برمی گردد مانند استراحت گاه ها و امانات تقویت می نماییم تا پنجشنبه و جمعه آرامی داشته باشیم. از عزیران می خواهیم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، مترو در طول این مدت همراهی ویژه ای با ما داشته همچون کاهش سرخط قطارها و ارسال قطار خالی. البته برای پنجشنبه و جمعه علاوه بر پارکینگ های مصلی، پارکینگ های همجوار و پارکینگ بیهقی پیش بینی شده تا به بازدیدکنندگان خدمات دهی کنند. تا حالا ۴۰ هزارنفر ورودی پارکینگ داشتیم و مترو ۳۰۰ هزار نفر را به نمایشگاه رسانده است.
سخنگوی نمایشگاه در آخر نشست از ناشران خواست نسبت به ارسال کتاب های خود در بخش مجازی تعجیل داشته باشند.
سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از بیست ویکم تا سی ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می گردد.1401/02/28
22:34:35
5.0 / 5
207
تگهای مطلب: تخصص , جشن , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری