ایوب آقاخانی در گزارش كاراموند؛

سه گانه پاریسی به ایرانشهر می رود

سه گانه پاریسی به ایرانشهر می رود کاراموند: ایوب آقاخانی از اجرای نمایش سه گانه پاریسی در تماشاخانه ایرانشهر آگاهی داد و از آماتوری شدن تئاتر ایران بواسطه کنار کشیدن هنرمندان حرفه ای از تئاتر ابراز نگرانی کرد.ایوب آقاخانی نویسنده و کارگردان تئاتر درباره تازه ترین فعالیتش به خبرنگار مهر اظهار داشت: مقرر است پس از ۲ سال انتظار از ۱۸ آذر ماه نمایش «سه گانه پاریسی» را در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه ببرم. با توجه به این که فعالیت مجدد تماشاخانه ایرانشهر بصورت ناگهانی اعلام و به من هم اطلاع داده شد از آنجائیکه جزو متقاضیان سال ۹۹ این سالن بودم، می توانم برای اجرای نمایشم در آذرماه اقدام کنم عملاً فرصت زیادی برای آماده سازی پروژه ای که برای آن به ایرانشهر درخواست داده بودم، نداشتم چون آن نمایش احتیاج به پیش تولید حداقل دو ماهه داشت از جانب دیگر هم چون میزان دلتنگی ام برای تئاتر زیاد بود پیشنهاد تماشاخانه را برای فرصتی که به من می داد، رد نکردم و قرار شد نمایش در دسترس تری را با ۲ بازیگر اجرا کنم. البته به جهت اینکه در این شرایط مزاحم همکاران خودم نشوم خودم با وحید نفر عزیز که هر گاه به او ندایی بابت همکاری داده ام، لبیک گویان پاسخگوی من بوده است، در این نمایش تک پرده ای بلند بازی خواهیم کرد.
کارگردان نمایش «شمال از شمال غربی» اشاره کرد: «سه گانه پاریسی» در بین اقتباس هایی که داشتم اثری دوست داشتنی برای خودم است چون نمایشنامه ای را که از روی نسخه فرانسوی نوشتم، خیلی دوست دارم بدین سبب که این اثر را با وجود اینکه در پاریس و ایام تقریبی سرمای کریسمس می گذرد ناظر بر روابط اجتماعی خودمان می دانم. همین طور نوع برخوردی که با مفاهیم مستتر در داستان شده و نوسانی که بین جدیت و طنز وجود دارد سبب شده که «سه گانه پاریسی» برای من دغدغه مند باشد و تلاش کنم هرچه شایسته تر به صحنه برود. امیدوار هستم مخاطبان این نمایش را بعنوان تازه ترین تولید گروه تئاتر «پوشه» بپسندند و بدون هراس از کرونا سالن ما را گرما ببخشند.
ما باید هر طور شده تئاتر را زنده نگه داریم یا با یک کار موفق و پرتماشاگر یا با نمایشی که ممکنست تجربه اقتصادی خوبی در پی نداشته باشد اما چاره ای جز این نداریم وگرنه به زودی کل تئاتر ایران تبدیل به تئاتر آماتوری می شود وی تصریح کرد: بزرگترین دغدغه ای که در صحبت با عوامل کار داشتم این است که ما باید هر طور شده تئاتر را زنده نگه داریم یا با یک کار موفق و پرتماشاگر یا با نمایشی که ممکنست تجربه اقتصادی خوبی در پی نداشته باشد اما چاره ای جز این نداریم وگرنه به زودی خواهیم دید که تمام سالن های تئاتر در اختیار کسانی قرار می گیرد که بیش از ما جسور بودند اما اصلاً به اندازه ما تجربه تئاتری ندارند بدین سبب کل تئاتر ایران تبدیل به تئاتر آماتوری می شود و این اتفاق دوست داشتنی نیست. خوشبختانه تک تک بچه های گروه تئاتر «پوشه» با وجود اینکه می دانستند این کار مقرر است با سرمایه محدودِ شخصی تولید شود، دست من را به گرمی فشردند و کنارم هستند.
کارگردان نمایش «زمین مقدس» درباره خطری که تئاتر ایران را تهدید می کند، عنوان کرد: می خواهم یک اعلام خطر بزرگ برای تئاتر ایران بکنم. چون این روزها خیلی از همکاران هم نسل من خیلی در فضای تئاتر حضور ندارند و امیدوارند که شرایط به گونه ای تغییر کند که بتوانند در فضای ایمن تری به تئاتر بازگردند اما من فکر می کنم ما نمی توانیم برای ایمن شدن صددرصد تئاتر و تامین شدن باردیگر شرایط اقتصادی به شکل معقول صبر نماییم تا ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به کار شوند و بتوانیم تئاتر کار نماییم. چون الان این مسئولیت به دوش ماست که قسمتی از این خطر را به جان بخریم تا خدای ناکرده شکل بندی تئاتر ایران آن قدری از دست خارج نشود که برای احیایش نتوان اقدامی کرد.
وی اظهار نمود: آرمان من این است که مثل دهه ۷۰ پیشکسوتان در کنار جوان ترها و دانشجویان و نوآمده ها درحال کمک به هم جلو بروند چون هرکدام از این گروه ها به تنهایی تئاتر ایران را تسخیر کنند یک خطر جدی در انتظار تئاتر خواهد بود. به سبب همین احساس خطر است که تلاش می کنم حتی شده با اجرای یک نمایش صمیمی و جمع و جور، در جمع فعالان تئاتر قرار بگیرم که در نهایت یا از کار خودم پشیمان می شوم و یا خوشحال و سرخوش به کار بعدی ام فکر خواهم کرد که البته از الان نمی توان درباره آینده قضاوت کرد.

آقاخانی درباره اجرای نمایش «مکاشفه شب یلدا» نیز که از امروز در تالار مولوی به صحنه می رود، توضیح داد: در طول یک سال و نیم گذشته از خرداد ۹۹ تا امروز درحال آموزش تئاتر به حدود ۱۸ هنرجو بودم که از میانه راه به این نتیجه رسیدیم که با همین گروه، نمایشی را به ثمر برسانیم و قرار بر این شد که متن نمایشنامه نیز بر طبق زندگی و تجربیات شخصی خود هنرجویان نوشته شود. در ادامه هر کدام از بچه ها به من لطف داشتند، من را محرم دانستند و ملتهب ترین اتفاقات زندگی شان را برایم تعریف کردند و پس از آن بود که وارد مرحله دوم یعنی کشیدن نخ تسبیح بین این روایت ها، انتخاب بخش های مفید و در نهایت تبدیلش به یک درام منسجم شدم تا به نظر نیاید که نمایشنامه متشکل از داستان چند نفر بوده است.
وی افزود: در ادامه هلن بهرامی دستیار همیشگی ام که در گروه تئاتر «پوشه» بعنوان نویسنده هم شناخته می شود با جدیت و عشق بر طبق داده هایی که من در اختیارش قرار می دادم آغاز به نگارش متن کرد و در نهایت متنی متولد شد که تا امروز بیش از ۱۲ بار بازنویسی شده است. سپس مراحل تمرین و آماده سازی نمایش با ۱۵ نفر از ۱۸ هنرجویانی که از ابتدا با ما بودند آغاز شد.
سرپرست و موسس گروه تئاتر «پوشه» با اشاره به این که این نمایش را بدون هیچ حمایتی به صحنه برده است، افزود: نمایشی که روی صحنه می رود برای من جزو عزیزترین و اصیل ترین کارهایی است که در طول این سال ها به صحنه برده ام. در حقیقت «مکاشفه شب یلدا» یک عشق بازی عجیب و غریب با تئاتر بشمار می رود چون از یک طرف همه ما دلمان برای اجرا در تئاتر تنگ شده بود و از جانب دیگر کار را از صفر و به نیت آموزش و خیلی معلم وار شروع کردم در صورتیکه آماده سازی نمایش برایم پر از چالش جدی بود بر این اساس که آیا اصلاً می توانم کسانی را که تابحال روی صحنه نرفته اند، هدایت کنم. «مکاشفه شب یلدا» بی هیچ چشم داشت و حمایتی و بصورت کاملاً مستقل و تنها با همراهی امیرحسین حریری مدیر تالار مولوی که این سالن را در اختیار ما قرار داد اجرای خودرا از سوم آذر ماه شروع می کند.
کارگردان نمایش های «رگ» و «خسوف» در آخر صحبت هایش بیان کرد: آنچه که روی صحنه می رود آیینه تمام نمایی از سلوک معلمی من در تئاتر است چون این بچه ها از من چگونه به درام نگاه کردن، نمایشنامه نوشتن، بازی کردن، اخلاق داشتن و با یکدیگر تعامل داشتن در تئاتر، پای تعهد ایستادن و حتی روی صحنه راه رفتن را آموختند بدین سبب «مکاشفه شب یلدا» برای من یک فرزند راستین است که طبیعتاً می تواند آنقدر که برای من زیبا به نظر بیاید مورد علاقه یا مهر مخاطبان نباشد؛ مانند پدری که فرزند خودرا زیباترین می بیند در صورتیکه ممکنست دیگران این قضاوت را نداشته باشند. این نمایش از چهارشنبه سوم آذر تا ۱۸ آذر ماه ساعت ۱۷: ۱۵ در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه می رود.

1400/09/03
14:08:12
5.0 / 5
232
تگهای مطلب: بازیگر , تالار , زندگی , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری