یك سینمادار با كاراموند مطرح كرد؛

تا رسیدن به شرایط ایده آل سینما فاصله داریم

تا رسیدن به شرایط ایده آل سینما فاصله داریم کاراموند: محسن خباز مدیر پردیس سینمایی شمیران بیان کرد که باور دارم تا رسیدن به نقطه ایده آلی که اکوسیستم سینمای ایران باید به آن برسد، هنوز فاصله بسیاری داریم.محسن خباز مدیر پردیس سینمایی «شمیران» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت استقبال مخاطبان از فیلم های درحال اکران اظهار داشت: چند روز مانده به شروع اکران فیلم «قهرمان» فعالیت خودرا شروع کردیم و شکر خدا تا امروز استقبال بسیار عالی بوده است. باید ببینیم آیا این وضعیت به پایداری می رسد یا خیر؟
وی افزود: آنچه امروز در حوزه استقبال از فیلم ها شاهد می باشیم، از پیش بینی های خودمان بالاتر بوده است و امیدوار هستم با برنامه ریزی درست شورای اکران این روند ادامه داشته باشد تا مجموعه سینماهای کشور بتوانند رخوت ۲۰ ماهه بحران کرونا را پشت سر بگذارند و شاهد بهبود شرایط باشیم.
این سینمادار اضافه کرد: تا قبل از اکران فیلم «قهرمان» شاهد ناپایداری در وضعیت پاندمی کرونا بودیم ضمن این که باز و بسته شدن مدام سالن های سینمایی هم مخاطبان را سردرگم کرده و هم موجب افزایش نگرانی های عمومی شده بود که مردم حتی برای تماشای فیلم های خوب هم به سینما نمی آمدند. بنظر می رسد پس از اکران فیلم های جدید آرام آرام این نگرانی هم رفع شده است و بعد از فراگیری واکسیناسیون، مخاطبان به لحاظ ذهنی هم آرام تر شده اند.
خباز درباره تراکم بالای فیلم ها در نیمه دوم پاییز باتوجه به مصوبات شورای صنفی نمایش هم اظهار داشت: این ترکیب هم نقاط ضعفی دارد و هم نقاط قوتی. از نقاط قوت این ترکیب امکان قرار گرفتن انتخاب های متنوع پیش روی مخاطبان است. البته قسمتی از قوانین اکران در این دوران گذار باید نادیده گرفته شوند چونکه اگر سینماها بخواهند با همه فیلم ها قرارداد اکران ببندند، باتوجه به قوانین، شدنی نیست و اگر هم بخواهند قرارداد نبندند، برخی فیلم ها در بعضی شهرها اکران نخواهند شد. در مجموع اما با تعداد بالای فیلم ها انتخاب های متنوع تری پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر باید مراعات شود تا سرمایه صاحبان آثار هم با یک ناهنجاری در اکران مواجه نشوند. این دو وجه درباره ترکیب فعلی فیلم های اکران قابل توجه است که باید ببینیم در اجرا چه اتفاقی رقم خواهد خورد.
این سینمادار افزود: انتخاب فیلم هایی که توانایی بالایی در جذب مخاطب دارند، حتما می تواند به بهبود وضعیت سینماها کمک نماید، همچنان که فیلم «قهرمان» و یا فیلم «دینامیت» چنین شرایطی داشتند اما از آنجا که شرایط پساکرونا هم فی نفسه شرایطی تجربه نشده از نظر مدیریتی است، بنظر می رسد همه متغیرها در اختیار سیاست گذاران و برنامه ریزان نیست. به گمانم اگر سبد اکران از فیلم های متنوع تری برخوردار باشد، کمک می نماید تا اقشار گوناگون به سالن های سینما بازگردند، در عین این که باید از سرمایه صاحبان آثار هم مراقبت شود.
مدیر پردیس سینمایی «شمیران» درباره وضعیت استقبال مخاطبان از این پردیس هم توضیح داد: باور دارم تا رسیدن به نقطه ایده آلی که اکوسیستم سینمای ایران باید به آن برسد، هنوز فاصله بسیاری داریم. باید نگاهی همه جانبه به حوزه تولید و اکران داشته باشیم. به گمانم افزایش تعداد سینماهای کشور خصوصاً در پنج سال اخیر، سیر صعودی داشته است، اما این که آیا در حوزه تولیدات هم شاهد چنین رشدی بوده ایم یا نه محل بحث دارد. آمدن فیلم های خارجی به سبد اکران هم می تواند طراوتی به فضای اکران بدهد هم می تواند رقابتی را با تولیدات داخلی بوجود آورد. این ها نکات مهمی است که نیاز به یک نگاه همه جانبه دارد.
این سینمادار در آخر درباره مقایسه میان استقبال مخاطبان از فیلم های داخلی و خارجی در هفته های اخیر اظهار داشت: این قیاس از اساس مع الفارق است. ما هیچ گاه نمی توانیم فیلم روز سینمای ایران را با یک فیلم دست چندمی و زمان گذشته سینمای جهان مقایسه نماییم. ما اگر زمانی توانستیم همزمان با اکران جهانی فیلم ها، فیلمی خارجی را در ایران اکران نماییم، آن زمان می توانیم چنین مقایسه ای داشته باشیم. در عین این که طبیعی است مخاطب سینمای ایران، فیلم ایرانی را بیشتر برای تماشا در سالن سینما می پذیرد. سبد محصولات سینمای جهان در اکران، مخاطب خاص خودش را دارد. معتقدم اصلاً نباید نگران ورود فیلم خارجی به چرخه اکران باشیم، فارغ از این که کیفیت محتوایی این آثار چگونه می تواند برای اجازه اکران در ایران آنالیز شود. در مجموع آمدن فیلم های خارجی به چرخه اکران را سبب طراوت و نشاط بیشتر در سبد محصولات سینمای ایران می دانم.


منبع:

1400/08/24
15:26:47
5.0 / 5
218
تگهای مطلب: بحران , سینما , فیلم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری