اعلام موضع حوزه علمیه درباره گردشگری

اعلام موضع حوزه علمیه درباره گردشگری به گزارش کاراموند درحالی که صدای مخالفانِ گردشگری گاه گداری در کشور شنیده می شود و همچنان مقاومت هایی برای پذیرش گردشگری وجود دارد، آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور به مناسبت روز جهانی گردشگری پیامی داد و آمادگی حوزه های علمیه جهت کمک به فرهنگسازی، توسعه و ترویج صنعت توریسم را اعلام نمود.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، این پیام آیت الله علیرضا اعرافی که عضو شورای نگهبان و نماینده مجلس خبرگان رهبری هم هست، با واکنش مثبت فعالان گردشگری روبرو شده است، بخصوص آن که اظهارنظرهای منفی درباره گردشگری و مانع تراشی ها نسبت به آن همچنان رواج دارد و سبب تحدید گردشگری و برخوردهای سلیقه ای در بعضی مناطق شده است.
در این پیام که خبرگزاری حوزه آنرا منتشر نموده، آمده است:
«أفلم یسیروا فی الأرض فتکون لهم قلوب یعقلون بها أو آذان یسمعون بها
روز جهانی گردشگری، فرصتی برای قدردانی از تلاش فعالان صنعت توریسم و تاکید بر اهمیت توسعه این صنعت در کشور عزیزمان ایران است. تلاقی این روز تأثیرگذار، با ایام اربعین حسینی می تواند آغازی نیکو برای پیوند زدن گردشگری کشور، به میراث غنی فرهنگی و دینی ما باشد. در همین راستا، میتوان با استفاده از امکانات موجود در جهت توسعه این حرکت جهانی، نهادینه سازی صلح و نزدیک ساختن قلوب همه انسان های آزادی خواه بهره جست.
صنعت توریسم امروزه نه تنها ابزاری برای تسهیل گری در مسافرت، بلکه مهم ترین عامل در گفت وگوی فرهنگ ها و آشنا شدن با تاریخ و تمدن آن هاست. ایران اسلامی با برخورداری از تاریخی چندهزارساله و فرهنگی اصیل، همواره مورد توجه جهان گردان بوده و هست. ثبت ۲۴ اثر تاریخی/ فرهنگی و ۲ اثر طبیعی از ایران در میراث جهانی یونسکو مؤید این است که میتوان با برنامه ریزی و مدیریت صحیح از ظرفیت گردشگری کشور به خوبی بهره مند شد. این میراث گران بهاء تمدنی که در آثار برجای مانده تاریخی، دانشی، فرهنگی، هنری و فنی نمایان است، افزون بر مایه مباهات و افتخار بودن، وظیفه ای بس گران را بر دوش مسؤولان اجرایی و علمی و اهالی فرهنگ و صنعت توریسم می نهد.
در دست داشتن چشم اندازی روشن از این عرصه و ریل گذاری صحیح در جهت تحقق آن، شکوفایی اقتصادی و فرهنگی و بالندگی علمی و معنوی کشور را نوید می دهد، اما این امر، نیازمند همفکری و همکاری همه نهادهای اثرگذار می باشد.
این جانب روز جهانی گردشگری را به همه فعالان این عرصه تبریک گفته، مراتب سپاس گزاری خویش را تقدیم ایشان می کنم.
همینطور ضمن آرزوی موفقیت برای این عزیزان، آمادگی حوزه های علمیه را، که به گواه تاریخ، سهم گران سنگی در شکوفایی علمی و فرهنگی ایران اسلامی داشته و دارند، جهت کمک به فرهنگ سازی، توسعه و ترویج صنعت توریسم اعلان می کنم.»

دوره مخالفت با گردشگری تمام شده است
محمدابراهیم لاریجانی، کارشناس گردشگری که سابقه مدیریت گردشگری را هم دارد، با قدردانی از این پیام و جاری شدن چنین تفکر و نگاهی در میان علمای دینی، در شرایطی که صدای مخالفت با گردشگری هنوز به گوش می رسد، به ایسنا اظهار داشت: پیام از جانب شخصیت بانفود و مؤثری در حوزه های علمیه سراسر کشور به مناسبت روز جهانی گردشگری انتشار یافته که مؤید آن است که دوره مخالفت با گردشگری تمام شده است.
او اضافه کرد: پیام آیت الله اعرافی فقط به گردشگری مذهبی یا دینی محدود نشده است. در متن آن ضمن قدردانی از فعالان گردشگری، به تاریخ غنی چندهزارساله ایران اشاره و تاکید شده که گردشگری سبب گفت وگوی تمدن ها می شود. از طرفی، به ظرفیت های ایران برای جذب توریستهای خارجی اشاره شده و با دقت، عدد آثار جهانی ایران یادآوری شده است. پیام کاملا به صنعت توریسم توجه دارد، با تمام زیر و بم ها و فراز و فرودها، از ظرفیت اسلامی و دینی گرفته تا تاریخی و باستانی. چنین پیامی از سوی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور است که نشان داده است رویکرد علمای دینی تغییر کرده و تفکری درحال جریان است. باید این پیام در تمام شهرها و استان ها بازنشر داده شود تا مورد توجه ائمه جمعه و دیگر شخصیت های دینی و مذهبی قرار گیرد.
لاریجانی اظهار داشت: از این متن با چنین اشاراتی برداشت می شود که دیگر دوره مخالفت کردن با گردشگر، جلو اتوبوس توریست را گرفتن، و توریست را جاسوس، دشمن و عامل تهاجم فرهنگی قلمداد کردن تمام شده است. هرچند هنوز چنین تفکری به صورت محدود وجود دارد، اما اعلام عمومی چنین پیامی نشان داده است که بدنه اصلی روحانیت و علما به مبحث گردشگری توجه کرده اند و فکر می کنم ما فعالان گردشگری هستیم که چنین آمادگی ای نداریم، همان گونه که برای ورود به دوران پساکرونا یا حتی گفتمان گردشگری آمادگی نداریم.
وی بیان نمود: پیشنهاد می کنم تفاهمنامه ای بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاونت گردشگری و مدیریت حوزه های علمیه نوشته شود و در آن، چگونگی همکاری و بهره گیری از ظرفیت تبلیغی و ترویجی حوزه در توسعه گردشگری مشخص شود و طرفین درباره چارچوب های همکاری و موضوعات با یکدیگر تفاهم کنند.
لاریجانی اظهار داشت: موضوعات زیادی در گردشگری وجود دارد که نیازمند تبیین است؛ با عنایت به جایگاه روحانیت و گستردگی حضور روحانیت، طلبه ها و حوزه ها در اقصی نقاط کشور موضوعات زیادی وجود دارد که میتوان از ظرفیت آنها برای تبیین بهره برد.
منبع:

1400/07/10
09:50:43
5.0 / 5
390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری