یك هنرمند عكاس:

بهترین عکس از کرونا باز هم خوب نیست!

بهترین عکس از کرونا باز هم خوب نیست! مهدی کاظمی بومه درباره مشکلات هنر عکاسی اظهار داشت: «در کشور ما عکاسان خیلی جدی گرفته نمی شوند و بهایی به عکاسی و عکاسانی که در این رشته درحال فعالیت هستند، داده نمی شود؛ مگر این که مناسبتی باشد.»


مهدی کاظمی بومه ـ هنرمند عکاس ـ که به تازگی در جشنواره بین المللی عکس «فوتو ایموشن» از او برای عکس «مجسمه» تقدیر به عمل آمده است، درباره سبک کاری خود به ایسنا اظهار نمود: «من به دنبال سوژه هایی هستم که چهره خاصی داشته باشند و چهره شان حرفی برای گفتن داشته باشد. به کوچه و خیابان می روم تا بتوانم آدم ها را پیدا کنم و از آنها عکاسی کنم.»
او ضمن اشاره به این که در معماری بیشتر به دنبال سازه های مدرن است، افزود: «در معماری بیشتر به دنبال سازه های مدرن هستم و عکاسی از معماری ساختمان ها هم انجام می دهم.»
کاظمی ضمن تاکید بر این نکته که عکاسی، هنر دیدن است و این دیدن با هر ابزاری قابل مشاهده می باشد، درباره جایگاه این حوزه در کشور اظهار داشت: «به عکاسی ایرانی تا جایی که من اطلاع دارم خیلی پرداخته نمی گردد.» به عقیده این هنرمند کمبود امکانات در این عرصه مثل سابق مطرح نیست؛ چونکه امروزه با یک دوربین ساده هم میتوان عکاسی کرد.
کاظمی در عین حال تصریح کرد: «البته این نکته هم وجود دارد که در بعضی از حوزه ها مثل عکاسی حیات وحش، به امکانات پیشرفته تری نیاز است.»
به قول وی در عکاسی مستند، ارتباط با سوژه و چگونگی ارتباط گرفتن از طرفی و همذات پنداری با سوژه از سوی دیگر اهمیت بالایی دارد.
کاظمی ضمن اشاره به این نکته که کشور ما برای یک عکاس خیابانی پر از سوژه های خوبی است که قابل کشف هستند، درباره تاثیر ویروس کرونا بر هنر عکاسی اظهار داشت: «می توانم بگویم تاثیر این ویروس بر حوزه عکاسی بیشتر بوده است؛ چونکه یک عکاس باید به محیط بیرون برود تا عکاسی کند اما در رشته های دیگر، تولید اثر در یک محیط انفرادی هم امکان دارد.»
وی همینطور در پاسخ به سوالی درباره این که ویروس کرونا تبدیل به سوژه ای مهم و غالب برای عکاسان شده است، اظهار نمود: «حتی اگر بهترین سوژه هم از این بیماری به دست بیاوریم، باز هم خوب نیست؛ چون ویروس کرونا ذاتا یک پدیده شر است. ولی از طرفی یک عکس با مبحث این بیماری می تواند پیام آور بسیاری از چیزها و اتفاقاتی باشد که در بیمارستان ها رخ می دهد و آدم های عادی نمی توانند ببینند.»
کاظمی، عکاس و هنرمند درباره تجربه برگزاری نمایشگاه های مجازی با عنایت به طولانی شدن روند شیوع کرونا در دنیا، افزود: «به واسطه بعضی از نمایشگاه ها، برخی از آثار به صورت مجازی به معرض نمایش گذاشته شدند. این اتفاق یک نکته مثبت داشت و آن توجه به فضای مجازی در چارچوب عکس دیدن بیشتر از گذشته بود. زمانی که این اتفاق می افتد شما می توانید مخاطب بیشتری داشته باشید؛ چونکه یک عکس را در فضای مجازی هزاران نفر می توانند مشاهده کنند در صورتیکه در نمایشگاه فیزیکی این امکان کمتر وجود دارد.»
این عکاس همینطور در پاسخ به پرسشی که از او درباره سرنوشت هنر عکاسی با عنایت به طولانی شدن روند شیوع کرونا پرسیده شد، اظهار نمود: «در صورتی که نتوانیم عصر پساکرونا را تصور نماییم، باز هم با این وجود عکاسی به راه خودش ادامه می دهد اما شاید کمی کندتر. با این وجود اما عکاسی در این دوره صدایی برای آیندگان خواهد بود تا درباره آنچه رخ داده به آنها اطلاع رسانی کند.»
کاظمی در آخر ضمن اشاره به این نکته که هر عکاسی بر مبنای مباحثی که دوست دارد عکاسی می کند، اظهار داشت: «اگر موضوعی سبب پویایی هنر عکاسی شود دنبال کردن آن هیچ منعی ندارد.»1400/06/14
08:33:52
5.0 / 5
98
تگهای مطلب: جشن , جشنواره , طلا , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری