قربانی شدن ادامه دارد؛

قانون فقط برای تئاتر است!

قانون فقط برای تئاتر است! به گزارش کاراموند شهر تهران وارد شرایط قرمز کرونایی شده و تنها حوزه تئاتر بعنوان یکی از مشاغل گروه ۲ ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل می باشد و باقی مشاغل همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.به گزارش کاراموند به نقل از مهر، زمانی تئاتر در گروه ۳ مشاغل کرونایی تعیین شده از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا قرار داشت و حتی در شرایط نارنجی هم اجازه فعالیت نداشت. طی بیشتر از ۱ سال قبل صحنه های تئاتری با انواع تعطیلی ها و محدودیت های کرونایی خاک خورد و هیچکدام از نهادهای نظارتی مربوطه به فریادهای هنرمندان تئاتر توجهی نکردند؛ هنرمندانی که اعلام نمودند با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی و با ۵۰ درصد ظرفیت سالن ها آثارشان را اجرا می کنند و خطری مخاطبان و عوامل گروه ها را تهدید نخواهد کرد.
سرانجام پس از پیگیری های انجام شده تئاتر از گروه ۳ به گروه ۲ مشاغل کرونایی منتقل شد تا در شرایط نارنجی هم قادر به فعالیت باشد چونکه طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا گروه ۲ مشاغل می تواند در شرایط نارنجی و زرد کرونایی به فعالیت خود ادامه دهد که متأسفانه پس از این جابجایی تهران چندین بار در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفت و تئاتر تعطیل شد.
طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در شرایط قرمز تنها مشاغل گروه ۱ می توانند فعال باشند و گروه ۲ در این شرایط مجوز فعالیت ندارند.
اما نکته عجیب و قابل تأمل در محدودیت های جدید کرونایی به علت قرمز شدن شرایط تهران این است که با بیان مدیرکل هنرهای نمایشی در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر، بنا بر قانون و مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا اجراهای تئاتری تعطیل می شود و این در شرایطی است که به غیر از تئاتر دیگر مشاغل گروه ۲ همچون کافه ها، رستوران ها، فروشگاه ها و سینما در شرایط قرمز کرونایی فعلی به فعالیت خود ادامه می دهند.
این وضعیت مبین چند نکته است؛ نکته اول این که ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت در روزهای پایانی فعالیت دولت دوازدهم توپ را به زمین اصناف و مشاغل انداخته و مسئولیت را از دوش خود برداشته و به اجرای قانونی که خود تعیین کرده پایبند نیست.
نکته دوم این که مدیران و مسؤلان تئاتری بدون رایزنی با ستاد ملی مقابله با کرونا و در اقدامی منفعلانه تصمیم به تعطیلی تئاتر گرفته اند در حالیکه امکان فعالیت تئاتر در این شرایط هم با رایزنی امکانپذیر بود.
نکته سوم این که تنها قانون درباره تئاتر صدق می کند گویی تنها سالن های تئاتر منشأ شیوع کرونا بوده و تئاتر سبب و بانی شکل گیری موج های مختلف این بیماری است!
هنرمندان، گروه ها و سالن های تئاتر به اندازه کافی طی بیشتر از یک سال قبل از شرایط کرونایی متضرر شده اند و هیچ مدیر و مسئول تصمیم گیرنده ای وقعی به این وضعیت ننهادند.
اگر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا لازم الاجرا است پس باید درباره تمام مشاغل اجرا شود نه این که دیواری کوتاه تر از دیوار تئاتر پیدا نشود.
اینکه هنرمندان تئاتر بنا به قانون و تصمیم مدیران تئاتری از فعالیت منع شوند ولی سایر مشاغل از این امر مستثنی باشند نشان از بی تفاوتی مدیران تئاتری و همینطور نقص در قانون و مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا دارد.


منبع:

1400/04/15
13:17:15
5.0 / 5
717
تگهای مطلب: سینما , فروشگاه , مد , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری