موضوع مدافعان حرم ظرفیت بسیاری برای پرداختن دارد

موضوع مدافعان حرم ظرفیت بسیاری برای پرداختن دارد گلعلی بابائی هدف از برگزاری چنین جایزه ای را حفظ روحیه دفاعی و رونق بخشیدن به تولید اثر پیرامون این اتفاق فرهنگی - نظامی اظهار داشت که به روشن شدن ابعاد مختلف جهاد مظلومانه با مخوف ترین جریان تروریستی کمک شایانی خواهدنمود.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم با عنوان «جایزه شهید حاج حسین همدانی» در ۱۶ مهر، همزمان با ششمین سالگرد شهادت این شهید انجام خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباب برگزاری این دوسالانه دبیر علمی دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم در گفت وگویی در این زمینه صحبت کرده است.
بعنوان نخستین سوال برگزاری «دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم؛جایزه سردار شهید حاج حسین همدانی» چه ضرورتی دارد و هدف از برگزاری آن چیست؟
هدف از برگزاری چنین جایزه ای حفظ روحیه دفاعی در بین جوانان و افراد مستعد و نورافکنی به ابعاد ناشناخته مقابله با خشن ترین و مخوف ترین تروریسم بین المللی است که تحت عنوان مدافعان حرم مطرح می باشد. جایزه دوسالانه نیز بمنظور رونق بخشیدن به تولید اثر پیرامون این اتفاق فرهنگی – نظامی بوده و به تجلیل از جهاد مظلومانه جهادگران در این حوزه کمک شایانی خواهدنمود. براین اساس اواسط دهه ۹۰ موضوع مدافعین حرم مورد توجه قرار گرفت برای اینکه موضوعی بود که نظر بخش قابل توجهی از اصحاب فرهنگ به سمت آن کشیده شده و خود به خود تولید آثاری در زمینه های فیلم، شعر، خاطره، مستند و رمان را به همراه داشت.
این مساله هم مثل موضوع های جنگ هشت ساله، ابتدا و بصورت خودجوش در کتاب هایی در ژانر خاطره و زندگینامه تألیف شدند اما کم کم گونه های دیگر هم به آنها افزوده شد.
این آثار به سبب آن که با محدودیت هایی در بخش تحقیق و حتی بیان بعضی واقعیت ها روبه رو بودند، به رغم تلاش نویسندگان و پژوهشگران عزیز نمی توانستند آثار کاملی باشند. پس شاید در میدان رقابت های دیگر مثل؛ جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی، جایزه کتاب سال دفاع مقدس و... امکان رقابت نداشتند. بدین جهت جایزه دوسالانه شهید همدانی طراحی شد تا به صورتی از زحمات پدیدآورندگان این آثار قدردانی شود.
*آیا کتاب های انتشار یافته در رابطه با مدافعان حرم از حیث کمی و کیفی به اندازه ای هست که بتوان دوسالانه ای برای آن برگزار کرد؟
باوجود مشکلاتی که به آنها اشاره شد، بطور قطع چنین ظرفیتی در آثار مربوط به مدافعین حرم وجود دارد. هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی. این واقعیت در بررسی کتاب های دوره اول برای ما مسجل شده است.
*این نوع جوایز چه تأثیری در روند ماندگاری فرهنگ دفاع مقدس و مقاومت دارد؟
اصولاً ایجاد میدان رقابت، خود به خود موجب بازار گرمی و رونق بخشیدن در هر اقدامی می شود.
در این مورد خاص، وقتی ۳۰۰ یا ۴۰۰ عنوان کتاب با موضوع مدافعین حرم توسط داوران مجرب و کارآزموده مورد ارزیابی قرار می گیرد و از میان آنها چند کتاب برتر در زمینه های؛ خاطره، زندگینامه، مستند، رمان و شعر به جامعه ادبی معرفی می شود، فی نفسه ماندگاری این آثار را هم به همراه خواهد داشت، هم آثار برگزیده و هم آثاری که در چرخه رقابت قرار گرفته بودند.
*از تجربه جایزه ها و مراسم مشابه که در طول سالهای قبل برگزار شده یا می شود، چه بهره برداری بهینه برای با کیفیت تر برگزار شدن این جایزه انجام می گیرد؟
دوستانی که با این جایزه همکاری می کنند، عمدتا کسانی هستند که قبلاً با جشنواره های دیگر نیز همکاری داشته اند. پس آن عزیزان بطور قطع تمامی تجربیات شان را برای هر چه بهتر برگزار شدن این جایزه به کار می گیرند. کمااینکه در دوره اول این صورت گرفت و من جا دارد از فرصت بهره برده و از این عزیزان تشکر کنم. واقعاً با همت، تلاش و تجربه این دوستان بود که نخستین دوره این جایزه، بسیار عالی و کم نقص انجام شد.
*چرا این جایزه به نام شهید حاج حسین همدانی نامگذاری شده است؟
به چند دلیل دست اندرکاران بر آن شدند تا این جایزه را به نام شهید حاج حسین همدانی نامگذاری کنند که فقط به دو مورد از آنها اشاره می کنم؛
نخستین دلیل، سابقه فرهنگی این شهید میدان است. آقای همدانی چه در دوران دفاع مقدس و چه در جنگ سوریه یک فرمانده میدانی بود با وجهه کاملاً نظامی. اما این فرمانده مقتدر میدان، همانطور که به جزییات وقایع نظامی اطراف خودش توجه داشت، به همان مقدار هم از دید فرهنگی و کاملاً انسانی به این اتفاقات نگاه می کرد. اگر بگوییم که در تبیین تاریخ دفاع مقدس چه در لشکر ۲۷ و چه برای استان همدان بهترین مشوق و محرک شخص شهید همدانی بود، گزاف نگفته ایم.
ایشان در زمان شروع غائله سوریه، مسئولیت مستشاری آنجا را به عهده گرفت و علاوه بر اقدامات مستشاری و مشورت هایی که در زمینه های نظامی به مسئولان سوری می داد، برای تهییج نظامیان و مردم آن کشور جهت مقابله با دشمنی که به شهرها، روستاها و خانه هایشان هجوم آورده بود، کتاب های ترجمه شده به زبان عربی، مربوط به خاطرات رزمندگان ایرانی در جنگ هشت ساله را به آنها می داد تا مطالعه کنند و الگو بگیرند. یعنی شده بود یک عنصر فرهنگی حاضر در میدان جنگ.
دومین دلیل برمی گردد به نوع نگاه ها و اتفاقاتی که تا پیش از مهر ۹۴ یعنی زمان شهادت حاج حسین در کشورمان حاکم بود.
تا پیش از شهادت شهید همدانی، عزیزانی که در سوریه و عراق به شهادت می رسیدند، خیلی مظلومانه و حتی بعنوان شهدای مناطقی از ایران در گلزارهای شهدا دفن می شدند و اسمی از شهید مدافع حرم یا القابی مشابه برده نمی شد، اما وقتی که در روز شانزدهم مهر ۱۳۹۴ حاج حسین در سوریه شهید شد و روز بعد پیکر ایشان به فرودگاه مهرآباد رسید، ابتدا تمامی سرداران و امیران جمهوری اسلامی زیر تابوت این فرمانده سلحشور میدان نبرد با تکفیری ها رفتند و روزهای پس از آن خیل عظیم مردم عزادار پیکر ایشان را تشییع کردند. این اتفاق آن مخفی کاری را شکست و از آن پس شهدای سوریه و عراق با عنوان «شهید مدافع حرم» با عزت و عظمت تشییع و خاکسپاری شدند. اطلاق این لقب زیبا به آن شهدای عزیزی که هزاران کیلومتر دورتر از خانواده هایشان به شهادت می رسیدند در حقیقت دستاورد شهادت حاج حسین بود. پس برای ماندگار شدن نام این شهید بزرگوار به ذهن دوستان آمد که چنین جایزه ای را با نام ایشان پایه ریزی کنند.
*با توجه به اینکه دوره اول این جایزه برگزار شده، ارزیابی تان از نتایج دوره اول چیست و چه بهره ای برای این دوره داشته است؟
این جایزه در سال ۱۳۹۷ بدون هیچ پشتوانه مشخصی از طرف دوستان پیشنهاد داده شد و در ادامه با همکاری و مساعدت عزیزان دست اندرکار با نمره خوب در سال ۱۳۹۸ به نتیجه رسید. بطور قطع تجربیات برگزاری دوره اول برای هر چه بهتر برگزار شدن دوسالانه دوم، به کارمان می آید و از آن بهره خواهیم برد.
*مؤسسان یا پیشنهاد دهندگان اصلی این جایزه چه کسانی بودند؟
راستش ابتدای امر این پیشنهاد را آقای حسام، بنده و آقا وهب فرزند ارشد آقای همدانی به برخی از دوستان همچون رئیس وقت حوزه هنری، جناب آقای مؤمنی دادیم که ایشان هم از آن استقبال کردند. محل دبیرخانه در خود حوزه هنری و مسئولیت فراخوان آثار و داوری ها به مؤسسه فرهنگی ۲۷ بعثت محول شد. آقای حسام دبیر علمی و آقای زنجانی مسئولیت اجرائی کار را به عهده گرفتند. کارها با مشارکت دوستان به خوبی پیش رفت و در آبان ۱۳۹۸ اختتامیه جایزه در حوزه هنری اجرا شد. البته سازمان های دیگری هم در این کار مدد دادند، مثل؛ معاونت فرهنگی سپاه، سازمان سپاه محمدرسول الله(ص) تهران بزرگ، سازمان فرهنگی اوج، بنیاد فرهنگی شهید همدانی و....
*با توجه به وجهه بین المللی مقاومت و دفاع از حرم (حضور افغان ها، پاکستانی ها، عراقی ها و سایر رزمندگان) در دفاع از حرم، آیا تمهیداتی برای بین المللی شدن این جایزه دیده شده است؟
موضوع بین المللی شدن این جایزه در همان دوره اول مدنظر بود و مورد توجه هم قرار گرفت. چه این که برخی از آثار ناشران لبنانی و سوری هم در داوری ها مورد ارزیابی قرار گرفت اما چون اطلاع رسانی کامل انجام نگرفته بود، آثار زیادی واصل نشد.
امیدوارم در این دوره هم با ارسال آثار خوب و همکاری سازمان های مسئول، شاهد اتفاق های خوبی در این حوزه فرهنگی باشیم.1400/02/20
23:41:59
5.0 / 5
806
تگهای مطلب: جایزه , جشن , جشنواره , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری