مشروح اولین نشست تخصصی جشنواره سی و هفتم

مدرسان و موضوعات نشست های تخصصی ۳۷-۲۰ عرضه شدند

مدرسان و موضوعات نشست های تخصصی ۳۷-۲۰ عرضه شدند سعید پوراسماعیلی در نخستین جلسه تخصصی سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم كوتاه تهران عناوین و مدرسان نشست های تخصصی «37-20» را معرفی نمود.


به گزارش کاراموند به نقل از ستاد خبری سی وهفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، نخستین جلسه تخصصی این رویداد با اجرای رامتین شهبازی و حضور سعید پوراسماعیلی مدیر نشست های «۳۷-۲۰» شب گذشته (چهارشنبه ۷ آبان) در صفحه اینستاگرام انجمن سینمای جوانان ایران انجام شد و طی این برنامه اسماعیلی به معرفی استادان و موضوعات مورد بحث در نشست های شب های آینده پرداخت.
معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران در ابتدای این جلسه اظهار داشت: جشنواره فیلم کوتاه تهران با نشست ها شروع می شود. متاسفانه به سبب شرایط موجود، محدودیت ها و بسته شدن سالن های سینما، فعلا نمایش فیلم ها به تعویق افتاده است تا زمانی که سالن های سینما باز شوند و بشود فیلم ها را در آنجا دید با این وجود در بخش کارگاه های آموزشی به سبب امکان فضای مجازی امسال قرار بر این شده است که این کارگاه ها در بستر نت انجام و جشنواره با نشست ها افتتاح شود. امسال ۲۰ نشست خواهیم داشت که تا ۱۷ آبان هر شب در ساعات ۲۰ و ۲۲ برگزار خواهند شد.
وی افزود: تمام نشست ها هم به صورت آی جی تی وی در صفحه اینستاگرام انجمن سینمای جوانان ایران ذخیره می شود ضمن اینکه این ویدیوها در صفحه آپاراتِ انجمن سینمای جوانان هم قابل دیدن است.
از برنامه ریزی پخش فیلم کوتاه تا زمان و الهام در سینما
پوراسماعیلی در ادامه درباره استادان این دوره از نشست ها بیان کرد: بر خلاف سال های قبل که برای حضور در نشست ها باید نام نویسی و هزینه پرداخت می شد و حتما افراد باید حضوری در جلسات شرکت می کردند امسال این اتقاق در پیج انجمن در صفحه اینستاگرام بدون نام نویسی و به صورت رایگان رخ می دهد. قرارِ هر شب این جلسات این است که یک ساعت گفتگوی مدرس پیرامون موضوع و ۳۰ دقیقه فرصت برای پرسش و پاسخ باشد. در نتیجه لایو یک ساعت و نیم است.
مدیر نشست های تخصصی جشنواره درباره مدرسان نشست ها اشاره کرد: ۸ آبان ماه نشست اول جرالد وبر از اتریش با موضوع «راه های ورود و موفقیت در جشنواره سیکس پک» برگزار می گردد به هر حال موضوعی که پس از تولید فیلم فیلم کوتاه، دغدغه بچه ها می شود این است که چگونه بازاریابی و نمایش فیلم ها را انجام بدهند؟ خودشان این مسئولیت را برعهده بگیرند یا نه؟ البته برخی مواقع فیلمسازان ترجیح می دهند خودشان این کار را بکنند بنا بر این همیشه در همه نشست ها بخش هایی به این مساله اختصاص پیدا می کند تا فیلمسازان از حضور، موفقیت ها و شکل پذیرش فیلم در جشنواره ها آگاهی پیدا کنند و بدانند این مساله شامل چه قاعده هایی است. روز جمعه ۹ آبان نشست اول با حضور هاتسویو کاتو از ژاپن با موضوع مروی بر اکران فیلم های ایرانی ایدف برگزار می گردد که در جشنواره ایدف ۲۰۱۹ اتفاق افتاده است نشست دوم با آنه گشوتز با موضوع «معرفی استراتژی های جشنواره درسدن» برگزار می گردد.
وی افزود: شنبه ۱۰ آبان ماه نشست اول مختص به شارلوت کورچت از سوییس است و «برنامه ریزی پخش فیلم کوتاه» موضوع نشست اوست. نشست دوم روز شنبه با حضور تینگ ونگ از چین و موضوع «رسانه های جدید در فیلم کوتاه و سینما» برگزار می گردد که به نظرم موضوع بسیار جذابی است. به هر حال رسانه های جدید این امکان را فراهم نموده اند که فیلمسازی ساده شود و خلاقیت های جدیدی را وارد عرصه ساخته اند. ۱۱ آبان با حضور لیا بلترامی از ایتالیا موضوع «اهمیت جشنواره های بین المللی برای فیلم کوتاه» مورد بررسی قرار می گیرد، همین طور مهمت بهادیر از ترکیه در نشست بعدی همین روز به موضوع «زمان و الهام در سینما» می پردازد. موضوعات همه به فیلم کوتاه مرتبط هستند. روز دوشنبه ۱۲ آبان در نشست اول وتون نورکولاری از کوزو درباره «انتخاب فیلم برای فستیوال ها» صحبت می کند و نشست دوم توسط ۲ فیلمساز برگزار می گردد از همین رو پترا هولزر و اتن اوزگون مقرر است با هم لایوی با موضوع «تجربه گرایی در سینما با تمرکز بر فیلم کوتاه، ویدیو آرت و مستند» داشته باشند.
آموزش مجازی در انجمن سینمای جوانان ایران کلید خورده است
پوراسماعیلی گفتد: در بخش ملی کوشیدیم موضوعات هر ۲ نشست هر شب ذیل یک موضوع باشد به همین ترتیب عنوان نشست سه شنبه ۱۳ آبان عنوان «پیشنهادهای جدید در سینما» است و «ایده های جدید و فیلمنامه های جدید» و «ایده های جدید برای فیلم های جدید» مورد بررسی قرار می گیرد چون در این سالها گویی تنها موضوعات خاصی داشته ایم از همین رو مقرر است درباره این مساله صحبت شود که ایده های جدید چگونه می توانند به فیلم تبدیل شوند. کاظم ملایی نخستین جلسه را برگزار می نماید و نشست دوم با بهنام بهزادی است. به نظرم این روز از نشست، از روزها و موضوعات خوب و کاربردی برای همه است. عنوان نشست های ۱۴ آبان «سایبر دراما» است که دو موضوع «سینمای تعاملی؛ رسانه های جدید» و و «روایت تعاملی در رسانه های جدید» با حضور تی یام یابنده در نشست اول و وحید گلستان در نشست دوم مورد بررسی قرار می گیرد. عنوان روز ۱۵ آبان «کالبد شکافی فیلم کوتاه» است که شادمهر راستین در نشست اول به بررسی سه فیلمنامه کوتاه می پردازد و کیوان علی محمدی در نشست دوم سه فیلم کوتاه موفق را بررسی می کند. عنوان نشست های ۱۶ آبان «ساختار فیلم کوتاه» است که موضوع نشست اول «شخصیت در فیلم کوتاه» و موضوع نشست دوم «راوی در فیلم کوتاه» را دربر می گیرد. نشست اول را سعید رحمانی و نشست دوم را رامتین شهبازی برگزار می کنند.
وی ادامه داد: روز دهم؛ روز پایانی در ۱۷ آبان ماه با عنوان «انتقال تجربه» برگزار می گردد که نشست اول با موضوع «اولین حضور کاراکترها در فیلم کوتاه» توسط دکتر احمد الستی و نشست دوم توسط داریوش خنجی با موضوع «زیبایی شناسی یک تصویر سینمایی» انجام می شود. حضور آقای خنجی در این کارگاه ها با تلاش آقای کلاری صورت گرفت که جا دارد از آقای کلاری تشکر کنم؛ ایشان بی دریغ و بدون تامل به ما کمک کردند. امسال قصد داشتیم آقای کلاری با آقای خنجی در یک نشست صحبت کنند اما آقای کلاری به سبب انجام پروژه ای در نیویورک نمی تواند در اینجا حضور پیدا کند. به نظرم ترکیب این دو می توانست بسیار جذاب باشد. کلاری جزو استادهایی است که هیچ فوت کوزه گری را برای خودش نگه نمی دارد و هرچه دارد را عرضه می کند. ولی اگر امکانی بود اهتمام می نماییم آقای کلاری به صورت لایو در این نشست حضور داشته باشد.
پوراسماعیلی با اعلان اینکه به هر حال آموزش مجازی در سینمای جوان کلید خورده است و نشست های «۳۷-۲۰» هم در ادامه آن خواهد بود، مطرح کرد: امیدوارم پس از جشنواره بتوانیم با استادان ایرانی و خارجی نشست هایی داشته باشیم. موضوع آموزش مجازی در انجمن سینمای جوانان ایران در جایی برای من چالش بود؛ از نظر اینکه به صورت آفلاین یا به صورت آنلاین برگزار نماییم. اصرار زیاد من این است که همین شکل بهتر است و بیشترین اثرگذاری آموزشی را دارد.
مدیر نشست های تخصصی جشنواره درباره نحوه نمایش فیلم ها اظهار داشت: به نظرم امسال یک از تیم های خبری خوب در جشنواره حضور دارد و حدودا درباره هر موضوعی که سوال داشته باشید می توانید پاسخش را در خبرها و در پیج اینستاگرام پیدا کنید بطور کلی هم شکل نمایش فیلم ها به صورت حضوری است منتها با تعداد محدود و رعایت پروتکل های بهداشتی اگر هم شرایط اجازه داد سالن بیشتری به این مساله اختصاص پیدا می کند تا تجمع پیش نیاید. البته همه اینها منوط به تصمیم تصمیم گیران است.
وی افزود: قبل از این روال به این گونه بود نمایش فیلم ها هم زمان با جشنواره در سایر استانها برای دوستان شهرستانی صورت می گرفت امسال با این شرایط سخت نمی دانم بعید می دانم این امکان شکل بگیرد که افراد بتوانند فیلم ها را در سالن های شهرستان ها ببینند.
عرضه عمومی نسخه الکترونیکی ۸ عنوان کتاب تخصصی
پوراسماعیلی درباره انتشار کتاب های جدید اظهار داشت: اگر فیلم ها در سالن ها به نمایش دربیاید قسمتی از کتاب ها در آنجا رونمایی می شود ولی نکته ای که وجود دارد این است که پی دی اف کتاب های قبلی در اختیار دوستان قرار می گیرد امسال ۸ عنوان کتاب در جشنواره آزاد می شود و این جای تشکر از دکتر انتظامی رئیس سازمان سینمایی دارد به این صورت که هزینه ای برای چاپ کتاب ها داده نمی گردد، بودجه آن به انتشارات نمی رسد و به ترجمه کتاب ها می رسد و این ترجمه ها به صورت آزاد در سایت انجمن قرار می گیرد اگر انتشاراتی مایل باشد می تواند با هزینه خود کتاب ها را چاپ کند.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره نمایش فیلم های ایرانی در پلت فرم ها بیان کرد: فیلم های ایرانی در پلت فرم ها به نمایش درنمی آیند چون مهمترین مشکل این است که می شود اسکرین رکورد کرد و امکان قاچاق وجود دارد. ما گفتگوهای زیادی را با صاحبان پلت فرم ها کردیم اما هیچکدام قادر به صیانت از فیلم ها نیستند اما اگر کسی امکانی دارد که می تواند مانع این کار شود، از آن استقبال می نماییم.
او درباره زمان ارائه فیلم های نشست «۳۴-۲۰» بیان کرد: این فیلم به زودی حاضر می شود. فیلم های نشست های «۳۴-۲۰» را عرضه عمومی کردیم حتی همه نشست های آن منتشر و به صورت کتاب درآمد اما این امکان درباره نشست های «۲۰-۳۵» و «۳۶-۲۰» اتفاق نیفتاد که دلایلی زیادی همچون هزینه ها داشت. البته تمام تلاشمان را کرده ایم هر دو سری نشست ها امسال ارائه شود.
پوراسماعیلی درباره بخش فیلمنامه در جشنواره بیان کرد: در جشنواره های منطقه ای همیشه بخش مسابقه فیلمنامه و عکس وجود دارد ولی در جشنواره فیلم کوتاه تهران به دلیلهای گوناگون این بخش وجود ندارد. به نظرم در حاشیه جشنواره این امر شدنی است. به هر حال باید شورای سیاستگذاری به این نتیجه برسد اما شخصا بسیار موافق حضور این بخش در جشنواره هستم.
وی درباره نتیجه همایش مطالعات فیلم کوتاه توضیح داد: داوری ها و نتایج مشخص شده و در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزیدگان معرفی و سه نفر برتر اعلام و جوایزشان اهدا می شود.
پوراسماعیلی اظهار داشت: ما ۲۰ نشست داریم که طی ۱۰ روز در ساعات ۲۰ و ۲۲ برگزار می شود؛ ۵ روز اول نشست مدرسان بین المللی و ۵ روز دوم نشست های مدرسان ایرانی پخش می شود.
سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی تا ۱۷ آبان ادامه دارد.
منبع:

1399/08/09
13:58:26
5.0 / 5
1564
تگهای مطلب: اهدا , تخصص , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری