رائد فریدزاده تشریح كرد؛

كدام سینماگران مشمول حمایت های بین المللی فارابی می شوند؟

كدام سینماگران مشمول حمایت های بین المللی فارابی می شوند؟ كاراموند: دبیر شورای بین الملل سازمان سینمایی و معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی عنوان نمود پشتیبانی از حضور فعالان سینمای ایران در رویدادهای جهانی، جنبه حمایتی دارد.به گزارش کاراموند به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، رائد فریدزاده دبیر شورای بین الملل سازمان سینمایی و معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به برخی اظهارنظرها در فضای مجازی درباره ارقام نوشته شده در شفاف سازی گزارش عملکرد بنیاد سینمایی فارابی در سال ۱۳۹۸ و در حوزه بین الملل اظهار نمود: باید توجه داشت که مجموع رقم مندرج در جدول حمایت ها برای یک سال، شامل کل هزینه های ارزی و ریالی است و هم هزینه های ریالی و هم هزینه های ارزی را در بر می گیرد و تمام هزینه کردها کاملاً شفاف است.
وی متذکر شد: برخلاف آنچه برخی اهتمام دارند با تمسک به آن سبب گمراهی افکار عمومی شوند، اساساً سرفصل هزینه ای با عنوان «شورای بین الملل فارابی» و صرف هزینه دلاری به این نام و عنوان وجود ندارد. ضمن آنکه این هزینه کرد مثل روال سالیان پیش، جنبه حمایتی دارد و برمبنای بخشنامه «حمایت از حضور بین المللی سینمای ایران» است که به تأیید شورای بین الملل سازمان سینمایی رسیده و توسط رئیس سازمان سینمایی ابلاغ گردیده و هر گونه اقدامی منطبق بر آن صورت می گیرد.
همه فعالان بین الملل سینما می توانند درخواست حمایت کنند
فریدزاده اظهار نمود: این بخشنامه مصوب از جانب سازمان سینمایی ابلاغ گردیده و بنیاد سینمایی فارابی هم درخواست های فعالان بین الملل سینما را برمبنای آن ضوابط، مورد بررسی و اقدام قرار می دهد. بنابراین، هر یک از فعالان عرصه بین الملل که شرایط مندرج در بخشنامه را احراز کنند، مشمول این حمایت قرار می گیرند.
برای یک فیلمساز که فیلمش در یک جشنواره خارجی پذیرفته شده است، طبق بخشنامه، فقط رقمی بابت پشتیبانی از حضور وی در آن رویداد پرداخت گردد چونکه معمولاً آن جشنواره خارجی، سایر هزینه های این حضور را تامین می کند. اما اگر قرار باشد جدول برمبنای داده ها مطالعه نشود و مخاطب در یک جمله کلی بگوید «اینها پول گرفته اند تا به خارج از کشور بروند» دقیق و منصفانه نیست دبیر شورای بین الملل سازمان سینمایی با اشاره به اینکه جداول انتشار یافته در شفاف سازی سازمان سینمایی، باید توسط سینماگران و کارشناسان به دقت مطالعه و منطقی مورد تحلیل قرار گیرد، اظهار داشت: در لیست «آماده سازی و بازاریابی»، «عرضه فرهنگی و تجاری آثار» و «اعزام سینماگران به مجامع بین المللی» (پیوست ۹) در ردیف ها و ستون های مختلف آورده شده که چه حمایتی از افراد انجام شده و به وضوح مشخص است که بعنوان مثال چه کسی فقط هزینه بلیت سفر دریافت کرده و یا به چه کسی کمک هزینه سفر یا عوارض خروج پرداخت شده و … تفاوت هر کدام از این موارد کاملاً مشهود است.
وی افزود: برای یک فیلمساز که فیلمش در یک جشنواره خارجی پذیرفته شده است، طبق بخشنامه، فقط رقمی بابت پشتیبانی از حضور وی در آن رویداد پرداخت گردد چونکه معمولاً آن جشنواره خارجی، سایر هزینه های این حضور را تامین می کند. اما اگر قرار باشد جدول برمبنای داده ها مطالعه نشود و مخاطب در یک جمله کلی بگوید «اینها پول گرفته اند تا به خارج از کشور بروند» دقیق و منصفانه نیست و اگر قرار باشد به شکل سطحی به جدول شفاف سازی نگریسته شود، باید همراه این لیست، مجموعه مفصلی داده تشریحی و توصیفی هم روی سایت قرار گیرد! همه این ارقام در لیست شفاف سازی مشخص است اما تحلیل منصفانه آن داده ها، کمی هم نیاز به تأمل و دقت دارد.
وی تصریح کرد: ضمن آنکه اگر کسی به بخشنامه رجوع کند، متوجه می شود که فقط کسانی از این حمایت ها بهره مند می شوند که «واجد شرایط» باشند یعنی یا فیلم شان در یکی از جشنواره های بین المللی معتبر پذیرفته شده باشد یا داور یک جشنواره معتبر باشند یا مقرر است در ذیل «چتر سینمای ایران» یا حضور در بازارهای جهانی، راهی یک رویداد سینمایی جهانی شوند.
وظیفه مان پشتیبانی از حضور بین المللی فیلمسازان ایرانی است
فریدزاده متذکر شد: در بخش سفر فیلمسازان به خارج از کشور، از افرادی که این شرایط را احراز کنند، حمایت می شود. اما اینکه در نتیجه این حضور، بعنوان مثال یک فیلم حتما جایزه بگیرد و موفق شود یا نه، این بحث دیگر است. سازمان سینمایی یا بنیاد سینمایی فارابی کمک می کنند که فیلمساز ایرانی و پخش کننده در آن رویداد حضور داشته باشد. مانند شرایطی که در جشنواره جهانی فیلم فجر یا جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان وجود دارد. در اینجا هم ما از میهمان خارجی میزبانی می نماییم و قسمتی از هزینه های سفر توسط خود میهمان تامین می شود.
وی اظهار نمود: البته در بخشنامه حمایت، بر پشتیبانی از پخش کنندگان فیلم ایرانی در مجامع و جشنواره های خارجی تاکید شده و بیشتر وجه پشتیبانی از پخش کنندگان را دارد.
معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی دراین زمینه توضیح داد: حجم بیشتر این حمایت، برای حضور کارشناسان در بازارهاست چونکه در کنار عرضه فرهنگی، توجیه اقتصادی اش برای معرفی و بازاریابی محصولات سینمای ایران از اولویت بیشتری برخوردارست.
فریدزاده در آخر عنوان کرد: وظیفه بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی، پشتیبانی از حضور جهانی آثار سینمای ایران و برنامه ریزی و تعامل جهت حضور آثار سینمایی در جشنواره ها، عرضه تجاری محصولات سینمایی به پخش کنندگان و شبکه های خارجی، خطوط هوایی، مذاکرات برای تولید مشترک، وصول درآمدهای حاصل از فروش خارجی و … است و همیشه تلاش معاونت بین الملل بنیاد سینمایی فارابی این بوده که باتوجه به موانع و مشکلات اقتصادی این سال ها در عرصه بین الملل، کارهای مذکور با کاهش هزینه ها نسبت به گذشته تحقق یابد.


منبع:

1399/05/24
22:24:11
5.0 / 5
1969
تگهای مطلب: جایزه , جشن , جشنواره , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری