دومین اثر از فهرست 10 تایی عابدزاده ملی شد

دومین اثر از فهرست 10 تایی عابدزاده ملی شد به گزارش كاراموند رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان خبر داد: دو اثر تاریخی از پرونده ی تاریخی فرهنگی مرحوم عابدزاده با 10 اثر تاریخی باقی مانده كه سال 98 تكمیل و برای ثبت در لیست آثار ملی به وزارتخانه میراث فرهنگی ارسال شده بود، در لیست میراث ملی كشور به ثبت رسیدند.


رضا سلیمان نوری با بیان این که دوشنبه هشتم اردیبهشت علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - در نامه ای به علیرضا رزم حسینی - استاندار خراسان رضوی - از ثبت «حسنیه عابدزاده» در لیست آثار ملی و به شماره ۳۲۷۶۱ آگاهی داده بود، به ایسنا اظهار داشت: «مدرسه حسنیه عابدزاده» که در کوچه امین دفتر خیابان شهید اندرزگو، (خسروی نو) مشهد قرار دارد، ظواهر دینی و مذهبی آن مشهود است به شکلی که آیات، احادیث و روایات و نقاشی مشاهد ائمه (ع) بر در و دیوار آن دیده می شود.
او انحنای دیوارهای شمالی و فضاهای درون ان ها را از نکاتی می داند که در زمان ورود به محوطه اصلی و حیاط بنا بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می کند و افزود: مشابه این انحنا در دیوارها را می توان در تصاویر دیوارهای داخل رو به حیاط مرکزی «مهدیه عابدزاده» پیش از تخریب، مشاهده کرد.


وی افزود: سبک معماری حیاط دار، تعلق داشتن به مرحوم عابدزاده بعنوان شخصیت مهم و برجسته نزد مردم، بستر شکل دهی به اعتقادات مذهبی و سیاسی، عناصر معماری همچون ایوان ستون دار رو به حیاط، توالی قاب های قوس شکل با تناسبات «پنج او هفت» دور تا دور تراس ها همچون خاصیت های خاص این بنا است.
او با اشاره به این که قبل از ثبت حسنیه عابدزاده، بنای «عسگریه» از این مجموعه در لیست آثار ملی به ثبت رسیده بود، اضافه کرد: مجموعه بناهای ده گانه باقی مانده از مرحوم عابدزاده قسمتی از هویت فرهنگی و دینی مشهد معاصر تلقی می شوند که ثبت ملی و حفظ آنها خواسته طیف وسیعی از فعالان فرهنگی و مذهبی مشهد است.


سلیمان نوری اشاره کرد: مهدیه مرحوم عابدزاده اولین بنا از مجموعه آثار مرحوم عابدزاده بود که در لیست آثار ملی به ثبت ملی رسیده بود، اما براثر برخی ناملایمات تخریب شد و در هماهنگی انجام شده بین مسئولان میراث و مجموعه متولی این بنا قرار بر بازسازی عین به عین آن است.
او با بیان این که پرونده ی مجموعه ی تاریخی عابدزاده شامل حسنیه، حسینیه، سجادیه، علویه، کاظمیه، باقریه، جوادیه، جعفریه و عسگریه است، توضیح داد: مرحوم عابدزاده ۱۲ بنای تاریخی در مشهد داشت که دو بنای فاطمیه و نقویه در سال های مختلف تخریب شده بود.


حسنیه عابدزاده با ۱۲۶۰ متر مربع مساحت و و حدودا ۷۸۰ متر مربع زیر بنا در دو طبقه ساخته شده است، کلاس های مدرسه مشرف بر تالار و ۱۲ کلاس دارد و صحن حیاط ۶۷۰ متر مربع است و تالار آن ۳۵۰ متر مربع وسعت دارد.


منبع:

1399/02/09
23:39:56
5.0 / 5
3253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری