فیلم بازی نوروزی-۶؛

قاتلی كه فرق چاقوی اصل و تقلبی را نمی دانست!

قاتلی كه فرق چاقوی اصل و تقلبی را نمی دانست! به گزارش كاراموند اینكه فیلم ریان جانسون به راحتی ما را به یاد آثار كلاسیك معمایی می اندازد و حال و هوای زمانه حالا را هم دارد، دلیل كافی برای علاقه مندان سینماست كه به تماشای چاقوها بیرون بنشینند.خبرگزاری مهر- گروه هنر- سیدسعید هاشم زاده: ریان جانسون كه در سال ۲۰۱۷ پروژه «جنگ ستارگان» را زیر نظر جی جی آبرامز به سلامت به سرانجام رساند، اكران كرد و فروشی میلیارد دلاری داشت، حالا پس از هوكر و برادران بلوم، سراغ یك درام، آن هم از جنس درام معمایی رفته است.
ریان جانسون خودش این اثر ارجینال را به نگارش درآورده و در بازه زمانی كه سینمای جهان با فیلم های كارگاهی/ معمایی نظیر «شرلوك هلمز» همچون آثاری علمی تخیلی برخورد می كرد، او به شكلی كلاسیك، طرح و دسیسه ای برای قتل یك ثروتمند را، كه از پیرنگ های مهم یك اثر كارگاهی/ معمایی است، برای ما به نمایش گذاشت.
اینكه اثر جانسون به راحتی ما را به یاد آثار كلاسیك معمایی می اندازد و اینكه حال و هوای زمانه حالا را دارد، فكر می كنم دلیل كافی باشد برای كشاندن علاقه مندان امروز این ژانر به سینما و تماشای فیلم «چاقوها بیرون».
در ترجمه نام اثر به فارسی «چاقوكشی» هم به چشم می خورد كه با عنایت به معنای اصطلاح آن در زبان فارسی ترجمه ای غلط انداز و گمراه كننده است.

چرا خوب - چرا بد؟
دلایل زیادی برای خوب بودن فیلم «چاقوها بیرونـ به چشم می خورد. یك فیلم خوب معمایی از اسمش آغاز می شود؛ «چاقوها بیرون» این اسم كاملی است برای اثری كه به آن هم نمادین نگاه می كند و هم نگاهی اتمسفری روی آن دارد.
چاقو و بیرون كشیدن آن دلالتی بر یك نزاع خونین دارد و از جانب دیگر نشانه و موادی به نام چاقوست كه آخر داستان را رقم می زند، انگیزه شخصیت ها را كامل می كند و می تواند ما را به نقطه نتیجه گیری متصل كند.
هیچ كلامی در این اثر بیهوده به كار گرفته نشده است. جمله های ترومبی بزرگ با بازی كریستوفر پلامر یك یك نشانه هایی را برای داستان به جا می گذارد، اثرگذاری هر عمل در كشف ماجرا دیدنی است و این دقیقاً خصوصیت مناسب و قابل تامل برای یك اثر معمایی است.
معما و تعلیق و غافلگیری، هر سه عنصر دراماتیك به خوبی در فیلم جاگذاری شده اند و قدم به قدم مخاطب را به سمت كشف معما راهنمایی می كنند. اطلاعات و شخصیت پردازی در فیلم بازی پیچیده را به راه می اندازد كه شاید همین پیچیدگی بیش از اندازه باشد كه احتیاج به یك سخنرانی پر طمطراق از جانب كارآگاه را در فصل نهایی اثر قطعی می كند و شاید همین بخش پاشنه آشیل ماجراست.
اینكه معماها به ترتیب حل و فصل می شوند اما معمای كلی و اصلی فیلم در یك نطق باز می شود كه البته این هم سنت یك اثر كارگاهی است اما یك جمع بندی از روی عجله و سریع هم به حساب می آید.

بهترین سكانس؛ تفاوت چاقوی اصل با تقلبی!
لحن طنازانه جانسون در «چاقوها بیرون» یكی از نقطه قوت های اصلی فیلم است. جانسون این لحن را در جای جای اثر و حتی در خصوصیت شخصیتی چون مارتا اجرا می كند. به صورتی كه مارتا اگر دروغ بگوید بدون شك بالا می آورد.
فصل پایانی در اجرا یكی از فصول بی نقص جانسون در كارگردانی است. فصلی كه در كتابخانه، میان كتب معمایی فراوان، كارآگاه اكتشافات خویش را فصل به فصل در یك نطق طولانی جلو می برد، مارتا دروغ می گوید اما تهوع خویش را نگه می دارد و سپس روی قاتل (نوه ترومبی) بالا می آورد.
كمدی و حل معما تا اینجا ثمر بخش می شود اما هنوز غافل گیری مانده است. قاتل با چاقو به سمت مارتا می رود و چاقو را در قلب او فرو می كند، اما چاقو تقلبی است! یادمان می آید كه ترومبی بزرگ گفته بود آنها (خانواده اش) فرق بین چاقو اصل و تقلبی را نمی دانند.
اگر از این فیلم خوشتان آمد...
فیلم های گای ریچی كه به داستان های هولمز پرداخته را از دست ندهید. همینطور سریال «شرلوك هلمز» (نسخه جدید و قدیمی). كه البته در نسخه قدیمی كلاسیك تر و نزدیك تر به «چاقوها بیرون» است و در نسخه جدید دورتر و كمی علمی تخیلی.
نگرش های نقادانه ای كه می توانید دنبالش كنید...
فیلم به شدت نگاه جامعه شناسانه كلاسیك مولف را در بر دارد. نگاهی كه بین فقیر و غنی در داستان های بریتانیایی اصل طلایی به حساب می آید. به همین علت می توان چنین دیدگاهی را در بازبینی اثر دنبال و واكاوی كرد.

1399/01/06
21:56:35
5.0 / 5
3491
تگهای مطلب: سریال , سفر , سینما , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری