مبارك هم خانه نشین شد

مبارك هم خانه نشین شد به گزارش كاراموند درست است كه عید هر سال «مبارك»، عروسك سنتی نمایش عروسكی ایران، با شور و شوق بسیار در كنار حاجی فیروز، مژده آمدن بهار را به مردم ایران زمین داده است، اما عید سال جاری این عروسك بذله گو به جای شیرین زبانی و نقادی، در موزه خودش نشسته و به این شیوه مردم را به ماندن در خانه تشویق می كند.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، بزرگترها خوب به یاد دارند كه این عروسك شیرین سخن و البته منتقد اجتماعی، یكی از فعالان سال نو خورشیدی است و همواره جای خاصی در برنامه های نوروز داشته و دارد اما سال جاری این عروسك ملی هم در خانه موزه خیمه شب بازی ایران مانده و حتی در روز جهانی نمایش عروسكی كه اول فروردین است، به اجرای هیچ برنامه ای نپرداخته، بلكه با زدن ماسك، به مردم یادآوری می كند كه مراقب سلامت خود و اطرافیان شان باشند و با ماندن در خانه های خود زحمت تازه ای برای كادر پزشكی بیمارستان ها ایجاد نكنند.
چند روزی قبل از شروع سال نو در بحبوحه همان روزهایی كه كادر پزشكی بیمارستان ها بخصوص در استان های شمالی با كمبود تجهیزات مورد نیاز خود رو به رو شدند، تعدادی از نمایشگران عروسكی با همراهی هنرمندانی از سینما و دیگر شاخه ها گرد هم آمدند و كمپینی با نام «یادا» (یاران درمانگران ایران) تشكیل دادند.
آنان نخست كوشیدند با گردآوری كمك های مردمی این اقلام را تهیه و توزیع كنند اما از آنجائیكه هنرمندان عضو این كمپین خود در كار ساخت عروسك های نمایشی هستند، خیلی زود دریافتند می توانند بخشی از این اقلام را خودشان تهیه كنند و این گونه بود كه با تایید مراجع ذی ربط، آماده سازی شیلد (محافظ صورت) را آغاز كردند.
نمایشگران عروسكی حاضر در این كمپین پر شمار بودند بنابراین و برای رعایت اصول سلامتی و بهداشتی، بخشی از آنان در خانه عروسك مستقر شدند و تعدادی دیگر هم با مشاركت خانه موزه خیمه شب بازی ایران در فضای این خانه موزه مستقر شدند تا فضای كافی در اختیار همه آنان باشد.
آنان قبل از شروع به كار با همراهی مراكز مربوط، ساختمان خانه عروسك و خانه موزه خیمه شب بازی ایران را به صورت كامل ضد عفونی كردند. سپس فعالیت خویش را با هماهنگی دیگر نهادهای مرتبط همچون ستاد مقابله با كرونا در تهران و وزارت بهداشت آغاز كردند.
نازیلا نوری شاد، فعال نمایش عروسكی كه در خانه موزه خیمه شب بازی حضور دارد، اطلاع داد كه با همراهی سیاوش ستاری، مدیر این خانه موزه در كنار اعضایی كه در این مكان مستقر شده اند، تابحال حدود ۳۰۰۰ شیلد (محافظ صورت) آماده شده است.
عروسك خیمه شب بازی مبارك، نماد ملی نمایش عروسكی ایران در جهان است و جشنواره نمایش عروسكی ایران هم به نام جشنواره بین المللی نمایش عروسكی تهران ـ مبارك در جهان شناخته شده است.
پیشنهاد نامگذاری یك روز بعنوان روز جهانی نمایش عروسكی، سال ۱۳۷۸ از جانب زنده یاد جواد ذوالفقاری ـ نمایشنامه نویس، كارگردان، مدرس و پژوهشگر نمایش عروسكی در كنگره جهانی یونیما ـ اتحادیه جهانی نمایشگران عروسكی ـ ارائه شد و سال ۱۳۸۱ به تصویب رسید.
بنا بر این پیشنهاد قرار شد روز اول فروردین بعنوان روز جهانی نمایش عروسكی نامگذاری شود اما از آنجائیكه این روز همزمان با شروع سال نو خورشیدی است، برنامه های ویژه آن در نیمه دوم فروردین ماه برگزار می گردد.
سال جاری كه نوروز رنگی از كرونا به خود دارد، عروسك «مبارك» در روز جهانی نمایش عروسكی، با زدن ماسك در كنار نمایشگران عروسكی قرار گرفت تا همراه آنان در ساخت شیلد(محافظ صورت) برای كادر پزشكی بیمارستان ها حضور داشته باشد.

1399/01/03
20:39:48
5.0 / 5
3456
تگهای مطلب: جشن , جشنواره , سینما , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری