در گزارش كاراموند مطرح شد:

جشنواره های سینمایی محلی برای معرفی فیلمسازان جوان است

جشنواره های سینمایی محلی برای معرفی فیلمسازان جوان است به گزارش كاراموند فیلمساز گیلانی با اشاره به اینكه جشنواره محلی برای معرفی آثار فیلم سازان جوان است، اظهار داشت: برگزاری جشنواره به ظهور و بروز استعدادهای جوان كمك می نماید.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: ستاد برگزاری اكران فیلم های جشنواره فجر در استان گیلان سال جاری در كنار اكران همزمان فیلم های این جشنواره، جلسات نقد و بررسی را كه در سال های گذشته یكی از مطالبات اهالی هنر این استان بود را پیشبینی و برگزار كرده است. این جلسات هر شب ساعت ۲۲ پس از آخرین سانس اكران فیلم های جشنواره در ساختمان ساعت شهرداری رشت و در تالار گفتگو با حضور منتقدان برجسته گیلانی انجام می شود.
ای كاش برخی از آثار جشنواره فجر ساخته نمی شد
نواب محمودی یكی از مدرسان فیلمسازی و كارگردان فیلم های كوتاه در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اشاره به اینكه فضای نشست های نقد و بررسی همانند ماهیت آن همیشه داغ و پرتنش است، اظهار نمود: باتوجه به بحث های مختلفی كه در حوزه فیلم ها انجام می شود و دراین زمینه نظرات موافق و مخالف وجود دارد نشست ها همیشه داغی و جذابیت خویش را دارند.
وی با اشاره به اینكه متأسفانه در شب های گذشت استقبال خوبی از نشست های نقد و بررسی انجام نشده است، اظهار داشت: شاید یكی از مهمترین علل برگزاری دیر هنگام این نشست ها و همینطور اطلاع رسانی ضعیف در زمینه برگزاری آنرا بتوان نام برد.
مدرس فیلمسازی در ادامه با اشاره به اكران فیلم های كارگردانان شناخته شده در شب های آینده، افزود: امیدواریم با اكران این فیلم ها در شب های آینده شاهد استقبال بیشتری از نشست های نقد و بررسی باشیم اما همین اتفاق و ایجاد این فضا برای گفتگو درباره یك فیلم بسیار حائز اهمیت بوده و جای قدردانی دارد كه امیدوارم به همین جا ختم نشده و به صورت جدی تر ادامه یابد.
محمودی به فیلم های اكران شده جشنواره طی دو روز گذشته در سینما میرزا كوچك رشت اشاره نمود و اضافه كرد: كیفیت و ارزش برخی از این آثار همانند برخی آثار سال های گذشته جشنواره فجر قابل قبول نبوده و ای كاش ساخته نمی شد اما در بین آثار اكران شده دو فیلم «پوست» و «شنای پروانه» جز فیلم های قابل قبول و دفاع است بخصوص اینكه در گروه فیلم اولی ها قرار می گیرند.
وی افزود: این مورد نوید می دهد كه كارگردانان جوان و تازه كار كه از سینمای كوتاه و مستند آمده اند اگر به آنها فضا و فرصت كافی داده شود شاهد آینده بهتری برای سینمای ایران خواهیم بود.
منتقد گیلانی در پاسخ به این پرسش كه آیا برگزاری این جشنواره ها می تواند در رشد و ارتقای سطح كمی و كیفی حوزه هنر بخصوص سینما، تئاتر و نمایش استان گیلان تأثیرگذار باشد به خبرنگار مهر اظهار داشت: جشنواره فیلم فجر به صورت مستقیم تأثیری ندارد چونكه این جشنواره در حوزه سینمای فیلم های بلند فعالیت می كند و اغلب فیلم های بلند در تهران ساخته می شوند اما ایجاد همین فرصت كه علاقمندان حوزه سینما بتوانند همزمان با تهران فیلم ها را در استان ها و شهرستان ها تماشا كنند جای تشكر و قدردانی دارد و این تمركززدایی از تهران حائز اهمیت می باشد.
ظهور استعدادهای جوان با برگزاری جشنواره ها
وی در ادامه به شور و حال بوجود آمده در بین جوانان مشتاق هنر هفتم در استان گیلان برای تماشای فیلم های جشنواره در سال های اخیر اشاره و اشاره كرد: این جشنواره كمك می نماید تا افرادی كه در طول سال فرصت تماشای فیلم ها را نمی كنند طی این چند روز به تماشای فیلم ها بنشینند.
محمودی با اشاره به اینكه حداقل تاثیر هر جشنواره بروز و ظهور استعدادهای جوان و جدید در عرصه سینمای ایران است، اظهار نمود: جشنواره ها تنها مكانی است كه هنرمندان جوان بخصوص در حوزه فیلم های كوتاه و مستند خویش را معرفی و اثر خویش را به نمایش می گذارند.
وی با اشاره به اكران فیلم های «ابراهیم حاتمی كیا»، «مسعود كیمیایی»، «محمدحسین مهدویان» و «پیمان قاسم خانی» و «مجید برزگر» در ایام آینده در رشت، اظهار داشت: فیلم «پیمان قاسم خانی» اساساً از بازی خارج است چونكه یك فیلم كمدی و برای اكران و فروش ساخته شده و در بازی های جشنواره بخصوص در حوزه جوایز احتمالاً جایگاهی نداشته باشد. اما فیلم های «حاتمی كیا» و «كیمیایی» باتوجه به سابقه آثار این كارگردانان همیشه دارای طرفداران بوده و حتی مخالفان آنها هم برای تماشای آثار این دو كارگردان لحظه شماری می كنند.
محمودی افزود: اما فیلم «درخت گردو» «محمدحسین مهدویان» به سبب جنس فیلمسازی وی و موضوعاتی كه طی چند سال گذشته به آن پرداخته، سبب شده كه او هم وارد این گروه از كارگردانان شود هر ساله افرادی كه جشنواره و سینمای ایران را پیگیری می كند منتظرند ببینند كه این كارگردان جوان چه اثری را خلق كرده است.
وی اضافه كرد: البته سال جاری شاهد اكران كاری از «مجید برزگر» پس از «پرویز» هستیم كه این خود هم در بین علاقمندان به كارهای این كارگردان شور و حرارت به وجود آورده است.

1398/11/18
23:35:01
5.0 / 5
4398
تگهای مطلب: تالار , جشن , جشنواره , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری