گفت وگو با ناصر قوام پور- گوینده

گوینده های خوب اندك شده اند

گوینده های خوب اندك شده اند به گزارش كاراموند ناصر قوام پور درباره معیارهای انتخاب گوینده در رادیو و تفاوت های آن با گذشته اظهار داشت: در گذشته انتخاب گوینده سخت تر بود؛ چند هزار نفر غربال می شدند تا نهایتا چند نفر بعنوان گوینده انتخاب می شدند؛ گوینده های انتخاب شده آموزش می دیدند، اما الان این آموزش ها كم شده است.


این گوینده رادیو در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: تعدد شبكه های رادیویی سبب شده انتخاب گوینده با گذشته متفاوت باشد و فرصت برای آموزش دادن به گوینده ها پیش از اجرا كمتر است. زمانی بود كه انتخاب گوینده طول می كشید و شرایط خاص خودش را داشت. گوینده باید علاوه بر داشتن صدای مناسب، حضور ذهن و بداهه پردازی، در زمینه ای هم تخصص داشته باشد. هر شبكه ای هم یك تخصص نیاز دارد مثلا شبكه اقتصادی و فرهنگی كه هر كدام تخصص خاص خویش را می طلبد.
او درباره متن نویسی در رادیو تصریح كرد: هم اكنون نویسنده های خوب بسیار كم و اندك هستند. قبلا حتما در پخش یك نویسنده حضور داشت اما به تدریج تعدد شبكه ها و عجله در ساخت برنامه سبب شد به نویسندگی هم خیلی توجهی نشود. از طرفی وجود شبكه های مجازی و اینترنت دسترسی به متن را آسان كرده و سبب شده تا دیگر نیازی نباشد نویسنده مطالعه كند؛ متن های آماده زیاد است و به راحتی می توان كپی كرد اما این متن ها با رادیویی بودن فرق دارد، نویسنده باید چهارچوب رادیو را بشناسد.
قوام پور درباره شرایط كنونی رادیو عنوان كرد: الان تفاوت شبكه ها خیلی چشم گیر نیست و همه به یك سمت و سو می روند و خیلی توجهی به متون و نوع گویش و اجرا ندارند. الان چیزی كه مهم می باشد محتوا است و شكل و ساختار رادیو در درجه دوم قرار می گیرد.
این گوینده رادیو در ادامه اظهار داشت: در گذشته رادیو خیلی معتبر بود و مردم هر خبری می شنیدند می گفتند «چون رادیو گفته موثق است». حتی كسانی كه از رادیو به تلویزیون می رفتند موفق تر بودند به صورتی كه زمانی رفتن گوینده ها به تلویزیون ممنوع گردید اما الان باردیگر اجازه این كار را داده اند.
قوام پور در انتها اظهار داشت: امیدوارم معیارهای انتخاب در همه زمینه ها سختگیرانه تر شود تا حالت اختصاصی هر شبكه حفظ شود و انتظار مردم هم از هر شبكه نسبت به ماموریتی كه دارد در همان سطح باشد.1398/11/18
15:04:17
5.0 / 5
4280
تگهای مطلب: اینترنت , تخصص , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری