گفت وگو با میكائیل شهرستانی

نقش رادیو در نجات مردم

نقش رادیو در نجات مردم به گزارش كاراموند میكائیل شهرستانی درباره پوشش اخبار زلزله از جانب رادیو اظهار داشت: رادیو در حوادثی غیرمترقبه (چون سیل، زلزله و... ) با ارتباط سلامت و صحیح با كسانی كه مستقیما در معرض صدمه قرار گرفته اند، گزارش و ثبت حال و روز آن ها و آگاهی دادن به مسئولان بی مصلحت اندیشی می تواند نقش جدی در كاهش قربانیان و صدمه دیدگان بازی كند.


این بازیگر در گفت وگو با ایسنا با بیان خاطره ای درباره رادیو در دوران جنگ بیان كرد: سال های جنگ را به خاطر می آورم كه نوجوان بودم، وقتی آژیر قرمز را از رادیو می شنیدم، تن رعشه می گرفتم و آژیر سفید با صدای ممتدش چه آرامم می كرد. نخستین خاطره ای كه از هشدارهای این رسانه جمعی به یاد می آورم همین است. سال های جنگ و اشغال سرزمین مادری به دست دشمن قسم خورده كه گاه و بیگاه یورش می آورد ولی دست آخر هربار سر جایش نشانده می شد.
این بازیگر به نقش رادیو در جامعه اشاره كرد و اظهار داشت: رادیو نقش بسیار مهمی در عصر «رسانه و اینترنت» در زندگی مردم می تواند بازی كند. با صدمه شناسی دقیق متوجه می شویم كه رسانه از هر نوعش می تواند هم سازندگی كند هم ویرانگری. امروزه نقش رسانه ها بیش از گذشته است.
او ادامه داد: رسانه ها می توانند آموزش دهند، هوشیار كنند و خبر برسانند؛ اخباری گاه زشت، نابهنجار و تكان دهنده، گاه مسرت بخش و نوید دهنده. همینطور می توانند جامعه را به ابتذال در اندازند و یا باعث ارتقای فرهنگی جامعه شوند. بستگی دارد كه سیستم جاری و ساری داعیه ی "چه" را داشته باشد، به "چه" عمل كند و در این راستا بخواهد "چه" را اشاعه دهد؛ «دروغ» یا «درستكاری».
این كارگردان با اشاره به همه گیر بودن رسانه رادیو اظهار نمود: رادیو در این میان به عنوان رسانه ای همه گیر كه در هر شرایطی در دسترس مخاطب می تواند باشد، طبیعتا بیش از رسانه های دیداری، نوشتاری، شنیداری دیگر كارایی دارد. در روزگارانی كه وسایل ارتباط جمعی به این صورت گستردگی نداشت، چهار دهه قبل را می گویم، رادیو تنها همدم جدی مردم محسوب می شد.

او درباره وظیفه رادیو در جامعه اظهار داشت: رادیو هم اكنون می تواند با اشاعه ی اخبار درست به رسالت و وظیفه اش عمل كند، مخاطبان از دست رفته اش را بازیابد و در حوادثی غیر مترقبه (چون سیل، زلزله و... ) این رسانه با ارتباط سلامت و صحیح با كسانی كه مستقیما در معرض صدمه قرار گرفته اند، گزارش و ثبت حال و روز آن ها و آگاهی دادن به مسئولان بی مصلحت اندیشی می تواند نقش جدی در كاهش قربانیان و صدمه دیدگان بازی كند.
شهرستانی افزود: رادیو می تواند با خبر رسانی به موقع و تهییج افكار عمومی در نتیجه ی كمك رسانی به موقع، جان تعداد بیشتری كه در معرض صدمه قرار دارند را نجات دهد. اینگونه است كه اعتماد میان مخاطبان رسانه و رسانه، افزایش می یابد و اخبار و برنامه سازی های آن (اعم از تولیدات فرهنگی، اجتماعی، هنری، سیاسی و... ) می تواند چون گذشته هایی نه چندان دور مورد توجه قرار گیرد.
این بازیگر با اشاره به مرگ رسانه در جامعه اظهار نمود: «مرگ» رسانه زمانی رخ می دهد كه «كذب» را پرورش دهد؛ ازاین رو این رشته ارتباطی به سهولت و یك طرفه می تواند بریده شود و تا این ارتباط مجددا برقرار شود گاهی سال ها طول می كشد.
او ادامه داد: رادیو به عنوان رسانه ای صمیمی و صادق با طرح سوژه های امیدبخش می تواند مخاطبانش را به فردایی كه در راه است نوید دهد و امیدوار كند. تولید این باور مهم، بیشتر از هر رسانه ای با رادیو امكان پذیر است.
میكائیل شهرستانی در انتها با اظهار تاسف از حادثه دردناك زلزله كرمانشاه، اظهار داشت: مراتب تألم و همدردی ام را اعلام می كنم و برای بازماندگان این واقعه ی اسفبار، صبوری، تحمل و استقامت آرزو می كنم و از هم وطنان دیگرم توقع یاری رساندن و فراموش نكردن این وقایع را دارم.


 

1396/09/02
13:57:48
5.0 / 5
4624
تگهای مطلب: بازیگر , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری