تگرگ هم چشمه علی را پر آب نكرد!

تگرگ هم چشمه علی را پر آب نكرد! كاراموند: هنوز ۱۰ روز هم از بالا آمدن سطح آب چشمه علی در شهر ری نمی گذرد، زمانی كه اعلام شد، آب چشمه علی به میزان ۷۰ لیتر در ثانیه رسیده یعنی نزدیك به میزان آبی كه قبل از آغاز كار مترو در نزدیكی این محوطه ی تاریخی در جریان بود اما بار دیگر این میزان از دِبی حدود ۱۰ میلی متر پایین آمده است.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، داستان خشك شدن آب «چشمه علی» شهرری این روزها نمونه ی مثال زدنیِ خوبی در كنار تخریبِ آثار تاریخی دیگری است كه در استان های مختلف هر روز مطرح میگردد و هر كدام از دستگاه های متولی و اداری با قول و قرارهایشان میراث فرهنگی را كه خودرا موظف كرده تا فقط از ابزار قانونی اش برای حفاظت از آثار تاریخی استفاده نماید، در منگنه بگذارند.

بیش از یك سال است كه «چشمه علی» شهرری هم درگیرودار كم آبی، خشك شدن آب چشمه یا گاهی اوقات بازگشت آب به این محوطه تاریخی طبیعی است؛ اتفاقی كه بافعال شدن كارگاه خط ۶ مترو در این محدوده شروع شد و پس از آن، دیگر دست از سر این محوطه ی تاریخی چند هزار ساله برنداشت.

در یك سالِ گذشته اعلام گردید كه مقرر است مترو از محدوده تاریخی شهرری عبور كند، پس از رایزنی های مختلف بالاخره میراث فرهنگی موفق شد در یك قدم تاریخی این دفعه مسئولان مترو را متقاعد كند، مسیر این خط را تغییر دهند و قرار شد آن "برج طغرل"، قبرستان "ابن بابویه"، "دژ رشكان" و "محوطه چشمه علی" را دور بزند تا از بروز هر گونه آسیبی به این محوطه های تاریخی جلوگیری شود اما پس از مدتی خبر رسید، دِبی آب در چشمه علی شهرری پایین تر می رود و حتی یكی دو بار هم آب چشمه خشك شده است.

و سرانجام در ۲۹ اردیبهشت، مسئولان میراث فرهنگی تهران به این نكته تاكید نمودند كه قاعدتا تا فعال بودن كارگاه مترو در محدوده ی چشمه علی، قطعی آب طبیعی است و تا زمان حضور كارگاه مترو در محدوده ی چشمه علی آب را به منطقه برنمی گرداند.

از دستورهای گاه و بیگاه و نامه هایی كه درخواست توقف كار مترو در حریم این محوطه ی تاریخی، برج و باروی آن و حتی تپه تاریخی چشمه علی را داشتند، اما موفق نبودند كه بگذریم، با اختتام كار كارگاه ۶ مترو در شهرری، بالاخره كار كارگاه مترو در این محدوده در اوایل مرداد ماه امسال به اختتام رسید اما آب به چشمه باز نگشت بدین سبب ۲۴مرداد ماه محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت وگو با ایسنا، از پیگیری های میراث فرهنگی برای شكایت حقوقی از مترو آگاهی داد.

او در ان زمان اقدامات انجام شده توسط كارگاه مترو را یك اشتباه در مورد چشمه علی شهرری دانست و اظهار نمود: «این دعوای حقوقی ماست و آنرا ادامه می دهیم تا زمانی كه آب به چشمه برگردد و از نظر فنی مشكل چشمه را پیدا كنند. مگر این كه از نظر دِبی آب، میزانِ آب در سطح آن منطقه پایین آمده باشد، باید این موارد را بررسی نماییم تا به نتیجه درست برسیم.»البته امیدواری میراث فرهنگی و احیانا مسئول خط ۶ مترو كه موظف است هر چند روز یك دفعه میزان دبی آب چشمه را به اداره میراث فرهنگی شهرستان ری گزارش دهد در ۱۶ دی ماه؛ بیشتر شده بود.

براساس اعلام رسمی این مسئول، در ساعت هفت و سی دقیقه بامداد ۱۶ دی ماه، میزان دبی آب چشمه علی «۷۰.۲» بوده است. میزان دبی آبی كه از روی معیارسنج نصب شده در میانه ی چشمه علی، درجه آب را بالای ۳۵ میلی متر نشان می داد، اما بامداد امروز همان دستگاه سنجش میزان آب، این درجه را كمتر از ۳۰ نشان می دهد! و حتی مامور شهرداری مشغول تمیز كردن چشمه است.

بنابراین باز هم سوالِ جدیدی كه به صورت مداوم برای این چشمه ی تاریخی طبیعی به ذهن می آید، مطرح می شود، «شكایت میراث فرهنگی از مترو»، در شرایطی كه میراث فرهنگی به شركت مترو اعلام نموده بود، اگر فصل بارش تمام شود و چشمه علی به حالت اولیه برنگردد، شكایت مان را از سر می گرفتیم، در آن زمان بارش كم بود، اما حالا باران داریم و سفره زیرزمینی حدودا به همان حالت اولیه برگشته است و مشكلی نیست.

با توجه به این صحبت، به نظر می آید مقرر است چشمِ چشمه علی شهرری به آسمان و فصل های سال باشد، - البته به نظر می آید باید تگرگ شدید پنج شنبه 27 دی را از فهرست روزهای بارانی كه می تواند چشمه علی را از آب پر كند، حذف نماییم - یعنی فقط یك فصل سال از بیشترین میزان دبی آب برخوردار شود و در دیگر فصل ها خشك ترین نقطه ی تهران، چون برف و باران و آبی در كار نیست!
1397/10/29
15:25:58
5.0 / 5
4727
تگهای مطلب: برند , دستگاه , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری