تا اطلاع ثانوی؛

تعطیلی كاخ سبز لاكچری تهران

تعطیلی كاخ سبز لاكچری تهران به گزارش كاراموند، به نقل از ایسنا مسئول كاخ سبز در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد اعلام نمود، كاخ موزه سبز در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد از روز یكشنبه (اول مرداد) تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد تا پروژه مرمت آن آغاز گردد.


«لیلی رئوف» درباره ی روند مرمت این كاخ اظهار كرد: این پروژه شامل مرمت پاركت ها، پلكان، درها و پنجره های كاخ است كه توسط استادكاران و با نظارت واحد حفاظت و مرمت و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد در دست اقدام است.
به گفته رئوف؛ در حال حاضر كار تخلیه كاخ رو به پایان است و پس از آن به سرعت پروژه مرمت این بنای تاریخی آغاز می شود.
پروژه حفاظت و مرمت ارسی، درب ها و پنجره های چوبی كاخ سبز آغاز شد
فاطمه محسنی، مسئول واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد نیز در این زمینه گفت: این پروژه بر اساس اولویت های بدست آمده از آسیب شناسی های انجام شده و بر اساس شرح خدمات علمی ارائه شده در واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماریِ مجموعه تعریف و توسط اساتید مجرب كارهای هنری چوبی با نظارت حفاظتی و ارائه شرح خدمات تخصصی واحد حفاظت و مرمت در كاخ سبز آغاز شد.
او افزود: در این پروژه، كلیه پنجره ها نمای بیرونی ساختمان، ارسی و چند در با آسیب های مختلف مانند آلودگی حاصل از آلاینده ها، آلودگی های بیولوژیكی، تخریب های رطوبتی، سستی، آسیب لایه رنگ، ترك و شكاف در بخش اتصال قطعات آغاز شدو
او تاكید كرد: پروژه حفاظت و مرمت تعریف شده برای این كاخ تاریخی نیز شامل پاكسازی، رنگ بری لایه رنگ آسیب دیده و بعضاً مرمتی سطح، استحكام بخشی، ساخت بخش های دارای تخریب غیر قابل احیاء و مرمت و اجرای طرح حفاظت پیشگیرانه است.
براساس این گزارش، كاخ شهوند كه امروز «كاخ موزه سبز» نامیده می شود محل اقامت تابستانی پهلوی اول بود. علت سبز نامیدن این كاخ استفاده از سنگ های سبز منحصر به فرد معادن خمسه زنجان در نمای خارجی آن است.
زیربنای كاخ ۱۲۰۳ مترمربع است كه از دو بخش تشكیل شده، بخش اول شامل : پله ورودی، اتاق انتظار، اتاق كار، تالار آیینه، اتاق غذاخوری خصوصی و اتاق خواب است و بخش دوم، زیرزمین كه در سالهای ۱۳۵۲-۱۳۵۰ به دستور محمدرضا پهلوی برای پذیرایی از مهمانان خارجی به بخش اول افزوده شد شامل اتاق پذیرایی، دو اتاق خواب و اتاق غذاخوری است.
در این كاخ انواع هنرهای ایرانی شامل آیینه كاری، گچبری، حجاری، تذهیب و خاتم كاری بكار رفته است.

 

1396/05/01
18:39:44
5.0 / 5
5984
تگهای مطلب: لاكچری , كاخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری