پنجشنبه های مستند در مهر ؛

پدر دهه شصتی چشم به راه چهاردهمین فرزند

پدر دهه شصتی چشم به راه چهاردهمین فرزند کاراموند: عباس صالح مدرسه ای کارگردان مستند 12 نفر که به روایت زندگی طلبه ای با 14 فرزند می پردازد، توضیحاتی را درباره ی مشاهدات خود از سبک زندگی خانواده این طلبه ارائه نمود.عباس صالح مدرسه ای کارگردان مستند بلند «۱۲ نفر» همزمان با عرضه این مستند در سایت عماریار، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ی این مستند و سوژه خاص آن توضیح داد: حجت الاسلام محمد مسلم وافی یزدی حدود ۱۰ سال پیش که من با او آشنا شدم، یکی از جوان ترین پدران ایرانی بود که ۱۰ فرزند داشت. پدر او البته ۲۲ فرزند داشتند و پدربزرگ شان هم ۱۴ فرزند. بصورت خانوادگی در این فضای فکری بودند که خانواده باید پرفرزند باشد.
وی افزود: در یک بررسی اولیه متوجه شدیم که طی یک قرن گذشته این رسم در خانواده وافی برقرار بوده و همه خانواده ها پرجمعیت بوده اند. حتی در سالهای دورتر که بطور معمول خانواده ها ۸ تا ۱۰ فرزند داشتند، این خانواده بالای ۱۴ فرزند داشتند. خود آقای وافی که سوژه اصلی مستند ما بودند و در زمان ساخت مستند ۱۰ فرزند داشتند، امروز تعداد فرزندان شان به عدد ۱۴ رسیده و آخرین فرزندشان همین روزها پا به جهان می گذارد. این طلبه دهه شصتی امروز از ازدواج دو دخترش، ۵ نوه هم دارد. خودش هم در ۱۶ سالگی ازدواج کرده است. هم اکنون از تک همسرش ۱۴ فرزند دارد و اتفاقاً همسرشان هم در سلامت کامل هستند.
این مستندساز اضافه کرد: ساخت این مستند دو سال طول کشید و در خلال ساخت همین مستند بود که تعداد فرزندان این خانواده از عدد ۸ به ۱۰ رسید. همه این ها این موضوع را برای ما تبدیل به یک فرد خاص کرده بود. بدین سبب که سال ها در این کشور تبلیغات بسیاری را برای جا انداختن فرهنگ، فرزند کمتر و زندگی بهتر داشتند و وزارت بهداشت هم بصورت مستقیم روی این مساله تاکید داشت. در مقطعی حتی این شعار روی برخی محصولات غذایی و بهداشتی در کنار قیمت آن محصول درج می شد! کار به مرحله ای رسیده بود که حتی تاکید بر روی دو فرزند هم باب شده بود. در سالهای اخیر هرچند این فشار تبلیغاتی کمتر شده بود اما همین آقای وافی برای بیمه فرزندان شان با محدودیت هایی مواجه بودند و از برخی خدمات اجتماعی متعارف محروم شدند که این موارد مربوط به همین سالهای ابتدایی دهه ۹۰ است. عباس صالح مدرسه ای
صالح مدرسه ای درباره ی مذاکره با این روحانی برای ساخت مستند هم توضیح داد: از آن جایی که آقای وافی خودش یک فرد رسانه ای است، بمحض طرح سوژه از آن استقبال کرد. البته نه برای تبلیغ خودش بلکه با هدف ترویج فرهنگ فرزندآوری و این نوع از سبک زندگی. هم خودش و هم همسرش اعتماد بسیار زیادی به تیم ما کردند و اجازه دادند در همه ساعات و بدون هیچ محدودیتی در منزل آنها و در سفرها با دوربین همراهی شان نماییم.
در سبک زندگی امثال آقای وافی، دختر و پسری که باهم ازدواج می کنند، به صورتی دارند در کنار یکدیگر بزرگ می شوند و بنا بر این در بزرگسالی اختلافات میان آنها بسیاربسیار ناچیز است. من به شخصه روی این مساله پژوهش کرده ام و اینطور نبوده که به عنوان یک مستندساز، دوربینم رو روشن کنم و سراغ این موضوع بروم
وی در ادامه درباره ی سنت ازدواج در سنین پایین در خانواده وافی اظهار داشت: دختر این خانواده در سن ۱۴ سالگی ازدواج کرده است اما با اینحال باید بگویم من علاوه بر مستندسازی، در داستان نویسی هم مشتاق سوژه های اجتماعی هستم اما فراموش نکنیم که آقای وافی یک فرد یزدی است و فارغ از رسوم این خانواده، ازدواج در سنین پایین در یزد هم مرسوم می باشد. این خانواده هم تلاش نموده اند به سنت های خانوادگی خود پایبند بمانند. واقعیت هم این است که در جامعه امروز وقتی دختر و پسری به سن بلوغ می رسند باید پاسخ جسمی و روحی درخوری دریافت نمایند و نمی توان نیازهای آنها را نادیده گرفت.
صالح مدرسه ای اضافه کرد: در سبک زندگی امثال آقای وافی، دختر و پسری که باهم ازدواج می کنند، به صورتی دارند در کنار یکدیگر بزرگ می شوند و بنا بر این در بزرگسالی اختلافات میان آنها بسیاربسیار ناچیز است. من به شخصه روی این مساله پژوهش کرده ام و اینطور نبوده که به عنوان یک مستندساز، دوربینم را روشن کنم و سراغ این موضوع بروم. روی همه اعضای این خانواده تحقیق کردیم و متوجه شدیم آنها کمترین و جزئی ترین اختلافات را با همسران خود دارند. برای افراد مختلفی که در گروه فیلمبرداری خود ما حضور داشتند، این شرایط جالب بود و کنجکاو بودند بدانند اعضای این خانواده چگونه زندگی می کنند.
این مستندساز درباره ی شرایط اقتصادی این خانواده با ۱۴ فرزند و کیفیت مدیریت مالی این شرایط هم توضیح داد: واقعیت این است که تعاریف ما از فقر و شرایط تنگ اقتصادی می تواند متفاوت باشد. شرایط یک زندگی شاید برای فردی معنای فقر را داشته باشد و برای فردی دیگر یک زندگی کاملاً معمولی محسوب شود. آقای وافی در خانه های مختلفی مستأجر بوده اند و ما در همین مستند حضور آنها در یک خانه را ثبت کردیم. در زندگی این فرد وسایلی مانند تلویزیون ال ای دی و مبل نمی بینید و این شاخصه این سبک زندگی است. ما وقتی به منزل پدر آقای وافی هم رفتیم شاهد همین شرایط بودیم.

وی تاکید کرد: خیلی از ما بسیاری از این وسایل را داریم اما به اندازه خانواده وافی از داشته هایمان لذت نمی بریم. با اهمیت ترین خاصیت این خانواده این است که به مفهوم واقعی از داشته های شان لذت می برند و این نکته بسیار مهمی است. بسیاری از همکاران ما در ساخت همین مستند از مواجهه با میزان رضایتمندی اعضای این خانواده متعجب می شدند.
صالح مدرسه ای اضافه کرد: آقای وافی به عنوان یک طلبه این باور را دارد که روزی فرزندانش را خدا می رساند و هیچگاه بابت تامین روزی آنها محتاج نخواهد ماند. این باور هم باور درستی است. به ویژه که شخص آقای وافی هم یک انسان بسیار ساعی و دونده است و تلاش بسیاری برای تامین زندگی می کند.
این مستندساز در آخر با اشاره به کارهای تبلیغی حجت الاسلام وافی و همسرش برای ترویج فرزندآوری هم اظهار داشت: ما همین امروز افراد بسیاری را حتی در بین خانواده های مذهبی داریم که با این سبک زندگی مخالف هستند. این خانواده اما مستند به تجربه خود دارند این سبک زندگی را ترویج و تبلیغ می کنند. من طی ۲ سال فیلم برداری ساعت ها تصویر از زندگی این زوج دارم و می توانستم حتی آنرا تبدیل به یک سریال مستند کنم اما ماحصل آنرا در نسخه ۸۵ دقیقه ای آماده کردم که همین نسخه ۶۷ دقیقه ای آن از تلویزیون پخش گردید.

1402/02/28
12:26:18
5.0 / 5
361
تگهای مطلب: اهدا , ایران , برند , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری