سالاری در جمع خبرنگاران مطرح كرد؛

آغوش مان برای انواع نگاه ها در هنر باز است

آغوش مان برای انواع نگاه ها در هنر باز است کاراموند: محمود سالاری بیان کرد در شرایطی که بدخواهان تلاش می کردند کشور را سرافکنده کنند، مدیرکل تجسمی و دبیرکل جشنواره فجر ققنوس وار سربرآوردند و کاری مهم را رقم زدند که مایه سرافکندگی بدخواهان شد.به گزارش کاراموند به نقل از مهر، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه افتتاحیه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در جمع خبرنگاران درباره ی با اهمیت ترین انتظارش از جشنواره تجسمی فجر به خبرنگاران اظهار داشت: اگر بگویم فراتر از انتظارم و به عنوان یک دانش آموز هنر این مجموعه آثار را دیدم، شاید بگویید مبالغه می کنم اما حقیقتاً در همراهی اساتیدی که آثار را دیدیم، همگی اذعان داشتند که تعداد و کیفیت آثار بیش از انتظار ما بوده است. حتی اساتید داوری نیز می گفتند که در داوری گرفتار مشکل و چالش انتخاب شده اند.
وی درباره ی بازبینی در ارتباط بین جشنواره و دانشگاه نیز بیان کرد: امسال شخصاً با چند دانشگاه وارد مذاکره شدم و ارتباط خوبی برگزار کردیم. از طرفی شورای عالی هنر نیز که مدتی است با حضور اساتید برجسته دانشگاه های هنری تشکیل شده است و من مطمئنم حضور دانشگاهیان را در جشنواره تجسمی فجر آینده بیش از امسال خواهد بود اما همین امسال نیز مدیرکل تجسمی و دبیر پانزدهمین جشنواره تجسمی فجر با دانشگاه های مهم هنری ارتباط گرفتیم و از حضور آنها بهره بردیم.
سالاری در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره ی رویکرد معاونت هنری نسبت به تحریم کنندگان جشنواره های موسیقی و تجسمی فجر اظهار داشت: الحمدلله آنقدر فضای کشور ما فضای باز و مورد توجهی است که اگر کسی دوست داشت در جشنواره شرکت می کند و اگر دوست نداشت شرکت نمی کند اما مشکل آنجاست که عده ای به بقیه هنرمندان می گویند شرکت نکنند یا این که چرا شرکت می کنید! و همین ها هستند که ادعای آزادی دارند. این مزاحمت برای دیگران ایجاد کردن و شعار آزادی دادن، کاملاً با هم در منافات است. خداراشکر آغوش مان برای انواع و اقسام نگاه ها در هنر باز است اما هنر از دیدگاه متعالی و نه هنر منحرف فقط تکنیکال و تکنیک زده.
وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر درباره ی اجرائی شدن سیاست های جشنواره تجسمی فجر بیان کرد: من واقعاً از همه همکارانم در مرکز هنرهای تجسمی خصوصاً آقای سهرابی مدیرکل تجسمی و آقای میرهاشمی دبیرکل جشنواره تشکر می کنم، چونکه در شرایطی که بدخواهان تلاش می کردند کشور را سرافکنده کنند، اینها ققنوس وار سربرآوردند و کاری مهم را رقم زدند که هم مایه سرافرازی مملکت و هم مایه سرافکندگی بدخواهان است.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همین طور درباره ی پیش بینی اش برای جشنواره موسیقی فجر نیز به مهر اظهار داشت: همین امیدی که در جشنواره تجسمی فجر و تئاتر فجر دارم، مطمئنم در موسیقی فجر نیز چنین روی خواهد داد و هنرمندان ما سبب سربلندی ما و سرافکندگی دشمنان خواهند شد.
سالاری در آخر درباره ی پشتیبانی از هنرمندان حاضر در جشنواره تجسمی و خرید آثار هنری از آنها نیز بیان کرد: هر سال چنین برنامه هایی گذاشته می شود و برخی از آثار را خریداری و هنرمندان را مورد حمایت قرار می دهیم اما قبول کنید بودجه و بضاعت ما اینقدر نیست که بتوانیم همه اینها را خریداری نماییم. دراین زمینه باید شهرداری و دیگر ارگان ها نیز ورود کنند و حمایت کنند، برای مثال برخی آثار حجم ارائه شده در جشنواره تجسمی فجر واقعاً ظرفیت نمایش شهری دارند و شهرداری می تواند این آثار را در ابعاد بزرگتر سفارش دهند تا به عنوان نمادهای شهری استفاده شوند. همین طور وزارتخانه ها و سفارتخانه های ما می توانند آثار خوشنویسی، نگارگری و نقاشی را خریداری کنند و به عنوان میراث هنری ایران در اختیار داشته باشند و به معرض دید جهانی بگذارند اما متاسفانه این نگاه وجود ندارد.


منبع:

1401/11/08
11:41:04
5.0 / 5
372
تگهای مطلب: ایران , جشن , جشنواره , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری