پنجشنبه های مستند در مهر ؛

بازیکنی که با دیالیز کلیه به زمین آمد

بازیکنی که با دیالیز کلیه به زمین آمد به گزارش کاراموند، مهدی صادقی کارگردان مستند بازگشت های بزرگ ضمن اشاره به روایت پیروزی هیجان انگیز تیم ملی ایران در مقابل آمریکا در سال ۹۸، از حسرت تکرار نشدن این اتفاق در جام جهانی سال جاری گفت.مهدی صادقی کارگردان مستند «بازگشت های بزرگ» همزمان با عرضه اینترنتی این مستند در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با آن توضیح داد: استارت ساخت این مستند حوالی سال ۹۶ زده شد و در یک فرایند یک ساله به سرانجام رسید. سوژه محوری آن هم کام بک ها و بازگشت های تاریخی شکست خورده ها در دنیای فوتبال بود. تیم های بزرگی وجود داشتند که طبق بررسی ما از سال ۱۹۵۰ به بعد، در بازی های باخته امید خویش را از دست ندادند و حتی در دقایق پایانی موفق به برد شده بودند.
وی افزود: یک پژوهشگر روی این مورد کار و ابعاد آنرا بررسی نموده بود. پس از آن داده ها را در اختیار یک نویسنده قرار دادیم تا متن کار آماده شود. کار از همان ابتدا متعلق به خانه مستند بود و زمانی که بحث متن کار نهایی شد، من به تیم تولید پروژه اضافه شدم و زیر نظر آقای پناهی که تهیه کننده اثر بود، کار را پیش بردیم. زمانی که کار نهایی شد، هنوز زمان قطعی برای پخش آن در نظر نگرفته بودیم که همان زمان در قرعه کشی جام جهانی، تیم ملی ما با پرتغال و اسپانیا هم گروه شد و جو غالب جامعه به این سمت رفت که ایران هیچ شانسی برای صعود ندارد. همان زمان بود که خبر پخش این مستند از شبکه مستند، برای نخستین بار منتشر گردید.
صادقی اضافه کرد: در همان سال این مستند در روزهای برگزاری جام جهانی از شبکه های مختلفی پخش گردید و حتی در بعضی شبکه های استانی شاهد بازپخش آن بودیم. خداراشکر متناسب با فضایی که آن روزها در جامعه وجود داشت، توانستیم بازخورد خوبی از مخاطبان خود بگیریم.
شکست هایی که به پیروزی ختم شد
کارگردان مستند «بازگشت های بزرگ» در رابطه با مصادیقی که در روایت این مستند هست هم اظهار داشت: تا جایی که در خاطرم هست همان زمان که مستند را می ساختیم، تیم بارسلونا در یک بازی خیلی معروف بازی باخته را با تعداد گل های خیلی زیاد، به نفع خود بازگرداند. بازی اروگوئه و برزیل هم از دیگر بازی هایی بود که در دقایق پایانی نتیجه اش به نفع اروگوئه برگشت و به آن هم پرداخته ایم. بازی های دیگری هم بود که همین شرایط را داشت. یکی از آن بازی ها هم بازی ایران و آمریکا بود که توانستیم دو بر یک به نفع خودمان آنرا تغییر دهیم و برای همه ما هم خاطره انگیز شد. ما در این مستند بیشتر روی بازی تیم های خارجی و غالباً تیم های ملی تمرکز کردیم و به بعضی از بازی های باشگاهی خارجی هم پرداخته ایم. از تیم های ایرانی اما تنها سراغ تیم ملی رفتیم.
حادثه ای که برای پیتر چک در زمین اتفاق افتاد، سبب شکسته شدن بخش فوقانی جمجمه او شده بود و بازخورد بسیار زیادی هم در دنیا داشت اما خاطرم هست که در ایران زیاد به آن پرداخته بودند. پیتر چک امید خویش را از دست نداد و بعدها با همان کلاه مخصوصی که همه به یاد داریم به زمین بازی بازگشت و تبدیل به یکی از بهترین دروازه بان های دنیا شد
وی اضافه کرد: شاکله اصلی روایت مستند ما بر این محور بود که ما هیچ وقت نباید امید خویش را از دست بدهیم، بخصوص در شرایط سخت. تلاشم این بود که از دریچه فوتبال به این مساله نگاه نماییم که حتی اگر همه دنیا بگویند شما هیچ شانسی برای پیروزی ندارید، اگر خودتان تصمیم بگیرید و امیدتان را از دست ندهید، می توانید به پیروزی برسید. عمده این روایت را هم با محوریت فوتبال و برخی ارجاعات تاریخی عرضه کرده ایم.
صادقی در رابطه با مشاهدات جالبی که در راه تحقیق این مستند با آن روبرو شده است، توضیح داد: یکی از موارد این بود که شخصاً خیلی کنجکاو بودم که پیتر چک دروازه بان شناخته شده فوتبال چگونه مصدوم شده است. وقتی بررسی کردیم، برپایه آرشیوهایی که به دست آوردیم، به این حقیقت پی بردیم که حادثه ای بشدت وحشتناک عامل این مصدومیت بوده است. تصور کنید شدت اتفاقی که در همین جام جهانی برای علیرضا بیرانوند صورت گرفت ده برابر شود! حادثه ای که برای پیتر چک در زمین اتفاق افتاد، سبب شکسته شدن بخش فوقانی جمجمه او شده بود و بازخورد بسیار زیادی هم در دنیا داشت اما خاطرم هست که در ایران زیاد به آن پرداخته بودند. این از موارد جالبی بود که در این مستند هم به آن پرداخته ایم. بخصوص که پیتر چک امید خویش را از دست نداد و بعدها با همان کلاه مخصوصی که همه به یاد داریم به زمین بازی بازگشت و تبدیل به یکی از بهترین دروازه بان های دنیا شد.
این مستندساز در رابطه با دیگر حوادثی که برای فوتبالیست ها رقم خورده و در این مستند به آنها اشاره شده است هم اظهار داشت: موردی را داشتیم از فوتبالیستی که آنقدر بیماری اش سنگین شده که کلیه هایش را از دست داده و مجبور به دیالیز مدام شده است. او اما با همین شرایط سخت همچنان فوتبال خویش را ادامه داده و تماشاگران به احترام بازی کردن وی در این شرایط سخت، بسیار او را مورد تشویق قرار دادند. این حس های انگیزشی گاهی از جانب تماشاگران به بازیکنان منتقل می شود که در مستند به این موارد هم اشاره داشتیم.
دو پلان از تلاش پرامید فوتبالیست های ایرانی در جام جهانی قطر
کارگردان «بازگشت های بزرگ» ضمن اشاره به بازی های این دوره جام جهانی هم اظهار داشت: در همین بازی های اخیر هم شاهد بازیکنانی هستیم که به رغم مصدومیت های شدید و با استفاده از گاردهای محافظ به بازی خود ادامه دادند. ما دو پلان معروف در همین بازی ها از بازیکنان خود داشتیم که یکی تلاش بیرانوند پس از مصدومیت برای ادامه بازی بود که در آخر هم با درخواست کادر فنی زمین را ترک کرد. یا صحنه در ارتباط با مصدومیت سردار آزمون که به رغم صدمه ای که دید، اما تلاش بسیاری برای ادامه حضور در بازی از خود نشان داد تا باقی هم تیمی ها از او روحیه بگیرند. این دو مورد در همین بازی ها جذاب و دیدنی بود.
وی تاکید کرد: در رابطه با این جنس بازگشت بازیکنان صدمه دیده به میدان، ما در ظاهر می بینیم که احوال آنها رو به راه است اما در باطن آنها صدمه دیده اند. در همین بازی ایران و ولز اگر دقت می کردید، سردار آزمون در اغلب صحنه مشغول راه رفتن در زمین است و مثل همیشه نمی توانست دوندگی داشته باشد. این تنها برای مدیریت شرایط جسمی خود بود تا بتواند حداکثر زمانی که می تواند در زمین حضور داشته باشد را استفاده نماید. بازیکنان در این موارد شرایط بسیار سختی را پشت سر می گذارند.
این مستندساز در انتها ضمن اشاره به بازی ایران و آمریکا در جام جهانی سال جاری و بازگشتی که برای ایران رقم نخورد اظهار داشت: واقعاً این نتیجه برای همه ما ناراحت کننده بود. بخصوص که در وضعیتی هستیم که وضعیت جامعه بشدت دوقطبی شده است و این برد می توانست تا حدود زیادی این حس و حال را تغییر دهد. اگر تیم ملی در این بازی می برد، کشور می توانست بار دیگر به یک وحدت برسد اما حیف که این اتفاق رخ نداد.


منبع:

1401/09/10
13:16:56
5.0 / 5
258
تگهای مطلب: اهدا , ایران , اینترنت , تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری