موسیقی نواحی پانزدهم در آینه مهر؛

روایت داستان موسیقی ترکیه و تاجیکستان در گرگان

روایت داستان موسیقی ترکیه و تاجیکستان در گرگان کاراموند: دو هنرمند پیشکسوت موسیقی از ترکیه و تاجیکستان در آخرین روز از برگزاری نشست های پژوهشی جشنواره موسیقی نواحی به معرفی موسیقی اقوام کشورهای خود پرداختند.به گزارش کاراموند به نقل از مهر، جمعه بیست و هفتم آبان ماه و در آخرین روز از برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران احمدجمال کایهان نوازنده و پژوهشگر از کشور ترکیه با کارگاه باغلاما و دولت نظریف با نشست «موسیقی تاجیکی» به نشست های پژوهشی این رویداد موسیقایی در گرگان پایان دادند.
دولت نظری اف پژوهشگر موسیقی نواحی تاجیکستان در ابتدای این جلسه پژوهشی با ارائه جزییاتی از گونه های مختلف موسیقایی کشور تاجیکستان و تفاوت ها و شباهت هایی که با گونه های موسیقایی مشابه در ایران و کشورهای دیگر وجود دارد، توضیح داد: اشکال مختلفی که در موسیقی تاجیکستان وجود دارد با خیلی از گونه های موسیقایی ایران و کشورهایی نظیر ترکیه شباهت های زیادی دارد. شاید بتوان گفت تعدادی از تفاوت های این موسیقی با کشورهای دیگر نشات گرفته از تلفظ واژه هایی باشد که می تواند وجه تمایز اینگونه های موسیقایی به نسبت سایر موسیقی ها به حساب آید.
وی با همراهی گروهی از نوازندگان تاجیکستانی ضمن اجرای نمونه های موسیقایی که در کشور تاجیکستان پیش روی مخاطبان قرار می گیرد، اظهار داشت: آنچه در سالهای اخیر توسط نوازندگان موسیقی تاجیکستان پیش روی شنوندگان قرار می گیرند دربرگیرنده بدعت هایی هم هست اما به طور قطع توجه به اصل و خاستگاه تولید این موسیقی ها مهم ترین نکته ای است که هنرمندان این عرصه تلاش می کنند به آن وفادار بمانند.
در این بخش از برنامه بود که دیگر نوازندگان تاجیکستانی شرکت کننده در این جلسه پژوهشی با اجرای نمونه هایی موسیقایی به معرفی سازهای خود پرداخته و به سئوالات حاضران در نشست پیرامون عملکرد سازی هرکدام این آلات موسیقی پاسخ دادند.

احمدجمال کایهان نوازنده و پژوهشگر از کشور ترکیه هم در بخش بعدی این جلسه ضمن ارائه توضیحاتی درباره ی کارهای موسیقایی خود در کشور ترکیه بیان کرد: در ترکیه دو سبک اصلی برای تولید ساز باغلاما وجود دارد که مشتمل بر ساز دسته بلند و ساز دسته کوتاه می شود. بنده در همان ابتدا با ساز دسته کوتاه آشنا شدم و موفق شدن در ۱۰ روز نت های آن ساز را اجرا کنم. البته در این جریان آموزشی بود که آموزه های خودرا بدون استاد انجام دادم. در این چارچوب بود که خودم آغاز به سرایش شعر کرده و آنرا به نوازندگی وارد کردم تا این سال ها که مشغول ساختن ساز و تربیت هنرجویان شدم و اکنون نیز به این کار ادامه می دهم.
وی در ادامه با معرفی هنرمندانی که از آنها به عنوان هنرمند مرجع موسیقی در کشور ترکیه یاد می شود، اظهار داشت: من به شخصه مدیون این هنرمندان هستم اما آن چیزی که اساس کار من بشمار می رود عشق و عرفان است و همین که امروز در کنار هم قرار گرفتیم و می توانیم صحبت نماییم نشات گرفته از همین عرفانی است که در موسیقی وجود دارد. دیدگاهی که بنده در ترکیه هم به آن اعتقاد دارم و اهتمام می کنم کارهای موسیقایی خودرا بر همین رویکرد ادامه دهم.
این نوازنده در بخش های دیگر این برنامه بود که ضمن اجرای بخش هایی از آموزه های خود به پرسش حاضران در نشست پاسخ داد.


منبع:

1401/08/28
10:41:26
5.0 / 5
247
تگهای مطلب: ایران , جشن , جشنواره , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری