راز سنگ هایی باستانی

راز سنگ هایی باستانی کاراموند: گروهی از باستان شناسان اعلام کردند، سنگ های کروی اسرارآمیزی که در نقاط مختلف کشف شده اند، ممکنست بخش هایی از نسخه اولیه بازی های روی تخته باشند.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، باستان شناسان دانشگاه بریستول اعلام کردند، سنگ های کروی اسرارآمیزی که در مناطق نزدیک به دریای اژه و مدیترانه کشف شده اند، ممکنست بخش هایی از بازی های تخته ای باستانی باشند.
تا حالا سنگ های کروی در مکان هایی همچون قبرس و سانتورینی، کرت و سایر جزایر یونان پیدا شده اند و متخصصان حدس می زنند که این کُره ها می توانند سنگ های طناب زنی، پرتاب توپ، قطعاتی از سیستم شمارش و نگهداری یا کُره های شمارنده باشند.
در مطالعه ای که توسط پژوهشگران دپارتمان مردم شناسی و دیرینه شناسی دانشگاه بریستول در مجله علوم دیرینه شناسی انتشار یافته است، این گروه از متخصصان خاصیت های مشترک ۷۰۰ کُره سنگی متعلق به فاصله بین ۴۵۰۰ تا ۳۶۰۰ سال پیش که در این شهر عصر برنزی «آکروتیری» در جزیره سانتورینی (یونان) کشف شده اند را مورد بررسی قرار دادند.


این کُره ها اغلب کوچکتر از یک توپ گلف امروزی بوده و از نظر رنگ و مواد مختلف متفاوت هستند. در محوطه های سراسر دریای اژه و آکروتیری، تخته های سنگی با نشانه های جامِ کم عمق وجود دارد که می شد کره ها را در آنجا قرار داد.
دکتر «فرنی» (Ferneé) محقق دپارتمان مردم شناسی و دیرینه شناسی دانشگاه بریستول بیان کرد: «مهم ترین نتیجه این تحقیق این است که این سنگ های کروی به دو دسته اصلی (دسته ای از سنگ های کوچکتر و دسته ای از سنگ های بزرگتر) تقسیم می شوند. این نکته به این فرضیه که گوی ها به عنوان شمارنده برای یک بازی تخته ای استفاده می شدند بیشتر دامن می زند؛ چونکه احیانا کُره ها برای قرار داده شدن در این دو دسته جمع آوری می شدند و جهت استفاده در سیستم شمارش باید دسته های بیشتری شکل می گرفت.»
اگر این گوی ها قسمتی از یک بازی تخته ای باشند، می توان از آنها به همراه نمونه های مشابهی که در شهر شام و مصر کشف شده اند به عنوان قدیمی ترین نمونه ها یاد کرد.
در مرحله بعدی این تحقیقات، پژوهشگران تلاش خواهند کرد تا از همین روش جهت بررسی اندازه جایگاه های به وجود آمده روی تخته سنگ های باستانی بهره گیرند تا از این طریق بتوانند ارتباط احتمالی بین گوی ها و تخته سنگ ها را کشف کنند. این گروه از پژوهشگران همین طور امیدوارند با کمک هوش مصنوعی بتوانند نحوه این نوع بازی را تشخیص دهند.
منبع:

1401/07/11
10:01:25
5.0 / 5
332
تگهای مطلب: تخصص , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری