خانه معظم الملک اثری ماندگار از دوره قاجار

خانه معظم الملک اثری ماندگار از دوره قاجار به گزارش کاراموند، اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چادگان اظهار داشت: خانه معظم الملک، خانه ای دیدنی از دوران قاجار با تالارها و اتاق های بزرگ است که توسط جعفرقلی خان معظم الملک، ساخته شده است.غلامعلی صفری در گفتگو با ایسنا درباره خانه تاریخی معظم الملک، اظهار نمود: از معروف ترین جاذبه های تاریخی و مکانهای دیدنی چادگان، خانه معظم الملک میرپنج است. خانه معظم الملک، خانه ای دیدنی از دوران قاجار با تالارها و اتاق های بزرگ است که توسط جعفرقلی خان معظم الملک، فرمانده فوج نظامی فریدن در دوره قاجار ساخته شده است.

وی اضافه کرد: این بنای تاریخی به واسطه آینه کاری، گچ بری، نقاشی، کاشی کاری و هنرهای چوبی از زیباترین آثار غرب استان اصفهان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چادگان اظهار داشت: انعکاس تصویر زیبای خانه با شیشه های رنگی، در حوض بزرگ جلوی عمارت دیدنی است. نقاشی ها و تزئینات داخل خانه الهام گرفته از خانه های اروپایی قرن گذشته است. تناسب معماری خانه با آب و هوای منطقه، در شیشه های الوان و قرینه پنجره ها که برای پیشگیری از سرما ساخته شده اند، قابل مشاهده می باشد.صفری با اشاره به اینکه این عمارت احتیاج به مرمت دارد، افزود: عمارت معظم الملک به خانه دکتر صالحی، خانه آنالوئی و عمارت سنگی هم معروف است و روزانه حدود ۲۰ نفر از آن بازدید می کنند.
وی ادامه داد: این خانه به تبعیت از معماری دوران قاجار ساخته شده است و تمام عناصر به کار رفته در خانه دیگر دوران قاجار را می توانید در این خانه ببینید. بعد از ورود از راه درب ورودی به هشتی خانه می رسید که به وسیله راهرویی شما را به حیاط خانه راهنمائی می کند. حیاط خانه به صورت مرکزی است و دور تا دور حیاط را اتاق ها فرا گرفته اند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چادگان اظهار داشت: سمت راست می توانید عمارت اصلی خانه را مشاهده کنید که در دو طبقه بوجود آمده و دارای معماری بی نظیری است. در ورودی به ساختمان در سمت چپ، بعد از عبور از پلکان قرار دارد. نمای بیرونی عمارت را پنجره های چوبی سر تا سری با حجاری و کنده کاری های زیبا تشکیل می دهد. زیر زمین خانه هم دارای پنجره های چوبی است که اطراف آنها با کاشی های سبز رنگ تزئین شده اند و از جذابیت خاصی برخوردار می باشند. بعد از ورود به حیاط در سمت چپ آشپزخانه و اتاق های دیگری قرار دارد. ایوانی کوچک با دو ستون در روبروی آن قرار دارد که دارای تزئینات خاصی نیست. در این قسمت در و پنجره های چوبی وجود دارد که تزئینات ویژه ای برای آنها به کار برده نشده است.


صفری خاطرنشان کرد: وسط حیاط می توانید حوضی دایره شکل را ببینید که خود سبب زیبائی دو چندان حیاط شده است و تصویر عمارت در آن منعکس می شود. آب این حوض از راه جوی آبی که در کنار ساختمان خانه قرار داشت تأمین می شد. در قسمت غربی باغ حمام اختصاصی برای خانواده معظم الملک قرار داشت که مساحت آن ۱۵۰ متر مربع بود. اغلب اتاق های خانه دارای شیشه های رنگین هستند که بر زیبایی خانه می افزاید. در قسمت بالایی ساختمان کنگره ای دیده می شود که توجه همگان را به خود جلب می کند و زیبایی آنرا دو چندان کرده است.
وی تصریح کرد: این خانه در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ۲۱۸۱۵ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
1401/07/06
13:00:08
5.0 / 5
181
تگهای مطلب: ایران , تاریخی , تالار , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری