در گزارش روح الله سهرابی مطرح شد؛

معرفی فیلم های بلاتکلیف ازسوی سازمان سینمایی

معرفی فیلم های بلاتکلیف ازسوی سازمان سینمایی کاراموند: روح الله سهرابی به ارائه گزارشی درباره ی اقدامات انجام شده در زمینه نظارت بر عرضه و نمایش فیلم پرداخت.به گزارش کاراموند به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، روح الله سهرابی با ارائه گزارشی درباره ی اقدامات انجام شده در زمینه نظارت بر عرضه و نمایش فیلم اظهار داشت: طی چهار ماه اخیر در اداره کل عرضه و نمایش سازمان سینمایی اقداماتی انجام گرفته که در پاسخ به تقاضاها و توقعات سینماگران بسیار قابل تامل است. دستاوردهای مدیریت جدید در شرایطی حاصل شده که سینما یکی از بحرانی ترین دوره های خود شامل مسئله خروج از دوران کرونا، بازگشت به زیست طبیعی سینما، حاشیه های پررنگ تر از متن همچون حواشی برخی فیلم ها، موانع مختلف در تعامل دو سویه بین سازمان سینمایی و برخی صنوف، بیانیه نویسی و ایجاد اختلاف و شکاف را تجربه کرده است.
سهرابی اظهار نمود: این اداره کل بی توجه به امور حاشیه ای و در اقدامی حرفه ای و عملیاتی در همه زمینه های تحت اختیار شامل صدور پروانه نمایش آثار سینمایی و غیرسینمایی، پروانه مالکیت ها، مدیریت فضای اکران، نحوه ایجاد تعامل بین سازمان و سینماگران و نظارت بر اقلام تبلیغی، دوره شلوغ و پرترافیکی را طی کرده است.
وی درباره ی تعداد پروانه نمایش های صادر شده نیز اظهار داشت: با وجود حساسیت های موجود، مجوز نمایش بیش از ۳۸ فیلم سینمایی صادر شده که در بین آنها فیلم های حساسیت برانگیز و یا متوقف مانده ای چون «علفزار»، «مجبوریم»، «ملاقات خصوصی»، «جنگ جهانی سوم»، بانک زده ها»، «انفرادی»، «تفریق»، «بی رویا» به چشم می خورد.
سهرابی در ادامه اشاره کرد: بر اساس گزارش کارشناسان این اداره کل، مشکل فیلم های بلاتکلیفی چون «روشن»، «سه کام حبس»، «زنبور کارگر»، «رگ های آبی» و …. نیز درحال حل شدن است و بنظر می رسد طی یک ماه آتی تکلیف تعداد دیگری از فیلم ها که به دلیلهای مختلف اجازه اکران نداشته اند، مشخص شود.
وی درباره ی دیگر اقدامات انجام شده در این عرصه نیز اظهار داشت: در بخش آثار غیرسینمایی نیز طی چهار ماه اخیر ۱۲۸ عنوان فیلم پروانه نمایش گرفته اند این در حالیست که بیش از بیست عنوان از این ۱۲۸ اثر، از سال ها قبل درگیر مشکلات مختلف بوده و به دلیلهای مختلف شامل مضمون و محتوا یا عدم همکاری عوامل اصلی جهت انجام اصلاحات، محروم از پروانه نمایش بوده اند.
سهرابی عنوان کرد: بخش دیگر کارهای اداره کل عرضه و نمایش، صدور پروانه مالکیت فیلم هاست که در طول چهار ماه اخیر در بخش سینمایی ۵۵ عنوان فیلم و غیر سینمایی ۳۵ عنوان فیلم مجموعاً بیش از ۹۰ پرونده فیلم مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار گرفته و بعد از حسابرسی ها و مشخص شدن درصد سهام مالکین حقیقی و حقوقی، پروانه مالکیت آنها صادر گردیده است.
وی در ادامه به اعلام رییس سازمان سینمایی در خصوص بخشش آن گروه از فیلمسازان که به دلیلهای موجه، بدون گرفتن پروانه ساخت مبادرت به ساخت فیلم کرده اند اشاره نمود و اظهار داشت: در این رابطه ۲۹ اثر درخواست بازنگری و ارزیابی ارائه کردند که تا زمان آماده سازی این گزارش ۲۱ فیلم از آثار مذکور مورد بازنگری و ارزیابی قرار گرفته اند که آثار تایید شده جهت تصمیم گیری نهایی به شورای پروانه نمایش ویدیویی و سینمایی ارجاع شده اند.
سهرابی درباره ی تشکیل شورای صنفی نمایش و شروع فعالیت این شورا نیز اظهار داشت: برای چینش صحیح اکران و ساماندهی پخش فیلم های سینمایی که بعد از جلسات گوناگون و رایزنی های مداوم اتفاق افتاد، همچون کارهای جدید اداره کل عرضه و نمایش است که در مقطعی که تعداد آثار در انتظار اکران از هر زمان بیشتر است مهم و موثر واقع شده است. همچنین، جلسات گوناگون و مداوم با صاحبان آثار شامل تهیه کنندگان و کارگردانان در جهت رفع موانع صدور پروانه نمایش و ایجاد تعامل و همکاری نزدیک و دو سویه بین اداره کل عرضه و نمایش از یک سو و صاحبان آثار از طرف دیگر که عموماً منجر به خروج از بن بست درباره ی فیلم ها شده است نیز جزو اقدامات چهار ماهه اخیر این اداره کل می توان برشمرد. نظارت بیشتر بر مدیریت سالن های سینمایی، نظارت دقیق تر بر قانون حضور فیلم ها در جشنواره های خارجی، نظارت جدی تر بر اقلام تبلیغی فیلم های درحال اکران و سامان دهی به بخشنامه های اکران آثار سینمایی و نمایش ویدیویی همچون کارهای چهارماهه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم بوده است.

1401/05/23
15:23:17
5.0 / 5
174
تگهای مطلب: بحران , جشن , جشنواره , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری