یك استاد ارتباطات عنوان كرد:

برگزاری جشن غدیر یادآور وجه شادی دین مبین اسلام است

برگزاری جشن غدیر یادآور وجه شادی دین مبین اسلام است یک استاد ارتباطات نگاه خود درباره ی تجمع روز دوشنبه جشن واقعه غدیر خم را چنین توصیف می کند: از بعضی از اعیاد بزرگ ما غفلت شده بود که حالا یک بازبینی هم بین مردم و هم بین مسئولان درحال رخ دادن است که آن هم توجه به وجه شادی دین مبین اسلام است.


امیدعلی مسعودی ـ استاد ارتباطات ـ در گفت وگویی با ایسنا درباره ی نگاه جامعه شناسانه خود به اجتماع جشن ۱۰ کیلومتری غدیر اظهار نمود: همزمان با شروع نهضت اسلامی و پس از آن وقوع انقلاب اسلامی که وارد چهل و سومین سال می شویم، بر اثر اتفاقات انقلاب ما مرتبا درگیر حوادثی بودیم که خیلی از آنها غم انگیز بوده است. حوادث شاد هم زیاد داشتیم مثل پیروزی انقلاب ولی فرصت های غم انگیز ما خیلی بیشتر از فرصت های شادمانی بوده است. به حرمت شهدا و بازماندگان شهدا همیشه یک نوع دوری از شادی داشتیم. بنابراین از بعضی از اعیاد بزرگ غفلت شده است و حال که فرصت بازبینی پیدا کردیم و متوجه شدیم که جامعه ی ما احتیاج به شادی دارد و نشانه ی جامعه ی ایمانی ما شاد بودن و خوش خلق بودن است و اگر شهدای ما در راه انقلاب ایستادگی کردند به علت این بوده که جامعه اسلامی در آرامش و در سعادت و خوشبختی باشد، بنابراین یک بازبینی هم بین مردم و هم بین مسئولان درحال رخ دادن است که آن هم توجه به بخش شادی در دین مبین اسلام است.
این استاد ارتباطات درباره ی تجمع روز عید غدیرخم متذکر شد: یکی از اعیاد بزرگ جهان اسلام، عید غدیر خم و بحث ولایت است و در آنجاست که یک نقطه عطف تاریخی ایجاد می شود و جامعه اسلامی بدون سرپرست و ولی نمی ماند و این حادثه ی بزرگی است که متاسفانه ما غفلت کردیم. مثل عید فطر که سال ها یک روز را جشن می گرفتیم در حالیکه کشورهای اسلامی یک هفته تا ۱۰ روز این مناسبت را جشن می گیرند. عید واقعی همین عیدهای اسلامی ماست البته منکر عید نوروز نمی شوم و به آن هم سر جای خودش باید پرداخته شود.
مسعودی سپس ضمن اشاره به برگزاری جشن عید غدیر تصریح کرد: برنامه جشن غدیر بسیار کار پسندیده ای است. این اتفاق توجه نوجوانان و جوانان را به مساله ی غدیر بعنوان نقطه عطف تاریخی در جهان اسلام جلب می کند. از همه مهمتر تجمع مردم در یک محیط شاد را به دنبال دارد؛ در شهری که ما متاسفانه تحت شرایط سخت پایتخت نشینی از هم فاصله گرفتیم و همدیگر را نمی بینیم. در حالیکه هم مسلمانیم و به هم نیاز داریم. همانطور که در نماز جمعه شانه به شانه ی هم می ایستیم و نماز می خوانیم و آشنا می شویم و به هم کمک می نماییم. برگزاری این جشن هم ادامه همان وحدت اسلامی است که به نظرم جشن خوبی است.
در این زمینه بخوانید:
تجمع غدیرخم یک پیشران اعتقادی و اندیشه ای دارد
وی درباره ی ضرورت آشنایی کودکان با واقعه غدیر که در جشن ۱۰ کیلومتری غدیر هم حضور پررنگی داشتند و پیام چنین تجمع هایی برای نسل جدید، اظهار نمود: برای نسل ما در دوران انقلاب فرصتی فراهم نشد که مطالعه نماییم و پس از پیروزی انقلاب بود که به اجبار به مطالعه پرداختیم. ازاین رو جوانان و نوجوانان ما از همین حالا باید وارد این مرحله شوند که جمعیت این شهر مسلمان است و اعتقاد قلبی شان توجه به امیرالمومنین ضد السلام و ائمه معصومین است و این نقطه وحدت خیلی خوبی برای جوانان ماست که در آینده مثل دوران دفاع مقدس که فداکاری کردند و از روی مین ها رد شدند، از وحدت و یگانگی این دوران هم یاد بگیرند. حالا هم که در دوران تحریم هستیم امیدوارم جوانان از این مرحله هم عبور کنند؛ به هر حال آنها مدیران و کارگزاران ما خواهند بود و اگر ولایی پرورش پیدا کنند و وحدت داشته باشند جامعه بهتر از این اداره خواهد شد.
مسعودی در انتها درباره ی نقش رسانه در تجمع مردم در جشن هایی نظیر غدیر خم خاطرنشان کرد: بیشتر از هر چیزی مساجد و تبلیغات شفاهی تاثیرگذاری بیشتری دارد. نمی خواهم منکر تبلیغات صدا و سیما شوم اما معمولاً جشن های این چنینی باید دست خود مردم باشد و اعتقاد ندارم شورایی رسمی این جشن را برگزار کند. بعنوان مثال در میدان خراسان جشن های اعیادی که برگزار می گردد از سال ها پیش برپا بوده و تا کنون با همه ی شرایط توسط مردم برگزار شده است. ما مصلی را داریم که اگر آماده شود محل خوبی برای برگزاری این جشن هاست. متاسفانه تهران ترافیک است و شاید برگزاری این نوع مراسم ها در شهرستان ها آسان تر باشد. از طرفی ما نمی توانیم به خاطر جشن مزاحم رفت و آمد افراد شویم. مزاحم بیماران شویم و یا مزاحم افرادی که به علت ترافیک از پرواز جا بمانند و حتی همسایه ها و...؛ به صورت کلی مقتضیات را باید در نظر بگیریم. امیدوارم جایگاه درستی برای برگزاری چنین جشن هایی در نظر بگیرند.
منبع:

1401/04/30
11:34:14
5.0 / 5
155
تگهای مطلب: تاریخی , جشن , مد , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری