تفاهم خاموشی و ضرغامی:

سرعت عمل داشته باشیم

سرعت عمل داشته باشیم کاراموند: تفاهم نامه همکاری بین وزارت میراث فرهنگی و سازمان اوقاف و امور خیریه به امضا رسید. تخریب ها و تعرض ها در بناها و گورستان های تاریخی تحت نظر اوقاف از چالش برانگیزترین اتفاقات میراث فرهنگی است. وزارت میراث همین طور در تعطیلات نوروز برای در اختیار گرفتن امکانات اقامتی اوقاف خصوصاً در امامزادها تمایل نشان داده بود.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود که این تفاهم نامه بیشتر در امتداد همکاری برای پیشبرد اهداف و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود مشترک بمنظور حفظ و معرفی میراث فرهنگی و فرهنگ غنی اسلامی، شناخت و بهره گیری از ظرفیت های طرفین در تولید دانش و ایجاد اشتغال مبتنی بر ماموریت های مشترک، همکاری در شناخت و ترویج ظرفیت ها و مزایای اقتصادی و اجتماعیِ فرهنگ غنی وقف در کشور، بهره گیری از ظرفیت های طرفین برای شناخت، ثبت، حفاظت، صیانت، مرمت، ساماندهی و معرفی تمام آثار تاریخی منقول و غیرمنقول فرهنگی ـ تاریخی و طبیعی موقوفه، عام المنفعه و میراث معنوی (ناملموس) کشور در قالب قوانین و ضوابط ملی صیانت از میراث فرهنگی و طبیعی، همکاری در ایجاد و توسعه موزه ها و نمایشگاه های جنبی مبتنی بر آثار و موضوعات تاریخی و فرهنگی ملموس و ناملموس تحت تولیت سازمان اوقاف، بهره گیری از ظرفیت های طرفین در توسعه انواع گردشگری مبتنی بر میراث ملموس و ناملموس تحت تولیت سازمان، توسعه و ترویج صنایع دستی و بومی و هنرهای سنتی و آیینی در تمام مناطق کشور به امضای سید عزت الله ضرغامی و حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رسیده است.

رییس اوقاف: به قوانین میراث فرهنگی اعتماد داریم
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در آیین امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: از پیگیری های مهندس ضرغامی برای امضای این تفاهم نامه تشکر می کنم، تلاقی کارهای سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت میراث فرهنگی باید در چند جا مدیریت شود. خیلی از بقاع متبرکه جنبه میراث فرهنگی دارد. در درجه اول می توانیم به قریب به ۲هزار بقعه رسیدگی نماییم و بعد تا ۸۷۰۰ مورد پیش برویم.
او بیان کرد: مردم علاقه قلبی به بقاع متبرکه دارند. این حوزه موثر است و باید مطالبه نماییم.
خاموشی اظهار داشت: در کاروانسراها و قبرستان های تاریخی تلاقی فعالیت با وزارت میراث فرهنگی داریم که برای مرمت آن باید سرعت عمل بالایی داشته باشیم.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: تعدادی از ابنیه ما میراثی است. امیدواریم با امضای این تفاهم نامه مشکلاتی که دراین زمینه وجود دارد، رفع گردد. تقاضا داریم تا تیم مشترکی برای حل این مشکلات تشکیل گردد.
او افزود: از امضای این تفاهم نامه استقبال می نماییم و به قوانین میراث فرهنگی اعتماد داریم. امسال باید برای حرایم امامزاده ها و بقعه ها فکری نماییم.
خاموشی اظهار داشت: برای تسهیل رفت و آمد هیأت های شاخص و نظافت محیط بقاع متبرکه کارهای مختلفی انجام شده است. بیش از ۶۰۰ هیأت شاخص به این اماکن آمدند. میزان استقبال مردم در بقاع متبرکه بی نظیر بوده و نشان دهنده هویت دینی مردم است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: امیدواریم با امضای این تفاهم نامه شاهد رونق تمامی بقاع متبرکه باشیم.

۳۰ درصد منابع مالی میراث فرهنگی صرف مرمت آثار تاریخی اوقاف می شود
سیدهادی احمدی روئینی ـ مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی ـ نیز با اشاره به اینکه این تفاهم نامه تفاهم نامه در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امضا شده است، اظهار داشت: به صورتی با سازمان اوقاف و امور خیریه، رسالت مشترکی از میراث مادی و معنوی ایران داریم. ان شاءالله این رسالت با کمک دو سکاندار این دو نهاد بطوریکه هم افزایی بیشتری داشته باشد، بتوانیم سهم قابل توجهی از کارهای روی زمین مانده را انجام دهیم.
او اضافه کرد: سهم مساجد مهم تاریخی و آرامگاه ها و بقاع متبرکه ۱۰درصد از لیست آثار ملی است. هر سال ۳۰ درصد از منابع مالی حداقلی که داریم، صرف حفاظت و مرمت این آثار می نماییم، بنا بر این این منابع اندک باعث شده تا فاصله معناداری بین انتظار مردم و شأن کشورمان وجود داشته باشد.
بگفته احمدی روئینی، ۳۰ درصد دیگر لیست آثار ملی به صورتی با سازمان اوقاف و امور خیریه مرتبط می باشد.
مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی افزود: دو تفاهم نامه در گذشته امضاء شد که متاسفانه بیشترین انتظاری که داشتیم، عملیاتی نشد. امیدواریم با تغییراتی که در تفاهم نامه به وجود آمده و لطمه شناسی که انجام شده است، در این عرصه ها راهگشا باشد.
منبع:

1401/02/29
14:34:26
5.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری