پیام وزیر فرهنگ برای روز بزرگداشت عطار نیشابوری

پیام وزیر فرهنگ برای روز بزرگداشت عطار نیشابوری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری (25 فروردین) پیامی صادر کرد.


به گزارش کاراموند به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیام محمدمهدی اسماعیلی به شرح زیر است:
«آسمان هماره تابناک ایران اسلامی، مأمن ستارگان پُرنوری است که فرازنای فرهنگ ایران زمین عرصه چرخش قلم ها و عرق­ ریزان روح و رازهای نهفته در جادوی کلام آنان است. بزرگانی که نام و یادشان، وِرد زبان مردمان و رشحات قلم شان صیقل­ دهنده جان صاحبدلان و اهالی عرفان، معرفت و دانایی است.
شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری در زمره این مفاخر درخشان است که آوازه­ اش، مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و سخن نابش، تصویر ایران ادب­ پرورمان را زیباتر و دل­نشین­ تر ساخته است. سالکی الهی که چشمه ژرف و جوشانِ سخنِ معنوی اش در این زمانه پرتشویش پیش چشم همه تشنگان معارف ناب ایرانی- اسلامی قرار دارد و سیمرغ نام بلندش به نیکویی بر قاف ادب و منزلت انسانی نشسته است. عطار همان پیرِ رازآشنایی است که شاعر بزرگی همچون مولانا در مقابل عظمت نامش سَرِ تعظیم فرومی آورد و خودرا در خَم کوچه ای از «هفت شهر عشق» او می داند.
دیوان این شاعر سترگ که غزل ها و اشعار نغز و دلاویزِ پُرشمار دارد، پشتوانه مستحکم هویتی ایران زمین است و منطق­ الطیر، این گوهر تابناک، آموزش دهنده ظرایف عرفان. همچنان که تذکره الاولیاء جلوه­ گاه همیشگی دل های عارفان است.
عطار شعر را وسیله ای برای بیان گفتمان خویش با مردمان و مریدان می داند. سلوک نظری و عملی اش نیز نقش به سزایی در پیراستگی عرفان از لطمه ها و آفت ها و رسیدن به غایت قصوای سلوک داشته است و همان­گونه که از درد سخن می گوید به درمان نیز می اندیشد. داروی دردی که او از آن سخن می گوید، همانا وصال حق و مرحله قُرب به حق تعالی است. این سخنور عالی­قدر بی آن که سودای تعلیم اخلاقی به شیوه واعظان داشته باشد، می کوشد آن­چه اوصاف غیرانسانی است از وجود آدمی بزُداید و آن چه اوصاف روحانی است تا سر حد امکان برایش قابل دسترسی سازد.
جهان بینی عرفانی شیخ عطار در تلاقی با تعالیم ناب قرآنی قرار دارد و به پیروی از آموزه های این کتاب آسمانی که می فرماید: «و بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طِینٍ» و «وَ عَلَّمَ آدَمَ الْأَسْماءَ کُلَّها»، چنین می‏ گوید:
ز صُنعش آدم از گِل رخ نموده / ز وی هر لحظه صد پاسخ شنوده
ز علمش گشته آنجا صاحب اسرار / خود اندر دید آدم کرده دیدار
الهی نامه
جامعیت نگاه، ژرفای اندیشه و گستردگی مفاهیم آموزه هایی است که در تعادلی شگرف، عرفان عطار را در مرز آسمان و زمین، میان شور و وجد عارفانه و درک و دریافت و تعهد انسانی و اجتماعی نگاه داشته است. نکته ای که می تواند سرمشق اصحاب فکر و فرهنگ و هنر در زمانه‌ی حاضر قرار گیرد.
همین طور الگوپذیری از عرفا و بزرگانی همچون شیخ فریدالدین، که به پاسداشت فرهنگ و انسانیت و اخلاق­ مداری متصف هستند، سبب خواهد شد که نسل جوان ما با مدد گرفتن از این شیو­های درست بتوانند سبک زندگی اجتماعی خود را سامان بخشند.
بزرگداشت این عارف و شاعر شهیر، گامی اثرگذار در راه تقویت هویت و خودباوری ایرانی و اسلامی، توسعه و تعمیق همدلی و هم زبانی ملی و همبستگی و همگرایی منطقه ای در جهت رشد و اعتلای دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به شمار می­ رود. بر همین مبنا همه کوشش های علمی و فرهنگی در این عرصه قابل ستایش و شایسته سپاس­گزاری است.
از این رهگذر با گرامیداشت فرخنده روز بزرگداشت شیخ فریدالدین عطار نیشابوری، از همه اصحاب اندیشه، ادب و هنر در جای جای میهن اسلامی و همین طور خارج از کشور که دغدغه پاسداری از مقام مفاخر ایرانِ عزیز را دارند، خاضعانه قدردانی می کنم و تلاش دست­ اندرکاران بزرگداشت این شخصیت بزرگ را در شهر فرهنگ­ پرور و ادب دوست نیشابور صمیمانه ارج می نهم.»1401/01/25
13:12:33
5.0 / 5
246
تگهای مطلب: زندگی , شعر , طلا , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری