در قالب ۲ كتاب منتشر شد

کوچ در پی کار و نان و زنده باد کارخانه

کوچ در پی کار و نان و زنده باد کارخانه «کوچ در پی کار و نان» و «زنده باد کارخانه» نوشته محمد مالجو منتشر گردید.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، کتاب «کوچ در پی کار و نان: فاعلیت منفعلانه مستمندان آذربایجان از ۱۳۲۷ تا ۱۳۲۹ خورشیدی» نوشته محمد مالجو در ۲۰۰ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۵۸هزار تومان در نشر اختران انتشار یافته است.
در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: این کتاب، با اتکا بر اسنادی مشتمل بر انواع مکاتبه های اداری و عرایض مردمی، درصدد تاریخ نگاری قطعه ای کلیدی اما تا حالا ناکاویده از تاریخ معاصر ایران است: کوچ مستمندان آذربایجان به تهران در اواخر دهه ۱۳۲۰ خورشیدی. این کوچ از اولین لحظه هایی در تاریخ معاصر ایران بوده است که دیوان سالاران پایتخت نشین را به طراحی و اجرای انواع سیاست های اقتصادی و اجتماعی برای رسیدگی به مستمندان شهرستان ها واداشت، ولو در سطحی بس نازل. بر این مبنا، کوچ فراموش شده مستمندان آذربایجان از تعدادی از جنبه ها لحظه تأسیس برخی سیاست های اقتصادی و اجتماعی در حوزه رسیدگی دیوان سالاران به مستمندان را در مقیاس ملی رقم زد. با این وجود، رسیدگی های دیوان سالاران ضرورتا مرحمتی های دولت به مستمندان و فقط بازتاب انواعی از نوع دوستی های نیک اندیشانه نبود. دیوان سالاران برای صیانت از کلیت مصالح و منافع طبقات مسلط به ناگزیر درصدد رفع دغدغه های دیگری برآمده بودند به تمامی نوپدید در قاموس مملکت داری طی تاریخ ایران که از ادوار متأخر پیشامشروطه به بعد هرچه پررنگ تر می شدند. نیرویی که دیوان سالاران را واداشت سیاست هایی برای رسیدگی به مستمندان آذربایجان طراحی و اجرا کنند از جمع متفرق مستمندان آذربایجان برآمد اما نه از جنس مقاومت علنی یا نهانی دهقانان بود که فقط در روستاها جلوه می یافت، نه از جنس پیشروی آرام تهی دستان شهری که بعدها قوت گرفت، و نه از جنس سیاست متعارف طبقه کارگر که هنوز چندان گستره گسترده ای نداشت. نیروی جمع متفرق مستمندان آذربایجان در واپسین سالهای دهه بیست خورشیدی مشخصا نوعی فاعلیت منفعلانه بود. مفهوم فاعلیت منفعلانه، همچون رازی تا حالا سر به مُهر، نیروی مستمندان آذربایجان طی اوایل دوره حضورشان در شهرها را تسخیر می کند.


همین طور کتاب «زنده باد کارخانه»(جستار-عکس مستند اجتماعی) نویسنده جستار محمد مالجو و عکس ها از آیدین باقری در ۹۶ صفحه با شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۵۵ هزار تومان در نشر مورد اشاره عرضه شده است.
در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: از شناسه های تاریخ نگاری کارگری نوین، بسنده نکردن محض به کنشگری کارگری و تدوین و تحلیل بودوباش کارگران است. تاریخ نگاری کارگری وام دار تلاش همه آنانی است که با ثبت زندگی روزمره کارگران، به گسترش این سویه از تاریخ نگاری یاری می کنند. «زنده باید کارخانه» از شمار چنین تلاش هایی است. |تورج اتابکی استاد و پژوهشگر ارشد پژوهشکده تاریخ اجتماعی در دانشگاه لیدن آمستردام هلند|
درحالی که علاقه به مطالعه مسائل کارگری در سالهای اخیر بالا رفته، تصویر واقع گرایانه از قلمرو کار و کارگر به ندرت یافت می شود. این کتاب بدیع با تلفیق متن و تصویر به درک زندگی کارخانه ای روح تازه ای دمیده است. |آصف بیات استاد جامعه شناسی در دانشگاه ایلینوی آمریکا|

1400/10/01
12:24:58
5.0 / 5
372
تگهای مطلب: دانشگاه , زندگی , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری