در گزارش كاراموند مطرح شد؛

زوال بازیگری که مجبور است در هتل کار کند

زوال بازیگری که مجبور است در هتل کار کند کاراموند: امید غفاری کارگردان نمایش زوال عنوان نمود شرایط کرونا سبب شده که به اجرای این نمایش در فضای باز فکر کند و در نهایت نیز اجرا به روشی طراحی شده است که از لحاظ منطقی مناسب این فضا باشد.امید غفاری نویسنده و کارگردان نمایش «زوال» که این روزها در فضای باز عمارت «روبرو» روی صحنه است درباره این اثر نمایشی به خبرنگار مهر اظهار داشت: این نمایش درباره بازیگر تئاتری است که در بخش خانه داری (نظافت) هتل کار می کند و همزمان با آنکه ترفیع می گیرد و به بخش پذیرش منتقل می شود نقشش را در تئاتری که بازی می کرده از دست داده و با توجه به این که دغدغه اصلی اش این است که بازیگری را ادامه دهد اما به سبب گذران زندگی مجبور است در هتل کار کند به مرور خاطراتش می پردازد تا به ریشه مشکلاتش برسد و دلیل این را که امروز در این جایگاه قرار دارد، پیدا کند اما همین مرور خاطرات او را به فروپاشی ذهنی می رساند و موجب می شود گرفتار فراموشی شود.
وی درباره شکل گیری ایده این اثر نمایشی توضیح داد: سال ۹۸ و پیش از شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفتم که به سراغ نوشتن یک مونولوگ بروم تا بتوانم در این فضا هم تجربیات جدیدی داشته باشم. در همین حال هم داوود سبحانی بازیگر نمایش ایده ای را که در ذهنش داشت با من در بین گذاشت که تشابه و نزدیکی ایده هایمان موجب شد با یکدیگر آغاز به تمرین نماییم که این تمرین ها حالت کارگاهی نیز داشت و متن اولیه در همین شرایط شکل گرفت اما در بازنویسی ها به کرونا برخوردیم.
غفاری افزود: در این شرایط یکی دو ماه کارمان تعطیل شد اما تصمیم گرفتیم باردیگر تمرین ها را از سر بگیریم و تمرین هایمان نیز از پلاتو به خانه منتقل شد. در تمرین هایی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم بهتر است که ایده هایی را از شغل خودمان وارد کار نماییم و از موقعیتی که بازیگر نمایش در آن قرار دارد، استفاده نمائیم. داوود سبحانی خودش شاغل است و در آن زمان به سبب شرایط کرونا وقفه ای در کار بازیگری اش به وجود آمده بود و به دنبال این بود که بتواند تغییراتی در وضعیتش به وجود آورد.
این کارگردان درباره اجرای نمایش در فضای باز بیان کرد: در این فرصت زمانی که کرونا برایمان به وجود آورد به شکل اجرائی متفاوتی فکر کردیم و شرایط کرونا موجب شد به این مساله بیندیشیم که اگر نمایش از سالن تئاتر بیرون بیاید چه اتفاقی رخ می دهد. اجرا در فضای باز موقعیت ایمن تری را برای ما و تماشاگران به وجود می آورد و از جانب دیگر دغدغه پیدا کردن سالن هم که همیشه جزو مشکلات ما تئاتری ها است، کم رنگ تر می شد. البته باوجودی که در دوران کرونا اجرا رفتن آسان تر از گذشته شده است اما اجرای بیرون از سالن را انتخاب کردیم که سختی ها و مشکلات خودش را دارد. ما از همان ابتدا میزانسن و فضای اثر را به شکلی طراحی کردیم که اجرای نمایش در فضای باز منطقی باشد.
غفاری در آخر تصریح کرد: سعی کردیم با کار کردن روی جزییات و تاکید روی بدن و ژست بازیگر به ایده ای که مد نظرمان بود برسیم. در نهایت نیز تصمیم گرفتیم که بازیگر در طول اجرا میزانسن ثابتی داشته باشد و تجربیات و مشاهدات شخصی خودمان را وارد کار نماییم. همین طور در طول این مسیر با نگاه کردن به عکس ها و فیلم هایی که می شد ژست ها و فیگورهایی از آن برداشت کرد به این نتیجه رسیدیم که بدنی برای بازیگر طراحی شود که خودش به آن رسیده باشد و مونولوگی طراحی نماییم که روی لحن و استایل، فوکوس داشته باشد.
نمایش «زوال» به کارگردانی و نویسندگی امید غفاری و پروژه مشترک گروه تئاتر «چشبود» و «زگوند» که تا ۱۱ مهر ماه ساعت ۲۰ در فضای باز مجموعه عمارت روبرو اجرا می شود.
عوامل این نمایش عبارتند از بازیگر: داوود سبحانی، بازیگر صدا: سارا رستم، انتخاب موسیقی و میکس و طراح گرافیک: سعید خانقشلاقی، کارگردان تصویر: شرزین حاجیلو، مهندسی تصویر: هومن نیکخواه، طراح نور: علیرضا زندیه، مشاور لباس: سمانه احمدی مطلق، خیاط: رکسانا دهری، نقاشی: زهرا خدابنده لو، دستیار کارگردان: محمد ملک نیا و علی شهدادی، مشاور پروژه: امیر حسین غفاری، مهندسی و طراحی سیستم صوتی: گروه مومنت.


منبع:

1400/06/27
11:02:46
5.0 / 5
423
تگهای مطلب: اهدا , بازیگر , زندگی , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری