علی عسكری مطرح كرد؛

آموزش ادبیات فارسی در شبکه روسی زبان صداوسیما

آموزش ادبیات فارسی در شبکه روسی زبان صداوسیما کاراموند: رئیس صداوسیما با اشاره به راه اندازی شبکه روسی زبان بیان کرد قسمتی از آن به آموزش زبان فارسی اختصاص خواهد داشت.به گزارش کاراموند به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، با هدف پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و با حضور عبدالعلی علی عسکری رییس رسانه ملی و غلامعلی حداد عادل رییس بنیاد سعدی سامانه آموزش وب محور زبان فارسی «مینا» در بنیاد سعدی رونمایی گردید.
علی عسکری در این مراسم با اشاره به اهمیت آموزش زبان و ادبیات فارسی اظهار داشت: آموزش زبان فارسی موضوعی ملی است که فراتر از مرزها باید به آن توجه کرد. زبان فارسی برآمده از تمدن کهن ایران است و یک دستاورد و سرمایه برای شکل دهی به تمدن جدید ایران اسلامی شمرده می شود.
وی با اعلان اینکه ملت ایران، ملتی تمدن ساز بوده است و زبان فارسی بعنوان زبان انقلاب می تواند یکی از ارکان این تمدن سازی باشد، اضافه کرد: موجب خرسندی است که فرهیخته ای مانند دکتر حداد عادل در زمانه ای که این زبان از هر سو مورد تهدید است، در بنیاد سعدی حضور دارد و برای بسط آن در خارج از مرزها تلاش می کند.
رئیس رسانه ملی با اشاره به محبوبیت و علاقه مندی خیلی از متفکران و اندیشمندان به زبان فارسی متذکر شد: در دیداری که با اندیشمندان مرکز اسلامی در روسیه داشتم، متوجه شدم خیلی از اسناد و کتب معتبر آنها به زبان فارسی بوده و این نشان از قدمت حضور این زبان از شرق تا غرب دارد.
علی عسکری با اشاره به راه اندازی شبکه روسی زبان در رسانه ملی بیان کرد: آموزش زبان فارسی یکی از بخش های این شبکه خواهد بود و امیدواریم این آموزش در بخش های دیگر صداوسیما هم گسترش پیدا کند.
وی پاسداری از زبان فارسی را مهم دانست و اظهار داشت: در همه بخش های برنامه سازی رادیو و تلویزیون بر پاسداشت و حراست از زبان فارسی تاکید شده است و برنامه سازان در گفتار و نوشتار خودرا ملزم به پاسداشت زبان فارسی می دانند.
رئیس رسانه ملی بر همکاری مجدانه میان سازمان صداوسیما و بنیاد سعدی تاکید کرد و اضافه کرد: رسانه ملی در بخش های فنی و محتوایی با بنیاد سعدی همکاری دارد و آمادگی خودرا برای ادامه این همکاری اعلام می کند.
علی عسکری با استقبال از تولیدات بنیاد سعدی در فضای آموزشی اظهار داشت: رسانه ملی با ایجاد یک شبکه تخصصی آموزش زبان فارسی بر بستر اینترنتی تلوبیون که بنیاد سعدی مدیریت آنرا بر عهده بگیرد، می تواند فضای مناسبی را در اختیار فراگیران زبان فارسی قرار دهد.
در ادامه، غلامعلی حداد عادل، رییس بنیاد سعدی با اشاره به دستاوردهای این بنیاد در پاسداشت و ترویج زبان فارسی اظهار داشت: یکی از مهم ترین وظایف ما آموزش زبان فارسی در آن سوی مرزهاست و فراگیر بودن زبان فارسی در خیلی از مناطق آسیا این امر را برای ما مهم کرده است.
رئیس بنیاد سعدی متذکر شد: برای ما فارسی زبانان حضور زبان فارسی در هرجایی به مثابه حضور ایران است و تعلق خاطر ما به کسانی که دوست دارند این زبان را فرابگیرند از همین مورد نشأت می گیرد.
وی با اشاره به خاصیت های سامانه مینا اظهار داشت: آزمون تعیین سطح استاندارد زبان فارسی در بستر وب، ارائه محتوای آموزشی در چهار مهارت خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن، تقویت مؤلفه های تلفظ، واژه و دستور فارسی آموزان ازجمله امکانات این سامانه است. ضمن این که این سامانه مجهز به تشخیص صدا و گفتار برای اصلاح تلفظ فارسی آموزان، ارزیابی یادگیری در انتهای هر درس، برگزاری جلسات گفتگوی هم زمان مجازی با مربی هم هست.
حدادعادل با اشاره به تدوین بیش از ۳۰ کتاب آموزشی در زمینه ادبیات فارسی بیان کرد: در یک دهه گذشته آموزش زبان رشته ای تخصصی در دنیاست و ما نیز کوشیدیم آموزش دادن زبان فارسی را بصورت تخصصی نگاه نماییم و ماحصل آن تولیدات مکتوب بنیاد سعدی است.
رئیس بنیاد سعدی با قدردانی از صداوسیما و توجه خاص آن به زبان فارسی اظهار داشت: در این سال ها برنامه های رادیویی و تلویزیونی مناسبی درزمینه زبان ادبیات فارسی تولید شده است و بطور مشخص چند شبکه رادیویی و شبکه سحر بطور اختصاصی به زبان فارسی پرداخته اند که جا دارد از رسانه ملی برای این اهتمام قدردانی کنم.
در اختتام این مراسم بعد از افتتاح سامانه آموزش وب محور زبان فارسی «مینا» علی عسکری و حداد عادل با امضای دو کتاب «گام اول» و «مینا ۴» از این دو اثر رونمایی کردند.


منبع:

1400/06/23
10:38:36
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری